• Dzisiaj jest:
    sobota, 13 lipca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    0 °C

Wizyta w Wil

W dniach od 05 do 08 lipca 2013r., 52 osobowa. delegacja z Dobrzenia Wielkiego gościła w mieście partnerskim Wil w Szwajcarii.

Podczas tegorocznej wizyty Gmina Dobrzeń Wielki została zaproszona przez panią prezydent miasta Wil – Susannę Hartmann oraz delegata d/s współpracy zagranicznej Rady Miasta Wil – pana Rolfa Benza, do aktywnego uczestnictwa w Festynie Miejskim.

Festyn, który od sześciu lat jest już w mieście tradycją, rozpoczął się w sobotnie, słoneczne przedpołudnie, a zakończył się w późnych godzinach nocnych. Aby w sposób ciekawy zaprezentować, a przez to pozwolić lepiej poznać mieszkańcom Wil swoją partnerską gminę Dobrzeń Wielki, w delegacji uczestniczyły przede wszystkim zespoły Gminnego Ośrodka Kultury – chór „ Cantate”, mażoretki „Seniorita”, akrobaci zespołu „Gwiazda”, dwie pary taneczne i duet cyrkowy grupy „Cudaki”. Przygotowane i prezentowane przez nas pokazy artystyczne tłumnie przyciągały widzów, którzy podziwiali wykonawców z wielkim zachwytem i podkreślali profesjonalizm ich występów.

Kolejną atrakcją na festynie była propozycja regionalnej kuchni przygotowanej przez „Pizzerię Alfredo” z tradycyjnymi potrawami – bigos, gołąbki, grochówka, chleb ze smalcem i oczywiście śląski kołacz z makiem lub serem.

Jako charakterystyczną dziedzinę rzemiosła, mającego wieloletnie tradycje szczególnie w Chróścicach, zaprezentowano wikliniarstwo.

Gmina Dobrzeń Wielki miała do dyspozycji dwa namioty usytuowane w centralnej części ulicy, na której odbywał się festyn: jeden biesiadny z kuchnią śląską i drugi, gdzie oprócz wyrobów wikliniarskich, zaprezentowano wystawę fotograficzną ciekawych miejsc z terenu gminy oraz dwujęzyczną wystawę zatytułowaną „Odra”. Podczas całego festynu, nasze namioty były odwiedzane przez licznych gości, dopytujących z wielkim zainteresowaniem o różne dziedziny życia naszej gminy, oddalonej od Wil o przeszło 1000 km. Była to wspaniała okazja do nawiązania nowych znajomości i odświeżenia tych istniejących już wcześniej.

Poza naszą gminą w festynie prezentowały się różne stowarzyszenia, organizacje aktywnie działające na co dzień w mieście Wil oraz kuchnie z całego świata.

W prasie lokalnej - „Wiler Zeitung”, podano że festyn odwiedziło ok. 20.000 osób.

Poza sobotnim, bardzo pracowitym dniem, wspólnie z partnerami z Wil spędzaliśmy jeszcze niedzielę. Poranne zaproszenie na mszą, którą uświetnił śpiew chóru „Cantate”, skierowała do nas rada parafii katolickiej w Wil, z księdzem Romanem na czele. W podziękowaniu za zorganizowaną dla nich przed dwoma laty wycieczkę do Częstochowy, ugoszczono nas na niedzielnym obiedzie.

Natomiast w niedzielne popołudnie mieliśmy okazję oglądać i poznać najważniejsze informacje o nowobudowanym kompleksie sportowym w Bergholz. Kompleks, to bardzo kosztowna inwestycja miasta, w ramach której powstało boisko sportowe, a w niedalekiej przyszłości zostanie oddane do użytku lodowisko oraz pływalnia i baseny zewnętrzne.

Tegoroczna wymiana, została oficjalnie podsumowana, przez Wójta – Henryka Wróbla i Prezydent miasta Wil – Sutannę Hartmann, na spotkaniu delegacji z rodzinami goszczącymi i wieloletnimi sympatykami na rzecz partnerstwa z gminą Dobrzeń Wielki.
W niedzielny wieczór, raz jeszcze na scenie okazję miały wszystkie grupy, pary oraz chór, by zachwycić naszych szwajcarskich przyjaciół, swoimi występami na bardzo wysokim poziomie.
Wizyta w Wil w  2013 roku, przeszła już do historii, jednak we wspomnieniach wielu osób zapisała się jako jedyna i niepowtarzalna.

 

Zastępca Wójta Gminy

Irena Weber

 

Data publikacji: 10-07-2013 09:19 Opublikował(a): Jolanta Mikuła
Data modyfikacji: 11-07-2013 08:20 Modyfikował(a): Jolanta Mikuła