• Dzisiaj jest:
    poniedziałek, 11 grudnia 2023
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    3 °C

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych

Nie pal i nie pozwól aby, ktoś inny palił przy Tobie i Twoich bliskich!

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, ustanowiony w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tytoń jest najczęstszą przyczyną śmierci, której można by skutecznie uniknąć. Niestety, według statystyk WHO, co roku z powodu palenia umiera na świecie ponad 5 milionów osób - to więcej niż łączna liczba umierających z powodu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy. Co gorsza, tytoń to jedyny towar konsumpcyjny, który zabija jeśli stosuje się go zgodnie z przewidzianym przez producenta przeznaczeniem.

W ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w dniach 15 maja - 15 czerwca 2013 roku Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną na ekranach LCD w autobusach miejskich ph. „Nie pal i nie pozwól aby, ktoś inny palił przy Tobie i Twoich bliskich" informującą o szkodliwości biernego palenia tytoniu. Emisja spotu ma miejsce na terenie 29 miast, w tym: Białystok, Bydgoszcz, Czeladź, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kraków, Legnica, Lublin, Łódź, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Radom, Ruda Śląska, Rzeszów, Sopot, Sosnowiec, Szczecin, Tychy, Warszawa, Wrocław, Zabrze i Zielona Góra.

Kampania realizowana jest w ramach „Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Cele i Zadania na lata 2010-2013" oraz projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)", finansowanego przez Światową Fundację ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) z pomocą finansową Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies).

http://www.gis.gov.pl/dep/?lang=pl&dep=11&id=85 strona Głównego Inspektoratu Sanitamego na której znajdują się szczegółowe informacje dot. realizacji projektu

Więcej informacji udziela:
Joanna Skowron - Kierownik projektu
tel. +48 22 536 13 31
e-mail:

PDFProfilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.pdf (356,17KB)

 

Data publikacji: 21-06-2013 11:32 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 21-06-2013 11:47 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej