Tropem starej papierowej torebki

Pod 11-tką opodal rynku
torebka11.jpeg
 


            Tym razem tropy firmowej torebki wiodą do centrum Opola. Napis reklamujący miejsce: „Kaffee – Rösterei, Colonialwaren, Cigarren H. Schwalbe Oppeln, Oderstrasse 11, Fahrräder etc. Lager sämmtlicher Zubehörtheile, Preise biligst“, prowadzą nas wprost na ulicę Korazewskiego 11 z pewnością, że trafiło się właściwie, bo stara numeracja byłej Odestrasse się nie zmieniła.

            Pod jedenastką była więc Prażalnia Kawy H. Schwalbego, Towary kolonialne, cygara, rowery i magazyn wszystkich dodatkowych akcesoriów, a przede wszystkim niskie ceny. Był to interes o szerokim asortymencie. Na starej widokówce mamy widok na Oderstasse od strony rynku, a na współczesnej fotografii ten sam widok, lecz skrócony do wysokości ulicy Krupniczej (kiedyś Fleischer Strasse) wysokości numeru 11.

            Po wojnie w tym miejscu trochę się zmieniło. Znikła prażalnia kawy, ale sklep z rowerami, może ni dokładnie w tym miejscu „na Koraszewskiego” był długo.

            Całkiem możliwe, że to za czasów świetności naszej starej torebki przy Oderstrasse mieszkał dzisiejszy jej patron Bronisław Koraszewski, polski działacz i wydawca.

korasz2.jpeg
korasz1.jpeg

 

                                                                                  J. Moczko – świerklanin

                                                                                      (współpraca – Kubis)