Wizytacja Biskupa w Świerklach

Biskup w Świerklach

 

            26 lutego bieżącego roku miała miejsce wizytacja kanoniczna ks. Biskupa Pomocniczego Diecezji Opolskiej – Pawła Stobrawy w Świerklańskim Duszpasterstwie – kościele. Dostojny gość przybył na wieczorną mszę św., od której zaczął się jego gospodarczo-duszpasterski ogląd kościoła – filii czarnowąskiej (w dużej mierze autonomicznej). W koncelebrowanym nabożeństwie Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi towarzyszyli: Dziekan Dekanatu Siołkowickiego ks. Zygmunt Jaworek – proboszcz Chróścicki, ks. dr Piotr Pierończyk – proboszcz czarnowąski i ks. Tomasz Romanek – duszpasterz w Świerklach. W trakcie mszy św. przedstawiciele świerklańśkiej Rady Parafialnej – Bernadetta Komor i Waldemar Kessner złożyli ks. Biskupowi – wizytatorowi „raport” z gospodarskich dokonań jakie miały miejsce od ostatniej wizytacji przed pięciu laty. W punktach ujęte one były następująco: nowa izolacja i generalne naprawa posadzki przy ołtarzu fatimskim; generalna naprawa schodów prowadzących na probostwo; wymiana rynien na kościele; oczyszczenie murów kościoła; renowacja i przeszklenie witraży (praca w dwóch etapach); odnowienie stacji Drogi Krzyżowej (w lesie) i krzyża w zakrystii; remont zakrystii z wymianą okien i parapetów; remont organów; wymiana całej instalacji elektrycznej oraz wymiana lamp (głównie w prezbiterium); remont dzwonnicy; malowanie prezbiterium z wymianą oświetlenia; remont plebanii z wymianą wszystkich okien; zakupienie nowych strojów dla ministrantów.

            Swoją relację jako administrator świerklańskiego duszpasterstwa złożył również ks. Tadeusz Romanek, nadmieniając że pełna informacja o „mieniu” kościoła, plebanii i cmentarza jest zawarta jest w Kwestionariuszu Wizytacyjnym, który ks. Biskup otrzyma, a jeżeli chodzi o wspólnotę, to nie jest z nią źle, choć mogło by być lepiej, większość wiernych uczestniczy w życiu kościelnym, bierze udział w mszach św., chodzi do kościoła, ale są też tacy, którzy niespecjalnie się do tego kwapią.

            W kolejnych dniach ks. biskup Paweł Stobrawa spotkał się także z gronami wiernych skupionych w różnych strukturach – związkach przy miejscowym kościele.

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin