Wizyta w partnerskiej gminie Heuchelheim

W dniach od 3 do 6 października,  28 osobowa delegacja z gminy Dobrzeń Wielki gościła w partnerskiej gminie w Heuchelheim - Niemcy. W delegacji udział brali samorządowcy naszej gminy – wójt i zastępca wójta, były przewodniczący rady gminy, radni obecnej oraz poprzednich kadencji, pracownicy Urzędu Gminy, a także osoby angażujące się w wymianę międzynarodową od samego początku jej nawiązania.

Tematem wiodącym tegorocznej wymiany było podkreślenie XX-lecia partnerstwa pomiędzy gminami, stąd też już pierwszego dnia pobytu zorganizowano wieczór niemiecko-polski, na który przybyli członkowie Stowarzyszenia Stosunków Międzynarodowych oraz obecne i byłe władze gminy Heuchelheim.

Burmistrz poprzedniej kadencji, a zarazem prezes Stowarzyszenia – Helmut Fricke powitał delegację, gości, a przede wszystkim założycieli partnerstwa, prezesa „Fidelen Dorfmusikanten”  Bernharda Hubera oraz Willi Marxa, pełniącego przez 12 lat funkcję Burmistrza Heuchelheim.

Przed częścią oficjalną, gospodarze przygotowali program artystyczny, i tak na wstępie zatańczyła formacja „ Eigth Stars” oraz Anne Mandler prezentując taniec solowy. Jako kolejny wystąpił kwartet saksofoniczny Rzymskiej Szkoły Muzycznej, w dalszej części soliści Szkoły Muzycznej „Paradiso” z Kinzenbach śpiewali oraz zaprosili publiczność do wspólnego akompaniowania rytmicznego prezentowanych utworów muzycznych. Na koniec,  w tańcu  show zaprezentowały się dziewczęta z HCV „ Funken”.  Występy prezentowane były w pięknie odrestaurowanej sali „Turnhalle”,  wykorzystywanej na co dzień przez różne stowarzyszenia oraz gminę.

 

W części oficjalnej kolejne mowy wygłosili:
- Willi Marx – burmistrz Heuchelheim; podpisujący w 1991r, wspólnie a ówczesnym wójtem Dobrzenia Wielkiego, Alojzym Kokotem akt partnerski; honorowy mieszkaniec gminy Dobrzeń Wielki; jeden z organizatorów pomocy finansowej   (w wysokości 100.000 DM) w czasie powodzi w 1997r.;  obecnie zasiadający  w radzie Landu Hesja.
W swoim wystąpieniu nawiązał do myśli przewodniej jaka nadawała kształt partnerstwu na początku jego istnienia  „Pokój jest celem”, myśl ta nie zdezaktualizowała się po 20 latach, nadal może przewodzić ludzi oraz kraje pokonując granice. Wspominał także początek partnerstwa budowany przede wszystkim na kulturze, występach „Fidelen Dorfmusikanten”,  AGV „Liederkranz” oraz dobrzeńskiego chóru „Cantabile”. Nawiązane wtedy przyjaźnie przetrwały nie tylko dzięki współpracy gmin ale przede wszystkim dzięki wzajemnym kontaktom prywatnym.

- Lars Burkhard Steinz – obecny burmistrz Heuchelheim, podkreślił iż partnerstwo nawiązano w trudnych dla Polski czasach, a jednak wzrastało i przetrwało po dzień dzisiejszy, a to za sprawą ludzi, którzy umiejętnie je pielęgnują. Kieruje więc słowa podziękowania do członków Stowarzyszenia, które wspomaga gminę w realizacji tego ważnego zadania.

- Henryk Wróbel – wójt gminy Dobrzeń Wielki, zapewnia że partnerstwo miało dla rozwoju gminy olbrzymie znaczenie, mieliśmy wzór, do którego mogliśmy dążyć oraz partnerów, na których mogliśmy liczyć. Jako symbol trwałości partnerstwa z XX-letnią tradycją, Wójt przekazał władzom niemieckiej gminy, tablicę wykonaną z brązu,  z herbami gmin: Dobrzeń Wielki i Heuchelheim.

Część oficjalną zakończono podziękowaniami dla rodzin goszczących i wręczeniem  koszyczków ze śląskimi specjałami, a nasi partnerzy obdarowali nas gadżetami promocyjnymi ( parasolki, koce, cukierki oraz książką kucharską wykonaną przez przedszkolaków wraz z rodzicami).

W ostatniej części spotkania przygrywała orkiestra dęta „Biberblelbläser”.  Była to doskonała okazja, by powspominać minione lata.

Poza uroczystymi obchodami jubileuszu partnerstwa, członkowie tegorocznej delegacji brali udział w bardzo ciekawej lekcji chemii połączonej z wieloma doświadczeniami, przeprowadzonej w  Liebig Museum w Giessen. To muzeum  naukowe zostało założone w 1920r., i jest ono dedykowane chemikowi Justusowi Liebig.  W muzeum pokazane są  warunki pracy i narzędzia ówczesnych czasów  Instytutu Chemicznego, gdzie Liebig jako profesor na Uniwersytecie w Giessen  od 1824 - 1852 mieszkał i eksperymentował.  Liebig Museum jest uważane za jedno z najważniejszych muzeów chemicznych na świecie, a w 2003 roku ogłoszone przez Niemieckie Stowarzyszenie Chemików jako Historyczne Miasto Chemii.

 
 

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy okolice jeziora Biggesee oraz browar Krombacher, prowadzony przez prywatnego przedsiębiorcę, zatrudniającego przeszło 800 osób. Natomiast wieczorem mieliśmy okazję uczestniczenia  w spotkaniu organizowanym przez miejscowe Stowarzyszenie Ogrodów Owocowo-Warzywnych, gdzie między innymi zaproszono nas do udziału w loterii, w której przy odrobinie szczęścia można było wygrać piękne rośliny doniczkowe.

 

 

 

Czas pomiędzy poszczególnymi punktami programu ogólnego, spędziliśmy u zaprzyjaźnionych rodzin, co stwarza dodatkową okazję do rozmów, wymiany doświadczeń i poglądów, a także  doskonalenia umiejętności językowych.

 

 

Wymiana partnerska, to zawsze możliwość poznania czegoś nowego, porównania  i konfrontacji z naszą sytuacją, a niejednokrotnie staje się początkiem  i mobilizacją do pewnych zmian oraz rozwoju.

                                                                         Zastępca Wójta
                                                                            Irena Weber

 

wytworzył i za treść odpowiada: Irena Weber

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki