Z cyklu „z wizytą”

            Tym razem w Opolu na ul. Osmańczyka, do niedawna ul. Mądrzyka, a kiedyś za niemieckich czasów Karlstrasse. Według archiwalnego zdjęcia z opisem była tu pod nr 3 filia wydawnictwa Wanderer (Zweigstelle des Oberschlesischen Wanderer in Oppeln, Karlstrasse 3) – sklep firmowy, mający w ofercie książki i wyroby papiernicze „Wanderera” oraz wszystko, co potrzebne w szkole i w biurze, poza tym wiele publikacji krajoznawczych, przewodników, informatorów turystyczno-krajoznawczych, kalendarzy, słowem wszystko co prawdziwemu wędrowcy górnośląskiemu potrzebne.

z wizytą wanderer.jpeg

            Wydawnictwo Oberschlesischer Wanderer zostało otwarte w 1828 r. przez Miejską Drukarnię Książkową (Stadtbuchdruckerei) Neumanna, założoną w 1826 r. w Gliwicach. Od 1924 r. zaczęto wydawać ilustrowany dodatek Oberschlesien in Bild. W 1933 r. gazeta została organem NSDAP, a w 1936 r. wydawnictwo zostało przejęte przez Górnośląski Związek Drukarni i Wydawnictw (Oberschlesische Druckerei und Verlagsanstalt GmbH). W 1939 r. „Wanderer” został połączony z nacjonalistyczną gazetą „Deutsche Ostfront”, by ostatecznie stać się organem Gubernianego Narodowo-Socjalistycznego Wydawnictwa na Górnym Śląsku (NS-Gauverlag Oberschlesien GmbH). Ostatnie wydanie miało miejsce 26 stycznia 1945 r., dwa dni po zajęciu Gliwic przez Armię Czerwoną. Filia opolska przy Karlstrasse 3 zakończyła żywot mniej więcej w tym samym czasie.

sklep omanczyka.jpeg

            Dziś w tym miejscu funkcjonuje nowoczesny sklep odzieżowy, właściwie nie tylko jeden. Widać to na współczesnej fotografii. Precyzyjnie nie da się wskazać, który zajmuje nr 3, bo wszystkie mają na pieczątce firmowej: ulica Osmańczyka 1-3. Na zdjęciu w głębi opolski rynek.

 

 

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin