Kapliczki

Kapliczka poświęcona Matce Boskiej Bolesnej - odpustowa przy ul. Obrońców Pokoju 4 
 
kapliczka odpustowa.jpeg   kapliczka pw. św. Jana Nepomucena.jpeg
 
 
 
 
 
Kapliczka poświęcona Matce Boskiej Różańcowej przy ul. Struga 10

Murowana kapliczka przy ul. Struga pierwotnie została wybudowana 18 kwietnia 1946 r.w ogrodzie rodz. Libawskich jako wotum za przeżycie wojny i ocalenie wioski od czerwonoarmistów. We wnęce znajdowała się gipsowa figura poświęcona 1 czerwca 1947 ku czci  Matki  Boskiej Różańcowej udekorowana kwiatami i iluminacją świetlną w formie wydłużonej podkowy. Przez wiele lat wokół  kapliczki gromadzili się mieszkańcy wsi na nabożeństwa majowe i różańcowe. Posesja rodz. Libawskich została sprzedana i nowi właściciele kapliczkę rozebrali. Dzięki staraniom i zaangażowaniu państwa Krystyny i Pawła Świtała na swej posesji we wrześniu 2013 kapliczka została odbudowana, ale już w nowej szacie z cegły linkierowej. Poświecenia dokonał w dniu 27 października 2013 ks. Mariusz Stafa - wikariusz parafii w Czarnowąsach.
 
kapliczka - libawski.jpeg  Kapliczka na posesji Państwa Libawskich.
 
 
 
 
DSC07112.jpeg  Nowa kapliczka u Państwa Świtała
 
 
 
 
 
Kapliczna poświęcona Sercu Pana Jezusa przy ul. Szkolej
 
Kapliczka w parku przy ul. Szkolnej powstała w miejscu cmentarza z czasów "potopu szwedzkiego". Zbudowana została w XVIII w. w kształcie słupa podzielonego gzymsami. We wnęce znajduje się figura Serca Pana Jezusa o wysokości ok. 50 cm. Wysokość  kapliczki - ok. 4m, podstawa o wymiarach 1,5 x 1 m. Zwieńczeniem słupa jest trójkątny szczyt kryty dachówką. Na szczycie znajduje się krzyż. W otoczeniu kapliczki rosną wysokie drzewa. Kapliczką opiekuje się rodzina Skorupskich.
 
 
 
Kapliczna poświęcona Matce Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Jasnej 6
 
Kapliczka drewniana pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znajduje się w miejscu gdzie kiedyś prawdopodobnie znajdował się cmentarz dziecięcy. Usytuowana jest przy ulicy Jasnej przed domem rodziny Hanusik. Kapliczka zbudowana jest na słupie który rozszerza się ku górze. Nakrywa go daszek namiotowy w formie parasola. Pod zadaszeniem znajduje się replika obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przywieziona z Rzymu, a pod nim biały krzyż. Kapliczka w okresie letnim tonie w kwiatach.
 
 
 
 
 
 
Kapliczna poświęcona św. Antoniemu przy ul. Św. Jana 3
 
Kapliczka w ogrodzie przy ul. św. Jana 3 została wybudowana w 1978 r. po śmierci córki państwa Walerus, poświęcowna jest św. Antoniemu. Bogato zdobiona ramia, u góry na półkolistym zakończeniu znajduje się krzyż. Wewnątrz zabezpieczona oszkoloną ramą znajduje się figura św.Antoniego, którą dawniej noszono w procesjach pątniczych. Wysokość kapliczki 1,8 m. W otoczeniu piękne drzewa i krzewy. Kapliczką opiekuje się rodz. Walerus.
 
 
 
 
 
 
Krzyż przy ul. Struga
 
Krzyż postawiono w miejscu gdzie w 1950 r. został tragicznie zamordowany młody mężczyzna (mieszkaniec Borek). Wysokość betonowego krzyża wynosi 1 m, na nim umieszczono figurę ukrzyżowanego wielkości 25 cm. Całość jest zwięczona cokołem i obsadzona kwiatami. Kapliczką opiekuje się rodz. Koerner. 
 
 
Krzyż przy ul. Szkolnej 28
 
Krzyż został ufundowany przez mieszkańców Borek w 1927 r. Intencja budowy krzyża jest nieznana. Składa się on z trzech elementów: na fundamencie betonowym stoi cokół w kształcie prostokąta, na nim kapliczka z obrazem Matki Boskiej, a powyżej kamienny krzyż na zwężającym się uskoku. Wysokość krzyża wynosi 3 m. Krzyż po odnowieniu został obłożony płytami z kamienia naturalnego. Krzyżem opiekuje się rodz. Hyla.