Zajęcia wakacyjne

Zajęcia wakacyjne dla dzieci

 

            Dzieci z wszystkich wiosek Gminy Dobrzeń Wielki mają możliwość udziału w zajęciach organizowanych dla nich w czasie ferii. Prowadzą je osoby przygotowane do tego i desygnowane przez GOK Dobrzeń Wielki. Oprócz wieloaspektowego programu zabawowego, manualno-zręcznościowego, percepcyjnego, poznawczego itd. zapewnia się dzieciom także posiłek. W Świerklach tak właśnie było.

 

            W przypadku Świerkli są dni, że dzieci spędzają ten czas w świetlicy przy sali wiejskiej, lub w samej sali, gdzie prowadzone są gry świetlicowe, warsztaty plastyczne i muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, itd., ale bywa też, że wychodzą w plener na ogół do Parku SRI Świerkle, gdzie wielką frajdę sprawia im korzystanie z urządzeń zabawowych, lub na boisko LZS GROM Świerkle, gdzie z kolei w upalne dni z uciechą figlują pod prysznicami nawadniania murawy.

 

            Zdarzały się wyjazdy na zewnątrz, nie mniej ciekawe, wspólne z innymi dziećmi z kilku wiosek Gminy Dobrzeń Wielki, np. 23 lipca dzieci były na poligonie, gdzie pod hasłem „Piknik na Florydzie” stawały przed iście polowymi wyzwaniami – zjadły grochówkę, postrzelały z łuku i wiatrówki, obejrzały prawdziwą broń wojskową, przeszły tor przeszkód, przejechały się amfibią, a później dla ochłody skok do basenu, „wypad” na dyskotekę, a na końcu zwiedzanie zamku. Z kolei 29 lipca udały się do „Wioski Indiańskiej” w Dąbrówce, gdzie bardzo ochoczo wzięły udział w typowych zabawach indiańskich, oczywiście wpierw poddając się rytuałowi malowania twarzy, jak to praktykowane jest u Indian. Na koniec wysłuchały legend, same też coś od siebie dodając. 5 sierpnia były w ZOO w Opolu, obejrzały przedstawienie w teatrzyku w GOK Dobrzeń Wielki i spotkały się z panem policjantem. Wiele wrażeń, tak samo w dniu zakończenia zajęć wakacyjnych 13 sierpnia. Tego dnia grupy dzieci niemal z wszystkich wiosek Gminy Dobrzeń Wielki spotkały się w Świerklach, gdzie miały do dyspozycji zarówno Park SRI z wszystkimi jego walorami, jak i boisko LZS GROM Świerkle na tą okazję specjalnie przygotowane przez klub. Mecze, strzelanie do bramki bronionej przez manekiny (oczywiście piłkarskie strzelanie), biegi, a obok na korcie malowanki na asfalcie, itd., itd. Wszystko widoczne na dołączonych zdjęciach.

            Zajęcia wakacyjne prowadzili: w Borkach – Magdalena Bartoszek, w Chróścicach – Jessica Wajman, w Czarnowąsach – Małgorzata Olfans, w Dobrzeniu Wielkim – Sabina Mientus, w Krzanowicach – Marta Gajda, w Kup – Kornelia Sabasz, w Świerklach – Nikola Kałuża z pomocą swej siostry Justyny. Kolejne zajęcia już za parę miesięcy.

                                                                       (foto: Kałuża, Moczko)

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin