Rolniku! Trwa Powszechny Spis Rolny 2020! Spisz się przez Internet: spisrolny.gov.pl i weź udział w loterii z cennymi nagrodami

ZUS informuje: Zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać dłużej

Co mają zrobić rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a szkoły
i przedszkola nadal będą zamknięte? Mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejne dni. ZUS rozpatrzy oświadczenie po wejściu w życie nowych przepisów.

Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogli skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. W związku z decyzją
o przedłużeniu zamknięcia szkół, żłobków i przedszkoli do 10 kwietnia, trwają prace nad możliwością dalszego wypłacania zasiłku opiekuńczego. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca.

 - Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy 14 dniowy okres opieki na dzieckiem nie muszą się obawiać co dalej. Mogą wnioskować o wypłatę zasiłku opiekuńczego na kolejne dwa tygodnie. Formalności się nie zmieniły. Wystarczy wypełnić proste, jednostronicowe oświadczenie, tak jak do tej pory. Ważne żeby wskazać okres opieki nad dzieckiem. Wniosek będzie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Każdy z rodziców może też wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, czyli ten, który przysługuje w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS - Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez online. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O zamiarze korzystania z zasiłku opiekuńczego pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą objęta ubezpieczeniem chorobowym składa wniosek bezpośrednio w ZUS.

 

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki