Wielkanocny Kosz 2012

 
 

Konkurs na święta ... co rok

 

        Jak święta wielkanocne to wpierw w Świerkli „Wielkanocny Kosz” na tydzień przed Palmową Niedzielą. Nikt już nie liczy który to z kolei Konkurs Symboliki Świątecznej. Po prostu jest co roku jak coś naturalnego od nie wiadomo kiedy.

        Tym razem trafiło w niedziele 25 marca. Do prezentacji przystąpiło niespełna pięćdziesięciu uczestników, śmiało można rzec, twórców bo nie zależnie od wieku to co zademonstrowali budziło podziw i zauroczenie. Niełatwe zadanie miała komisja której przypadło to oceniać ale dała radę. W kategorii „Dzieci i młodzież” przyznała miejsca następująco (miejsca które nie są podane nie zostały) Kroszonki :I-Teresa Waliczek, II- Emilia Waliczek; Stroiki : I- Justyna Kałuża; Wypieki : I- Izabela Przepióra. W kategorii „Dorośli”, Kroszonki : I-Wiesława Grzybowska, II (równorzędne) – Renata Janik, Gertruda Kleman, Maria Konieczko, Maria Orlik i Gabriela Waliczek; Sroiki : I- Martyna Więcek, II- (równorzędne) – Maria Czwarno, Marianna Jędryca i Celina Midek. W nowej konkurencji (pierwszy raz w konkursie) „Plastyka” I miejsce przyznano dziecięcej Grupie Plastycznej z GOK Dobrzyń Wielki a II-gie świerklańskiemu oddziałowi Publicznego Przedszkola w Czarnowąsach.

        Docenieni powinni się jednak poczuć wszyscy. Wszyscy bowiem zaprezentowali świetne dzieła. Sporo z nich zostało wykonanych na miejscu. Każdy mógł się przyznać jak powstają, podpatrzeć warsztat i być może później w domu samemu spróbować. A wszystko w biesiadnej atmosferze.

Twórcy z bliska i z daleka, miejscowi także, dzieci i mocno już dorośli, nowicjusze i już doświadczeni a nawet już licencjonowani spędzili parę godzin w Świerkli. Niektórzy kolejny już raz. Jakby coś magicznego było w tym Wielkanocnym Koszu. Miło było usłyszeć, szczególnie od tych licencjonowanych twórców co to już na wielu podobnych spotkaniach bywali, że muszą w Wielkanocnym Koszu wziąć udział jakby organicznie kultywując rodzime, choć nie tylko tradycje, właśnie tu gdzie zawsze jest mnogość i różnorodność prezentacji, pełne obłożenie a co za tym idzie inspirująca atmosfera, a po za tym kompetentna komisja oceniająca (w tym przypadku w składzie: Danuta Jałowy- etnograf, Kornelia Sabasz- plastyk i Gerard Kasprzak – dyrektor GOK Dobrzyń Wielki) stosownie do charakteru całości muzyka towarzysząca (tym razem w wykonaniu Muzyka Ludowego Norberta Klemana), a wszystko zgrabnie zorganizowane.

W imieniu organizatorów w podobnym tonie do konkursu odniósł się ten który „gminną kulturę dzierży” – Gerard Kasprzak i wobec wszystkich nadmienił jeszcze że jest niezmiernie rad że ten konkurs dziś stały punk w programie GOK tak się w Świerkli udaje co tez bezwzględnie świadczy o miejscowych społecznikowcach i że życzył by sobie dalszej takiej współpracy z nimi. Z kolei prezes Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw Swierkle Józef Moczko podziękował wszystkim uczestnikom i gościom za przybycie, wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu i przeprowadzeniu konkursu i wszystkim dobrodziejom za wsparcie bez którego byłoby im trudno.

Była to już siódma edycja Konkursu Symboliki Świątecznej „Wielkanocny Kosz” zainicjowanego przez SRI Świerkle. Dziś już impreza daleko poza gminną organizowana wespół z GOK Dobrzy ń Wielki ale także z pomocą Rady Sołeckiej i świerklańskiego TSKN-nu.

 

 

                                       J. Moczko – świerklanin

 

(Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw Świerkle dziękuje wszystkim dobroczyńcom którzy usługą, rzeczą czy darowizną finansową wparli stowarzyszenia en bloc w imprezach: XI Otwarty Turniej Tenisa Stołowego, Konkursie Symboliki Świątecznej „Wielkanocny Kosz” i przyszłych a są to firmy: „Kraft” Usługi elektroinstalacyjne- Bernard Rzany (Opole/Świerkle), „Wotrans” Usługi transportowe – Krzysztof Woźny (Świerkle), Imex-Piechota (Opole), Cebula – Transport (Opole-Wróblin), MP- Marek Pietrek (Tartak w Murowie), z Chróścic: PROTEC, TADEJ i Wekon, ze Świerkli: Inet – Waldemar Kesner, WP Usługi Budowlane – Walter Panic, Schody – Komor, Mini Market- Różaniecki Henryk, Usługi budowlane i remontowe – Waldemar Joniec, Usługi ogólnobudowlane – Rafał Moczko)    

 

                               J. Moczko – prezes SRI Świerkle