Wielkanocny Kosz 2015 - Relacja

Konkurs na Wielkanoc

            Czas Świąt Wielkanocnych to oprócz zasadniczego wyrazu religijnego, kościelnej nabożności, także eksponowanie symboliki w dużym stopniu z tym powiązanej. Od zawsze kolorowo, bogato nacechowane charakterystycznymi walorami regionu, środowiska, czy miejsca, słowem tradycja, lokalny folklor w świątecznym wydaniu.

            Tak właśnie – barwnie, radośnie było na kolejnym, corocznym Konkursie Symboliki Świątecznej (w Świerklach po raz 10-ty) „Wielkanocnym Koszu” – imprezie „gminnej”, organizowanej przez GOK Dobrzeń Wielki i Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw Świerkle, który odbył się na tydzień przed niedzielą palmową 22.03.2015 r. w świerklańskiej Sali Wiejskiej.

            W prezentacjach, poniekąd warsztatach, swoje dzieła i umiejętności zaprezentowało 31 twórców, często w towarzystwie równie zakręconych przyjaciół, rodziny, itd. Pełna sala od brzdąca do dziadka, początkujący, zaawansowani i licencjonowani twórcy ludowi. Większość stanowisk wprost „uginała się” od wielości artystycznych dzieł, co dało do myślenia komisji oceniającej, która w kategorii „dorośli” miejsca premiowane przyznała następująco: kroszonki, pierwsze 3 miejsca – Wiesława Grzybowska, Jadwiga Chromik, Gabriela Waliczek; wyróżnienie – Helena Rojek; stroiki: I m. – Marianna Jendryca, II m. – Dominika Kniec, III m. – Bernadetta Komor i Gizela Halama; wypieki: I m. – Ilse Gallus, II m. – Magdalena Wiench; inne techniki zdobienia jaj: I m. – Daniela Moczygemba, II m. – Renata Greń. W kategorii „dzieci i młodzież” premiowane miejsca osiągnęli: kroszonki: I m. – Emilia Waliczek, II m. – Teresa Waliczek, wyróżnienie – Amalia Rojek; inne techniki zdobienia jaj: I m. – Julia Nowicka, II m. – Daria Śmierowska, wyróżnienie – Laura Kwosek. Puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe dla mistrzów symboliki świątecznej, ale też coś ekstra dla dyr. GOK Dobrzeń Wielki Gerarda Kasprzaka, któremu SRI Świerkle w osobie Józefa Moczko – prezesa, wręczyło dedykowaną książkę (I i II część w twardej okładce) „Świerkle (Horst) w Gminie Dobrzeń Wielki” – tzw. kronikę świerklańską, wydaną przez stowarzyszenie. Dyplom za muzyczno-śpiewne towarzyszenie konkursom otrzymał twórca ludowy Norbert Kleman.

Komisja oceniająca działała w składzie: Elżbieta i Bogdan Jasińscy (ona z Muzeum Ziemi Opolskiej w Opolu, on z Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach - Opolu) oraz Kornelia Sabasz – prowadząca zajęcia plastyczne w GOK Dobrzeń Wielki. Nagłośnienie i oprawa muzyczna – D.J. Kampa z GOK Dobrzeń Wielki.

Konkurs tegoroczny wyjątkowo kolorowy, był takim nie tylko z racji barwnych ekspozycji, ale także kolorowego ubioru uczestników, szczególnie tych, którzy wystąpili w strojach ludowych, jak np. Julia Chromik z Kluczborka w stroju opolsko-bielskim, Gabriela Waliczek z Domecka w stroju opolskim, Norbert Kleman przygrywający im w stroju opolskim, a także „świerklańskie dziołchy” w strojach świerklańskich (żółto-zielonych z czerwoną nitką) śpieszące z poczęstunkiem między stołami do gości (same zresztą upiekły co nieco).

Organizatorzy – SRI Świerkle i GOK Dobrzeń Wielki gratulują wszystkim premiowanym, dziękują uczestnikom konkursu za przybycie (z Chróścic, Czarnowąs, Domecka, Dobrzenia Wielkiego, Kępy, Kluczborka, Krzanowic, Popielowa, Świerkli), gościom przybyłym by się przyjrzeć twórczości ludowej: tradycyjnej i nowej, a także wszystkim, którzy przyczynili się w przygotowaniach imprezy i jej przeprowadzeniu, dobrodziejom wspierającym, itd. i zapraszają za rok.

 

PS. Parę dni po konkursie świerklańskim w programie „Szkło kontaktowe” (TVN 24) redaktor prowadzący zakomunikował przed kolejną przerwą, że właśnie na święta piękną kroszonkę-pisankę przysłała im Wiesława Grzybowska. Pomyślałem, że może kroszonka powstała na naszym „Wielkanocnym Koszu” rękoma jednej z nagrodzonych uczestniczek i faktycznie tak było. Gratuluję.

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin

                                                          FOTO: MOCZKO, MACIOSZEK, ROJEK