• Dzisiaj jest:
    sobota, 13 lipca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    25 °C

Przedszkole w Chróścicach nominowane do nagrody głównej konkursu Życie w Architekturze

17 kwietnia w ratuszu dzielnicy Wilanów odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, w którym nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix wyłonił Prezydent RP Bronisław Komorowski, wręczono też nagrody zwycięzcom pięciu kategorii konkursowych, nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Jedną z kategorii konkursowych było Najlepsze Wnętrze Użyteczności Publicznej. W tej kategorii wpłynęło 89 projektów wnętrz z terenu całego kraju. Spośród zgłoszonych projektów jury, w którym zasiadali Magdalena Staniszkis, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Mariusz Ścisło, prezes SARP, Antoni Domicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator wybrało 3 projekty nominowane do nagrody głównej.

Nominacje otrzymały:

1. Przedszkole Mali Odkrywcy w Chróścicach projektu PORT Franczok + Kolanus - Za poprzedzone analizą potrzeb dzieci na różnym etapie rozwoju twórcze i poważne potraktowanie wnętrz przedszkolnych, które sprzyjają kreacji i inspirują Małych Odkrywców.

2. Wielka Sala Koncertowa NOSPR w Katowicach autorstwa Konior Studio - Za kulturę projektową i rzetelność w dopracowaniu najdrobniejszych detali oraz harmonijne zespolenie estetyki i przestrzeni kształtowanej dźwiękiem

3. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie projektu Estudio Barozzi Veiga - Za wykreowanie przestrzeni, w której muzyka i architektura harmonijnie grają brawurowy koncert.

Nagrodę główną w kategorii Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej 2013-2014 otrzymała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie projektu Estudio Barozzi Veiga, autorzy: Fabrizio Barozzi, Alberto Veiga.

Mimo tego, że jednak nie otrzymaliśmy nagrody głównej cieszymy się z naszego dużego sukcesu. Kto by pomyślał, że mała miejscowość Chróścice bedzie konkurować z tak dużymi miastami jak Katowice i Szczecin i usłyszy o niej cały świat. 

Kilka lat wcześniej budynek szkoły został zamknięty ze względu na niż demograficzny i mieściła się w nim jedynie wioska internetowa i biuro LZS. Ze względu na rosnącą liczbę dzieci w przedszkolu podjęto decyzje o zagospodarowanie budynku na przedszkole. Projektanci, którzy wygrali przetarg wykazali się innowacyjnym podejściem biorąc pod uwagę funkcjonalność pomieszczeń, ich kolorystykę i różne detale, które miały zainteresować nasze dzieci. Po remoncie mają one do dyspozycji: jadalnię w kolorach czarno - białym ze zwierzątkami; salę wielofunkcyjną z zasłonami w kolorze białym, która pełni również funkcję sypialni; sale w kolorach żółtym, zielonym, purpurowym uatrakcyjniono półotworami, kolorowymi niszami oraz domkami, bezpośrednio przy salach znajdują się toalety. 
W bieżącym roku w planach jest również zagospodarowanie terenu wokół przedszkola z ogrodami edukacyjnymi i placem zabaw z piaskownicą.

 

Zdjęcia: Właściciel PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus

 

Data publikacji: 21-04-2015 11:34 Opublikował(a): Jolanta Mikuła
Data modyfikacji: 21-04-2015 13:01 Modyfikował(a): Jolanta Mikuła