Zmarła Joanna Patrzek

            Bryniczanka z urodzenia. Wywodziła się w prostej linii z Paczków - „Strzelców”, familii od wieków wpisanej w brynicką historię. Przyszła na świat 25.07.1928 r. w rodzinie Józefa i Marty Patrzek. Mieli sklep – „Warenhaus” (dom towarowy). Po wojnie wiele się zmieniło, ale nie zapał Joanny do nauki, do pracy w sferze edukacyjnej, kulturalnej. Jako szefowa od kultury w Gminie Kup (kiedyś w innym układzie administracyjnym Brynica należała do Gminy Kup) organizowała życie kulturalne, sama też często występując czynnie, np. w przedstawieniach teatralnych. Znała języki, niemiecki i polski perfekt, więc mogła znacząco pomóc nie tylko ludziom z Brynicy. Wcześniej w tzw. okresach gorączki emigracyjnej, później po przemianach ustrojowych 1989/90/91 gdy powstało DFK praktycznie do ostatniego czasu.

joanna patrzek.jpeg

            Była nauczycielką, prowadziła DFK, załatwiała formalności mniejszościowe, aktywna także w innych sferach życia lokalnej społeczności. Dom internacjonalny, a w nim moc literatury wszelakiej – książki, czasopisma, foldery, współczesne i archiwalne, albumy pełne zdjęć współczesnych i starych, przede wszystkim Śląsk, Brynica i okolica.

            Byłem u niej chyba z początku czerwca, by oddać zdjęcia, które wykorzystałem do artykułu Tropem Byłych Gesheftów - „Patrzek's Warenhaus”. Jak zawsze pogadaliśmy o dawnych czasach. Sporo takich spotkań miało miejsce wcześniej. Pierwszy raz ok. 2000 r., gdy zaczynałem ze „świerlańską kroniką” (aktualnie jest w korekcie), pierwsze tłumaczenia, itd. Była niezwykle zajęta w tym okresie, z czasem zwróciłem się do kogoś innego, ale wracałem, bo zaznaczyła, że od czasu do czasu, gdy będzie chodzić o sprawy stricte brynickie i zahaczały” o Świerkle (Horst), to coś się da zrobić. Mieliśmy się spotkać w konwencji: „co słychać?”, „czy coś jeszcze historycznego się znalazło?”, itd.

            Joanna czuła sympatię do Świerkli, także z racji mających miejsce dawniej przyjaźni z niektórymi rówieśniczkami świerklańskimi. Zmarła 20 lipca 2013 r. Została pochowana na cmentarzu w rodzinnej Brynicy. (na fotografii podczas uroczystości w Brynicy przed Pomnikiem Poległych.)

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin