Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Spisz się przez internet na spis.gov.pl.

SMUTNY JUBILEUSZ

W 2016 roku Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył Wojewodzie Opolskiemu do zaopiniowania wniosek o zmianę granic
i przyłączenie części sołectw naszej gminy do Opola. W ekspresowym tempie, w oparciu o przekłamania i nieprawdziwą analizę finansową, wojewoda zaopiniował pozytywnie rozbiór Gminy Dobrzeń Wielki. Rada Ministrów, pod wodzą Beaty Szydło, podjęła decyzję o zmianie naszych granic, pomimo prawie 100 procentowego sprzeciwu naszych mieszkańców oraz wielotysięcznych, licznych protestów w Opolu i Warszawie. Sprzeciwiało się temu nawet ówczesne Ministerstwo Finansów, które miało wątpliwości czy Gmina Dobrzeń Wielki poradzi sobie, w nowej rzeczywistości, pozbawiona sołectw i dużego płatnika podatków. Podział gminy odbył się również bez opinii właściwej Komisji Sejmowej. Gmina Dobrzeń Wielki walczyła także w Trybunale Konstytucyjnym, lecz trzech sędziów dublerów odrzuciło nasz wniosek o stwierdzenie nieważności rozporządzenia z dnia 19 lipca 2016 roku, w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gmin.

Przed 2017 rokiem Gmina Dobrzeń Wielki składała się z 9 sołectw. Na naszym terenie znajdowała się Elektrownia Opole i wiele firm kooperujących z tym potentatem. Rdzenni mieszkańcy naszej gminy oddawali, za bezcen, swoją ojcowiznę pod budowę elektrowni wierząc, że będzie im się lepiej żyło. Po wybudowaniu Elektrowni Opole, do naszej gminy przeprowadziło się wiele osób z całej Polski, by w niej pracować. Gmina Dobrzeń Wielki stała się przykładem współpracy, kooperacji i dobrych relacji sąsiedzkich ludzi żyjących tu od wieków i przyjezdnych. Mimo to, w czasie brutalnego, niedemokratycznego i nieakceptowanego społecznie podziału, rządzący używali haseł bijących w nas, przypominających czasy minione. Pamiętamy liczne protesty mieszkańców.

W wyniku zniszczenia  gminy, stoimy  przed widmem likwidacji szkół, placówki kultury, zdrowia i innych. Dokonaliśmy drastycznych cięć budżetowych. Jakość życia mieszkańców, pomimo wielu starań, uległa pogorszeniu.  W sposób brutalny, antydemokratyczny rozerwano więzi społeczne w gminie, co jest sprzeczne z przepisami prawa określającymi wspólnoty samorządowe. My, ze swojej strony, zawsze chcieliśmy kompromisu i porozumienia. Zależy nam na przetrwaniu naszej społeczności.  Niestety nie mamy na to szans, bez pomocy i dobrej woli ze strony decydentów.

Protest mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki

JPEGProtest mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki
 

 

 

 

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki