Elektrownia Opole. Zielone światło dla wielkich bloków

widok elektrowni.jpeg Dwa nowe bloki energetyczne powstaną w Elektrowni Opole. Ta inwestycja może zmienić oblicze Opolszczyzny.

Właściciel Elektrowni Opole zgodził się na rozbudowę wartą 11 miliardów złotych. Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej pozytywnie zaopiniował projekt budowy dwóch nowych bloków.

To ważna informacja, bo do tej pory inwestycja - która powinna być jednym z kół napędowych rozwoju regionu - nie była pewna. PGE wstrzymał w tym roku rozstrzygnięcie przetargu na budowę bloków 5 i 6. Przez kilka miesięcy nowy zarząd firmy badał bowiem, czy inwestycja - dzięki której EO stanie się największą elektrownią na węgiel kamienny w Polsce - będzie opłacalna. Ostatecznie te analizy wypadły pozytywnie.

W opinii szefostwa PGE inwestycja należy dziś do najbardziej opłacalnych projektów budowy konwencjonalnych bloków energetycznych w Polsce.

- Poza tym dobrze zabezpiecza dostawy dla klientów w przyszłości - tłumaczy Sylwia Filimon, koordynator ds. public relations PGE.

Koncern zakłada, że inwestycja zwiększy moc osiągalną Elektrowni Opole (obecnie 1532 MW) o ponad 117 proc., przy wzroście kosztów nie więcej niż kilkanaście procent.

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w tym roku rozstrzygniemy przetarg na wykonawcę, a bloki powstaną odpowiednio w 2016 i 2017 roku - zapowiada Filimon.

- To bardzo dobra decyzja, na którą od wielu lat czekaliśmy - cieszy się Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, na której terenie działa elektrownia. - Po pierwsze liczymy na nowe miejsca pracy (szacuje się, że przy budowie znajdzie pracę około 2 tysięcy osób, a w samej elektrowni kolejne kilkaset - red.), po drugie - na dodatkowe pieniądze, które zasilą nie tylko budżet gminy, ale przede wszystkim nasze firmy. Robotnicy będą też musieli gdzieś spać i jeść...

Szacuje się, że z ponad 52 mln zł podatków, które co roku trafiałyby na Opolszczyznę z racji eksploatacji nowych bloków, aż 34 mln zł zostawałoby w gminie Dobrzeń Wielki, a podczas budowy około 2 mld zł trafi bezpośrednio do opolskich firm.

Co ciekawe, gmina przygotowała już nowe tereny inwestycyjne i liczy, że budowa bloków ściągnie kolejnych inwestorów. Takie same plany ma Opole.

- Rozbudowa elektrowni zapewni nam na lata dostęp do dużej ilości energii, poza tym takie duże inwestycje dobrze działają na wyobraźnię kolejnych firm - ocenia Arkadiusz Wiśniewski, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Z budową bloków związana jest inwestycja, czyli wielopoziomowe skrzyżowanie nad obwodnicą w rejonie ulicy Sobieskiego i na granicy z Dobrzeniem Wielkim. Przyśpieszamy tę budowę, bo obiekt jest konieczny w związku ze stale zwiększającym się ruchem w tym kierunku.

I właśnie sprawy komunikacyjne to jeden z problemów, jakie wiążą się z rozbudową EO.

Ruch bezwzględnie się zwiększy i na razie wygląda na to, że planowana obwodnica Dobrzenia Wielkiego będzie gotowa, ale dopiero... po zakończeniu rozbudowy EO.

- W przyszłym roku powinien być już gotowy projekt, ale pewne jest, że ani nasza gmina, ani samorząd województwa nie udźwigną tej inwestycji, wartej około 200 mln zł - martwi się wójt Wróbel. - Zaczniemy więc pewnie wspólnie zabiegać o wsparcie rządowe. Może właśnie dzięki decyzji o rozbudowie EO będzie o nie łatwiej?

Żródło: http://www.strefabiznesu.nto.pl/artykul/elektrownia-opole-zielone-swiatlo-dla-wielkich-blokow-72324.html