Projekt: „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Dobrzeń Wielki” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Dobrzeń Wielki
Informujemy, że Gmina Dobrzeń Wielki przystąpiła do opracowania „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej” w ramach Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej.
Umowa o dofinansowanie nr POIS.09.03.00-00-054/13-00
Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 42 435,00 PLN
Wysokość dofinansowania 36 069,75 PLN
Co ma na celu sporządzenie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?
Głównym zamierzeniem Planu jest przyczynienie się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj.
redukcji emisji gazów cieplarnianych,
zwiększenia udziału energii pochodzącej z źródeł odnawialnych,
redukcji zużycia energii finalnej,
poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu.
Po co gminie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej?
Z zapisów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynika, że gminy które opracowały PGN, mogą brać udział w programach, których celem jest pozyskanie dofinansowania na działania takie jak:
termomodernizacje budynków
wdrażanie Odnawialnych Źródeł Energii
działania z zakresu modernizacji transportu publicznego (zmniejszające emisję)
Skąd biorą się proponowane w Planie działania?
Na potrzeby planu zostaje stworzona baza inwentaryzacji CO2, gazów i pyłów na terenie gminy. Obejmuje ona inwentaryzację emisji z budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych, emisję pochodzącą z transportu, oraz przemysł i usługi.
Na podstawie analizy zebranych danych zostają zaproponowane działania krótko/średnio i długookresowe, które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza.
Zwracamy się prośbą do mieszkańców o pomoc w przygotowaniu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, polegającą na wypełnieniu ankiety inwentaryzującej emisję.
Ankiety zostaną rozprowadzane na terenie całej Gminy oraz
dostępne na stronie internetowej Gminy www.dobrzenwielki.pl
i na stronie www.niskaemisja.pl