Trwa przełączanie serwisu, przepraszamy za napotkane utrudnienia.

Piąty rok realizacji Programu szczepień HPV w Gminie Dobrzeń Wielki

Po raz pierwszy Gmina Dobrzeń Wielki zdecydowała się na akcję szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy w 2009 roku. Prowadzona akcja spotkała się z wielkim uznaniem społecznym, dlatego na lata 2010 – 2013 przygotowano specjalny Program szczepień. Program, po uzyskaniu pozytywnej oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych, przyjęła do realizacja Rada Gminy Dobrzeń Wielki, zabezpieczając corocznie w budżecie gminy na ten cel środki finansowe.

Dotychczasowa realizacja Programu szczepień w latach 2009-2012, pozwoliła na zaszczepienie 586 dziewcząt z roczników  1993-1999, na co łącznie z budżetu gminy wydano 478.619,00 zł, i tak w:

  2009r.  zaszczepiono 300 dziewcząt,  z roczników 1993, 1994, 1995 - koszt 280.804 zł

  2010r.  zaszczepiono 159 dziewcząt, z roczników  1996, 1997 - poniesione koszty: 32.489 zł

  2011r.  zaszczepiono  67 dziewcząt,  z rocznika 1998 - poniesione koszty: 35.906 zł

  2012r.  zaszczepiono  60 dziewcząt,  z rocznika 1999 - poniesione koszty: 29.420 zł

Chociaż realizacja Programu jest bardzo kosztowna, to w zakłada się, że w ostatecznym rozrachunku zdecydowanie i tak się opłaca, gdyż nie tylko chroni ludzkie życie, ale i znacząco wpłynie w przyszłości na obniżenie kosztów funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w myśl zasady - taniej jest zapobiegać niż leczyć.

Przyjęty Program Gminy Dobrzeń Wielki zakłada, że szczepienia są dobrowolne, a zgodę na nie muszą wyrazić rodzice. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że poza nielicznymi przypadkami, wszyscy rodzice deklarują chęć zaszczepienia swoich córek. Zgodnie z Programem uprawnione do bezpłatnych szczepień są dziewczęta zamieszkałe, bądź uczące się w szkołach, na terenie Gminy Dobrzeń Wielki. 

Szczepionka ( przyjmowana trzykrotnie w okresie roku ), ma chronić przed HPV, czyli wirusem brodawczaka, odgrywającym kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Ta odmiana raka to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór u kobiety przed 45. rokiem życia. Wirus przenoszony jest podczas współżycia, dlatego szczepienia są wykonywane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Realizacja Programu pozwala nie tylko na obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy, ale jednocześnie wpływa na podniesienie świadomości na temat HPV wśród młodzieży i rodziców, ze względu na prowadzone każdego roku prelekcje pielęgniarki, położnej dla uczniów oraz lekarza ginekologa dla rodziców.

W związku z tegorocznym rozpoczęciem szczepień dziewcząt z rocznika 2000 ( klasy VI ),  w szkołach zostaną przeprowadzone prelekcje  dla uczniów kl. VI z położną, w następujących terminach:

  • 12 marca 2013    wtorek  godz.  8:45    Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrzeniu Wielkim 

                                                    godz. 10:45   Zespół Szkół w Chróścicach

  • 14 marca 2012 czwartek godz.   8:45   Zespół Szkół w Czarnowąsach

                                                    godz. 10:45   Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup

Natomiast rodziców dziewcząt wszystkich szkół objętych tegorocznym Programem, zaprasza się 12 marca 2013  wtorek  o godz. 17:00, na spotkanie z lekarzem ginekologiem, które zorganizowane będzie w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim ul. Kościelna 3

                                                                                                                 Zastępca Wójta Gminy
           
                                                                                                              Irena Weber
PDFI terminarz szczepień HPV.pdf

PDFSILGARD DOK.pdf

Gwiazdka Polecamy

aglomeracja.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki.