Gminne Dożynki Przedszkolne w Świerklach

            Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. To jedno z najpiękniejszych świąt rolniczych, sięgające czasów średniowiecznych tradycji. Uroczystość ta  traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Są one też świetną okazją do zaprezentowania pięknie wykonanych z płodów ziemi koron oraz przedstawienia lokalnych tradycji związanych głównie ze żniwami.
Gminne Dożynki Przedszkolaków.jpeg

            Dnia 11 października  2013r. odbyły się Gminne Dożynki Przedszkolne, których inicjatorem było Publiczne Przedszkole w Czarnowąsach. Już od września w każdym przedszkolu gromadzono plony z ogrodów, sadów i działek. Uwieńczeniem tych zbiorów są właśnie dożynki, w których wzięły udział dzieci z przedszkoli z całej Gminy Dobrzeń Wielki. Do Świerkli przybyły przedszkolaki z Chróścic, Brzezia, Dobrzenia Wielkiego i Kup. Na wstępie starościna dożynek pani dyrektor Katarzyna Radlak, wraz z radnym panem Józefem Moczko przywitali wszystkich gości  przybyłych na tegoroczne dożynki chlebem i solą.
 


 

Podkreślili również, iż kultywowanie tradycji dożynkowej jest bez wątpienia naszym obowiązkiem, bowiem jest to świadectwo piękna kultury narodowej oraz istotny element naszej tożsamości. Następnie w pięknym korowodzie prowadzonym przez orkiestrę  dętą z Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim przeszliśmy przez plac przedszkolny. Delegacje z poszczególnych przedszkoli niosły swoje piękne korony, wykonane przez dzieci z pomocą nauczycieli i rodziców.
Gminne Dożynki Przedszkolaków 3.jpeg

 

Po zaprezentowaniu koron dożynkowych udaliśmy się do pięknie ozdobionej sali wiejskiej. Tam przedszkolaki ze Świerkli powitały gości przedstawieniem dożynkowym. Przy piosence „ Plon niesiemy plon” dzieci  w strojach ludowych na ręce starostów dożynek złożyły łany zbóż i chleb, wieńce, pachnące kwiaty z łąki, kosze z owocami i warzywami, jak również grzyby leśne. Roztańczone i rozśpiewane przedszkolaki z całej gminy pod kierunkiem swoich pań przedstawiły programy artystyczne złożone z przyśpiewek ludowych oraz wierszy i inscenizacji związanych ze świętem plonów. Nie zabrakło również przedstawienia wykonanego w gwarze śląskiej. Nauczycielki przygotowujące dzieci do pokazu, zadbały o ciekawe układy choreograficzne, barwne stroje ludowe oraz rekwizyty.

Po występach  odbył a się biesiada dla wszystkich uczestników wspólnej zabawy, o który zadbali pracownicy przedszkola wraz z dziećmi. Na ten dzień upieczono specjalnie dożynkowe ciasteczka. Dzieci miały okazję spróbować różnych smakołyków przygotowanych specjalnie na tę okazję. Był chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym,  jabłka i kołacz śląski.
Gminne Dożynki Przedszkolaków1.jpeg

            Impreza ta wspaniale zintegrowała środowisko przedszkolne i rodzinne. Można było zaobserwować duże zaangażowanie rodziców, którzy pomagali w przygotowaniu dekoracji, strojów, fryzur, a potem ze wzruszeniem oglądali popisy swoich pociech na scenie. Swoją obecnością imprezę uświetnili między innymi – zastępca wójta pani Irena Weber,  dyrektorzy przybyłych przedszkoli, ks proboszcz Franciszek Lehnert, sołtysi z Świerkli, Borek, Czarnowąs oraz radni Renata Wilk i Józef Moczko.
Gminne Dożynki Przedszkolaków2.jpeg

            Dziękujemy wszystkim  dzieciom, zarówno  jak i nauczycielkom za udział w Gminnych Dożynkach Przedszkolnych. Składamy serdeczne podziękowanie rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji dożynek.  W szczególności sponsorom, którzy imprezę wsparli, a byli nimi: Cukiernia- Henryk  Kłysek Czarnowąsy, Agencja PZU – Dariusz Kokot, Market Polo, P.H. „WEDA”- Joanna, Robert Orleański, Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielkim, „Xeropartner” Opole, „Gastromer”  Lasowice Wielkie, Sołectwo Świerkle, Sołectwo Czarnowąsy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrzeniu Wielkim, GOK w Dobrzeniu Wielki, Portal Technika Grzewcza Czarnowąsy, Hurtownia owoców i warzy „Jagusia”, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kup, Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw Świerkle, Stowarzyszenie księgowych – Opole, PPHU „ZUZIK”, Piekarnia Wiecha w Czarnowąsach. Mamy nadzieję że, dzień Gminnych Dożynek Przedszkolnych dostarczył dzieciom nowych wrażeń oraz pojęć związanych z tradycją lokalną.

Justyna Szwarcbach


ZOBACZ WIĘCEJ WYDARZEŃ Z ŚWIERKLAŃSKIEGO PRZEDSZKOLA