Wielkanocny Kosz 2013Konkurs na Wielkanoc

 

            Jak poruszenie przedświąteczne na Wielkanoc, to wiadomo… w Świerkli Konkurs Symboliki Świątecznej „Wielkanocny Kosz”, jak zwykle na tydzień przed niedzielą palmową.

            Tym razem trafiło 17 marca. Choć dzień był raczej zimowy, uczestników przybyło sporo, z szerokiej okolicy. Od 16.00 prze dwie godziny prezentowali swoje wytwory, umiejętności i warsztat. Różnorodność stylów i technik ogromna, tym samym spore wyzwanie dla komisji oceniającej. Dała rady. Sklasyfikowała twórców w poszczególnych kategoriach następująco: Dzieci, kroszonki – I Teresa Waliczek, II Amelia Rojek, III Emilia Waliczek; stroiki – (cztery wyróżnienia równorzędne) Sara Knietzch, Steven Smietzch, Daniela Kandziora, Leonard Świtoń; Dorośli, kroszonki – I (cztery równorzędne) Gabriela Waliczek, Irena Dziatkiewicz, Gertruda Kleman, Jadwiga Knysz; stroiki – I Maria Cwarno, II Danuta Moczygemba, III Magdalena Tomala; wypieki – I Ilza Gallus, II Izabela Przepióra, III Monika Cebula; wyróżnienie – Waleska Bednorz.

            Świerklański konkurs wielkanocny, kolorowy jak żaden inny, był też niezwykły pod względem pokoleniowym – kilkuletni początkujący z doświadczonymi w jednym przypadku nawet po 80-siątce, obok siebie tak samo zakręceni. Fajna sprawa.

            Na miejscu można było podglądnąć twórców w pracy, po wszystkim coś od nich nabyć, w międzyczasie spróbować wypieków pozakonkursowych, napić się kawy. Obsługiwały świerklańskie dziołchy w świerklańskich strojach ludowych. Komisja oceniająca w składzie: Danuta Jałowy – przewodnicząca, Kornelia Sabasz  i Józef Moczko -  Świerklanin.

            W imieniu organizatorów: Józef Moczko – Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw Świerkle, Kornelia Sabasz – GOK Dobrzeń Wielki podziękowali wszystkim przybyłym, zwycięzcom, także wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach i przeprowadzeniu konkursu, dobrodziejom, którzy wsparli imprezę.

            Konkursowe walory – dyplomy, puchary, oprawa scenograficzna (reklamowa) zawierały sygnaturki informujące promująco o przypadającym w tym roku 240-leciu Świerkli. Zaczęło się już przy okazji Turnieju Tenisa Stołowego i będzie podnoszone na każdej imprezie do końca roku. Zapraszamy.

 

                                                                       J. Moczko – Świerklanin