Tropem byłych Gescheftów

           Tym razem kilka Brynickich. Bez specjalnych dociekań o nich, fasada i zarys prowieniencyjny.

 

Kaufhaus Giesa (Dom handlowy Giesa)

geshefty brynica 1.jpeg

            Mieścił się opodal kościoła, przylegając frontem do ul. Powstańców Śląskich, bokiem do ul. Klimasa. Właścicielem miejsca był Komor. Lokal wynajmował Giesa, sklep czynny był do przełomu styczniowego w 1945 r. Za czasów niemieckich mieszkał tu też ks. Kopietz.

 

Warenhaus Scholtz (Dom towarowy Scholtz)

geshefty brynica 2.jpeg

            Zlokalizowany przy drodze głównej ul. Powstańców Śląskich w kierunku Kup, tuż przy skręcie w ul. Młyńską (do tartaku Sochor) po tej samej stronie. Scholtz „z gór” przyżenił się do miejsca. Po nim właścicielem był Matyssek Józef – Fleisher (rzeźnik). Po wojnie lokal wynajmował tapicer Kilian.

 

Warenhandlung „Cziurlok” (Sklep Cziurlok)

geshefty brynica 3.jpeg

            Miejsce przy ul. Powstańców Śląskich vis a vis południowej strony kościoła. Po Cziurloku właścicielem był Johann Patrzek, a sklep prowadził M. Moiser. Później, po wojnie, jakiś czas prywatny, w końcu GS-owski, aż do zamknięcia. Właściciel Kilian.

 

Niestroy’s Warenhdlg (Sklep Niestroja)

geshefty brynica 4.jpeg

            Sklep uruchomił Andreas Niestroy. Po nim właścicielem był Lucius Niestroy. Mówiło się „u Niestroja”, „do Niestroja”. Na miejscu była stacja benzynowa i petrol, tzn. były beczki i z nich się tankowało. Miejsce funkcjonowało przy obecnej ul. 1 Maja, przy drugim mostku. Andreasa sowieci w styczniu 1945 zastrzelili na posesji jego córki.

                                                                     
                                                       J. Moczko – Świerklanin