Wielkanocny Kosz 2014

Świerklański „Wielkanocny Kosz 2014”

            Tradycyjnie, co roku na dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi spotkali się w Świerklach fascynacji – twórcy artystycznych wyrazów – symboli z tym okresem związanych, z szerokiej okolicy.

            Prezentacja tego – kolejnego Konkursu Symboliki Świątecznej „Wielkanocny Kosz” miała miejsce w niedzielę 6 kwietnia 2014 r. w Sali Wiejskiej. Rozpoczęła się o godzinie 16.00 i od razu okazało się, że jest wyjątkowo bogata i różnorodna, więc komisja oceniająca zdecydowała analizować ją w czterech kategoriach: wypieki, stroiki, kroszonki i „inne techniki”. Pierwsze miejsce zajęli: Izabela Galus (Świerkle), Elżbieta Kandziora (Świerkle), Daniela Smoleń (Stare Siołkowice), Gabriela i Teresa Waliczek (Domecko), Wiesława Grzybowska „desygnowana” Rady Sołeckiej z Czarnowąs poniekąd obecnej także na miejscu w osobie sołtyski Krystyny Pietrek, Renata Greń (Czarnowąsy). Nagrodzeni i wyróżnieni zostali także: Krystyna Kampa z Chróścic, „Kreatywne Babki z Chróścic” które reprezentowała sołtyska Aldona Kwosek, Magda Tomala z Krzanowic, Ewa Holeksa z Czarnowąs, Magdalena Narowska występująca razem z Krystyną Libawski – obydwie z Brynicy, Gertruda Kleman z Opola, Emilia Waliczek z Domecka, Amalia Rojek i Irena Dziatkiewicz oraz Waleska Bednorz ze Świerkli, „Przedszkole Świerkle” reprezentowane przez pięcioosobowe grono wychowawców, świerklanki – Izabella Gallus i Daniela Kandziora reprezentujące Szkołę Podstawową w Czarnowąsach. Na wniosek współorganizatora – SRI Świerkle wyróżniono także osobę od lat towarzyszącą świerklańskim „Wielkanocnym Koszom” – Norberta Klemana „za występowanie muzyczno-ludyczne na konkursach symboliki świątecznej” w Świerklach.

            Komisja oceniająca, funkcjonująca w składzie: Izabella Jasińska (etnograf, przedstawiciel Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu) – przewodnicząca komisji, Bogdan Jasiński (etnograf, przedstawiciel Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach) – członek, Kornelia Sabasz (plastyk z GOK Dobrzeń Wielki) – członek, wysoko oceniła prezentacje twórców, ich kunszt i warsztat. Z kolei Gerard Kasprzak dyr. GOK Dobrzeń Wielki – patrona konkursów wyraził uznanie świerklańskiej wieloletniej inicjatywie, głównie członkom Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw Świerkle z prezesem Józefem Moczko na czele nadmieniając, że ani się spostrzegł, że tegoroczny konkurs w Świerklach to już 9-ty z kolei, a 15-ty łącznie z tymi, które wcześniej odbywały się w GOK Dobrzeń Wielki.

 

            Inicjatorem świerklańskich konkursów nazwanych „Wielkanocny Kosz” było świerklańskie stowarzyszenie – współorganizator obchodzący w 2014 r. Jubileusz 15-lecia Istnienia. Wszystko w czym stowarzyszenie brało udział w tym duchu się odbywało, także ten 9-ty konkurs, o czym poinformował prezes stowarzyszenia, dodając że wysoko sobie ceni współpracę z GOK Dobrzeń Wielki, pogratulował uczestnikom konkursu sukcesu, podziękował wszystkim za przybycie, w tym komisji oceniającej, wszystkim którzy pomogli w przygotowaniu konkursu i jego przeprowadzeniu (przede wszystkim „świerklańskim babkom” ze stowarzyszenia i spoza organizacji np. młodzieżowego grona wolontariacko-samorządowego), a także wszystkim dobrodziejom, którzy imprezę wspomogli przy okazji wsparcia zbliżającego się wydania „Kroniki świerklańskiej”: Imex Piechota, Norgips, Schody - Komor, Kraft – Usługi elektroinstalacyjne, Zakład Budowlany – Walter Panic, Przewozy Osobowe Krzysztof Lesiewicz, Zakład Budowlany i Remontowy – Waldemar Joniec, Sklep Apis, Sklep Art. Spożywcze – Stotko, Restauracja Kuchnia Śląska, Tartak Sochor, Zakład Ogólnobudowlany – Rafał Moczko, MiniMarket – „Róż-Pol”. Rzeczowo świerklański konkurs wsparła także Rada Sołecka z Czarnowąs, a usługą Pracownia Usług Reklamowych Libawski. Na koniec prezes SRI – Józef Moczko jak zwykle zaprosił wszystkich do wspólnego zdjęcia i na następny dziesiąty – Jubileuszowy Wielkanocny Kosz w roku 2015.

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin