Wizyta w Wil

W dniach od 05 do 08 lipca 2013r., 52 osobowa. delegacja z Dobrzenia Wielkiego gościła w mieście partnerskim Wil w Szwajcarii.

Podczas tegorocznej wizyty Gmina Dobrzeń Wielki została zaproszona przez panią prezydent miasta Wil – Susannę Hartmann oraz delegata d/s współpracy zagranicznej Rady Miasta Wil – pana Rolfa Benza, do aktywnego uczestnictwa w Festynie Miejskim.

Festyn, który od sześciu lat jest już w mieście tradycją, rozpoczął się w sobotnie, słoneczne przedpołudnie, a zakończył się w późnych godzinach nocnych. Aby w sposób ciekawy zaprezentować, a przez to pozwolić lepiej poznać mieszkańcom Wil swoją partnerską gminę Dobrzeń Wielki, w delegacji uczestniczyły przede wszystkim zespoły Gminnego Ośrodka Kultury – chór „ Cantate”, mażoretki „Seniorita”, akrobaci zespołu „Gwiazda”, dwie pary taneczne i duet cyrkowy grupy „Cudaki”. Przygotowane i prezentowane przez nas pokazy artystyczne tłumnie przyciągały widzów, którzy podziwiali wykonawców z wielkim zachwytem i podkreślali profesjonalizm ich występów.

Kolejną atrakcją na festynie była propozycja regionalnej kuchni przygotowanej przez „Pizzerię Alfredo” z tradycyjnymi potrawami – bigos, gołąbki, grochówka, chleb ze smalcem i oczywiście śląski kołacz z makiem lub serem.

Jako charakterystyczną dziedzinę rzemiosła, mającego wieloletnie tradycje szczególnie w Chróścicach, zaprezentowano wikliniarstwo.

Gmina Dobrzeń Wielki miała do dyspozycji dwa namioty usytuowane w centralnej części ulicy, na której odbywał się festyn: jeden biesiadny z kuchnią śląską i drugi, gdzie oprócz wyrobów wikliniarskich, zaprezentowano wystawę fotograficzną ciekawych miejsc z terenu gminy oraz dwujęzyczną wystawę zatytułowaną „Odra”. Podczas całego festynu, nasze namioty były odwiedzane przez licznych gości, dopytujących z wielkim zainteresowaniem o różne dziedziny życia naszej gminy, oddalonej od Wil o przeszło 1000 km. Była to wspaniała okazja do nawiązania nowych znajomości i odświeżenia tych istniejących już wcześniej.

Poza naszą gminą w festynie prezentowały się różne stowarzyszenia, organizacje aktywnie działające na co dzień w mieście Wil oraz kuchnie z całego świata.

W prasie lokalnej - „Wiler Zeitung”, podano że festyn odwiedziło ok. 20.000 osób.

Poza sobotnim, bardzo pracowitym dniem, wspólnie z partnerami z Wil spędzaliśmy jeszcze niedzielę. Poranne zaproszenie na mszą, którą uświetnił śpiew chóru „Cantate”, skierowała do nas rada parafii katolickiej w Wil, z księdzem Romanem na czele. W podziękowaniu za zorganizowaną dla nich przed dwoma laty wycieczkę do Częstochowy, ugoszczono nas na niedzielnym obiedzie.

Natomiast w niedzielne popołudnie mieliśmy okazję oglądać i poznać najważniejsze informacje o nowobudowanym kompleksie sportowym w Bergholz. Kompleks, to bardzo kosztowna inwestycja miasta, w ramach której powstało boisko sportowe, a w niedalekiej przyszłości zostanie oddane do użytku lodowisko oraz pływalnia i baseny zewnętrzne.

Tegoroczna wymiana, została oficjalnie podsumowana, przez Wójta – Henryka Wróbla i Prezydent miasta Wil – Sutannę Hartmann, na spotkaniu delegacji z rodzinami goszczącymi i wieloletnimi sympatykami na rzecz partnerstwa z gminą Dobrzeń Wielki.
W niedzielny wieczór, raz jeszcze na scenie okazję miały wszystkie grupy, pary oraz chór, by zachwycić naszych szwajcarskich przyjaciół, swoimi występami na bardzo wysokim poziomie.
Wizyta w Wil w  2013 roku, przeszła już do historii, jednak we wspomnieniach wielu osób zapisała się jako jedyna i niepowtarzalna.

 

Zastępca Wójta Gminy

Irena Weber

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki