Zapraszamy na przedstawienie

przedstawienie.jpeg

 

Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem

Informacja o sztuce
Prototypem bohatera jest niemiecki romantyk, Joseph von Eichendorff,  lecz sztuka dotyka fundamentalnych problemów i tematów ogólnoludzkich.Została napisana przez niemieckiego dramaturga i reżysera  Freda Apke i przetłumaczona na język polski przez aktorkę i poetkę Martę Klubowicz. Prapremiera odbyła się 26 listopada w Nysie ( była Neisse), mieście, gdzie poeta zmarł i jest pochowany, w stu pięćdziesiątą rocznicę śmierci poety. Sztukę wyreżyserował autor – Fred Apke. Rolę poety grał Robert Mika – aktor mieszkały i grający w Berlinie, dla którego ta rola jest rodzajem powrotu do polskiego teatru, do Polski, a  rolę kobiecą  - Marta Klubowicz. Scenografię i kostiumy wykonała Hanna Sibilski – również zamieszkała w Berlinie, z którą Fred Apke i Marta Klubowicz stale współpracują.
Czas trwania 70 minut bez przerwy.
 

Przedstawienie opowiada o spotkaniu poety z prostą kobietą – właścicielką gospody. Zderzenie ze sobą dwóch światów, dwóch klas społecznych, dwóch uniwersytetów życiowych oraz ekstremalna sytuacja, w której znalazł się spóźniony gość gospody, który usiłuje ukryć przed nią  kim jest i co się stało – powoduje eksplozję prawdy, wiwisekcję życia, otwarcie duszy i spadanie masek. Ten mężczyzna nigdy głośno nie wyraził takich myśli - nigdy i nikomu o sobie, o życiu, tyle nie powiedział i po tej rozmowie już nigdy nie będzie taki sam. Podobnie ona - na sam koniec zostanie zmuszona do odkrycia swojej tajemnicy. Jest to noc, która wszystko zmienia, stawia na głowie, aby znowu postawić na nogi. Bohaterowie sztuki – a za nimi widz, który przez postaci zmuszony jest popatrzeć na siebie - może znowu uwierzyć w podstawowe wartości, które pomagają wytrzymać, przetrwać, nie zwariować. Autor i reżyser porusza najistotniejsze fundamentalne tematy, zadaje najprostsze i zarazem najtrudniejsze pytania, opowiada o uniwersalnej sytuacji artysty, rysuje tragedię postaci, jednocześnie cały czas budując sytuacje komediowe.
Istnieje taki gatunek „komedia romantyczna”. To przedstawienie jest komedią o tragicznym romantyku. 

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki