• Dzisiaj jest:
  wtorek, 25 czerwca 2024
 • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
  14 °C

Akcja „Zima 2014”

Dzięki współpracy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim akcja „Zima 2014”, odbywała się w siedmiu sołectwach gminy, w okresie od 17 do 28 lutego 2014 roku. Zajęcia prowadzone były od poniedziałku do piątku, w godz. od 9:00 do 14:00. Zorganizowany wypoczynek dzieci był całkowicie bezpłatny dla rodziców.
W zajęciach rekreacyjnych i edukacyjno-kulturalnych, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę, brało udział 156 dzieci w wieku 5 - 15 lat, które codziennie zapewnione miały drugie śniadanie, dzięki wsparciu akcji zimowej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim.

Podczas zorganizowanego wypoczynku realizowane były:

 • gry i zabawy świetlicowe,

 • zajęcia plastyczno-techniczne, np. malowanie obrazów,

 • zajęcia wokalne,

 • zajęcia sportowe i ruchowe na świeżym powietrzu, które odbywały się na kompleksie sportowym ORLIK w Dobrzeniu Wielkim oraz placach zabaw usytuowanych przy placówkach oświatowych działających na terenie gminy,

 • turnieje, np. kalambury i składanie puzzli,

 • zabawa urodzinowa z konkursami.

Bardzo atrakcyjne okazały się także spotkania z ciekawymi ludźmi. Przy współpracy Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim, zorganizowano spotkanie z dzielnicowym, który przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwa na drogach. Innym razem zaproszono  Komendanta Straży Leśnej z Nadleśnictwa w Kup.

Cztery grupy uczestników akcji „Zima 2014” z gminy Dobrzeń Wielki wyjechały na wycieczkę,  na Górę Św. Anny, podczas której zjeżdżały i bawiły się wspaniale na torze saneczkowym. Dzieci miały również okazję zwiedzić i poznać historię bazyliki mniejszej na Górze Św. Anny, opowiadaną przez Ojca Franciszkanina. Natomiast w Domu Pielgrzyma dzieci ugoszczono ciepłym posiłkiem. Późnym popołudniem,  w bardzo dobrych nastrojach, dzieci powróciły do swoich domów.

Troje uczniów z Zespołu Szkół w Chróścicach wyjechało natomiast na zimowisko do miejscowości Tleń, które zorganizowane zostało w dniach od 17 do 26 lutego 2014 roku przez Izbę Rolniczą w Opolu. Dzieci przebywały w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym „Patria”. Uczestnicy zimowiska podzieleni zostali na dwie grupy, z których pierwszą tworzyli uczniowie gimnazjum i VI klasy szkoły podstawowej, a drugą uczniowie pozostałych klas szkoły podstawowej.

W trakcie trwania zimowiska organizowano wycieczki i wyjazdy. Dzieci czterokrotnie korzystały z basenu i hali sportowej, w której odbywały się gry zespołowe: piłka siatkowa, piłka nożna, tenis stołowy, zbijak. Zajęcia sportowe uatrakcyjniło dwukrotne spotkanie z trenerem polskiej reprezentacji sumo i zapasów. Zorganizowano również spotkanie z trenerem piłki nożnej. Dzieci zwiedziły między innymi: Toruń, zamek w Kwidzynie, drukarnię księży Werbistów, miejsce kempingowe w Tleniu. Odkrywaniu talentów i wspaniałej zabawie służyły organizowane dyskoteki, organizacja show „Mam talent” oraz występy Karaoke.

Uczestnicy zimowiska na długo zapamiętają wspaniałą atmosferę i kolegów, z którymi bardzo się zaprzyjaźnili oraz wychowawców, którzy organizowali im ciekawe zajęcia.    

Głównym celem podjętych akcji zimowych, było zorganizowanie opieki i zapewnienie efektywnego oraz czynnego spędzania wolnego czasu, przez dzieci i młodzież z terenu gminy Dobrzeń Wielki.

 

Opracowała: Adriana Pietrzyk we współpracy z Panem Helmutem Starostą - Kierownikiem ds. rekreacji i turystyki przy GOK
w Dobrzeniu Wielkim oraz Zespołem Szkół w Chróścicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 07-03-2014 15:19 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 10-03-2014 11:10 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej