Zapraszamy na przedstawienie

przedstawienie.jpeg

 

Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem

Informacja o sztuce
Prototypem bohatera jest niemiecki romantyk, Joseph von Eichendorff,  lecz sztuka dotyka fundamentalnych problemów i tematów ogólnoludzkich.Została napisana przez niemieckiego dramaturga i reżysera  Freda Apke i przetłumaczona na język polski przez aktorkę i poetkę Martę Klubowicz. Prapremiera odbyła się 26 listopada w Nysie ( była Neisse), mieście, gdzie poeta zmarł i jest pochowany, w stu pięćdziesiątą rocznicę śmierci poety. Sztukę wyreżyserował autor – Fred Apke. Rolę poety grał Robert Mika – aktor mieszkały i grający w Berlinie, dla którego ta rola jest rodzajem powrotu do polskiego teatru, do Polski, a  rolę kobiecą  - Marta Klubowicz. Scenografię i kostiumy wykonała Hanna Sibilski – również zamieszkała w Berlinie, z którą Fred Apke i Marta Klubowicz stale współpracują.
Czas trwania 70 minut bez przerwy.
 

Przedstawienie opowiada o spotkaniu poety z prostą kobietą – właścicielką gospody. Zderzenie ze sobą dwóch światów, dwóch klas społecznych, dwóch uniwersytetów życiowych oraz ekstremalna sytuacja, w której znalazł się spóźniony gość gospody, który usiłuje ukryć przed nią  kim jest i co się stało – powoduje eksplozję prawdy, wiwisekcję życia, otwarcie duszy i spadanie masek. Ten mężczyzna nigdy głośno nie wyraził takich myśli - nigdy i nikomu o sobie, o życiu, tyle nie powiedział i po tej rozmowie już nigdy nie będzie taki sam. Podobnie ona - na sam koniec zostanie zmuszona do odkrycia swojej tajemnicy. Jest to noc, która wszystko zmienia, stawia na głowie, aby znowu postawić na nogi. Bohaterowie sztuki – a za nimi widz, który przez postaci zmuszony jest popatrzeć na siebie - może znowu uwierzyć w podstawowe wartości, które pomagają wytrzymać, przetrwać, nie zwariować. Autor i reżyser porusza najistotniejsze fundamentalne tematy, zadaje najprostsze i zarazem najtrudniejsze pytania, opowiada o uniwersalnej sytuacji artysty, rysuje tragedię postaci, jednocześnie cały czas budując sytuacje komediowe.
Istnieje taki gatunek „komedia romantyczna”. To przedstawienie jest komedią o tragicznym romantyku. 

 

Gwiazdka Polecamy

aglomeracja.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki.