Ze Świerkli

Zmarł Marcin Stanisław Cwarno – świerklanin. Nagle, w poniedziałek 4 marca 2013 r. przeżywszy 93 lata. Postać nietuzinkowa przedwojennego polskiego formatu, wpisana w świerklańską rzeczywistość, razem ze swą żoną Anną i całą rodziną. Stosunkowo niedawno – latem zeszłego roku obchodzili jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego. Tu w Świerkli wiele lat temu zapuścili korzenie, tu dorastały ich dzieci i rodziły się wnuki. Stanisław – tak się do niego powszechnie odnoszono, był świerklańskim radnym (wtedy już na emeryturze), który w sprawach Świerkli potrafił wykorzystać swe fachowe doświadczenie zawodowe. Przy tym był człowiekiem otwartym, niemal wylewnym, konkretnym i merytorycznym. Każdy kto z nim miał okazję podyskutować wie, że miał o czym opowiadać, bo wiele w jego życiu się działo. Szkoły i naukową niemal praktykę zaliczył w przedwojennej Polce w ośrodkach, majątkach poniekąd akademickich. Szczęście mu sprzyjało. Po wojnie przyszło mu na Opolszczyźnie odbudowywać szkolnictwo rolnicze, wpierw w Pomologii k/Prószkowa. Prowadził też gospodarstwa rolne – państwowe. W Chróścinie Opolskiej był dyrektorem kombinatu i jednocześnie kierownikiem miejscowego gospodarstwa. Później emerytura i wybór Świerkli na miejsce zamieszkania i jak się okazało zaangażowanego funkcjonowania w środowisku. 9 marca w sobotę został pochowany na miejscowym cmentarzu przy kościele pw. Niepokalanego Serca NMP.
cwarnoOK.jpeg

                                            

Czas na aerobik. Nie żeby go organizować w Świerkli, bo jest i dobrze się ma, ale żeby parę zdań o nim przytoczyć. Aktualna edycja trwa od wielu miesięcy, a zajęcia w każdy wtorek i czwartek od 19.30 do 20.30 są stałym punktem korzystania ze świerklańskiej Sali Wiejskiej (filia GOK Dobrzeń Wielki). Trzeba choć raz wtedy się tam znaleźć, żeby poznać jak dynamiczne i składne są te ćwiczenia, utrzymane w rytmie równie dynamicznej muzyki. Średnio na zajęciach pojawia się 15 pań w różnym wieku, z różnych okolicznych wiosek, np. Czarnowąs, Brynicy, Dobrzenia Wielkiego, itd. Zajęcia prowadzi Magdalena Gandyra z Siołkowic. Można więc „rzec” aerobik to międzygminny. Każdy może dołączyć.
jzefmoczkotekstyizdjcia1.jpeg

 

Zapisy do przedszkola. Aktualnie, ogłoszone, trwają do końca miesiąca marca. Chodzi o świerklańską placówkę (Publiczne Przedszkole w Czarnowąsach Oddział w Świerklach). Od niedawna są tu dwie grupy – dwa oddziały. I – „Kotki” 25 dzieci starszych, II – „Myszki” ok. 14 dzieci. Wychodzi na to, że „świerklańskie przedszkole” jest rozwojowe, z przyszłością i na odpowiednim poziomie, gdzie dzieci mają odpowiednią opiekę, realizowaną przez wychowawczynie: Justynę Szwarcbach, Annę Wicherską-Rataj, Izabelę Kubiak i siłę pomocową Sylwię Kohsyk. Nabór trwa. (Na fotografiach przedszkolaki w trakcie obiadu).
przedszkolaki.jpeg

                                                          

J. Moczko – Świerklanin