Zakończona Akcja „LATO 2015”

Zakończona Akcja „LATO 2015”

W Gminie Dobrzeń Wielki zakończyła się akcja „LATO 2015”. Zajęcia dla 153 zapisanych dzieci w wieku od 6 do 15 lat, które nie miały możliwości wyjazdu na wypoczynek letni w tym roku, odbywały się w okresie od 06 lipca do 14 sierpnia br., od poniedziałku do piątku, w godzinach od 900 do 1400

Akcję zorganizowała Gmina Dobrzeń Wielki przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim, który podczas zajęć zapewnił dzieciom posiłek regeneracyjny w postaci drugiego śniadania.

Zajęcia odbywały się w siedmiu sołectwach gminy:

 • Dobrzeń Wielki – Gminny Ośrodek Kultury (28 uczestników)

 • Czarnowąsy – sala wiejska (21 uczestników)

 • Krzanowice – sala wiejska (44 uczestników)

 • Świerkle – sala wiejska (15 uczestników)

 • Borki – sala wiejska (15 uczestników)

 • Kup – Zespół Szkolno-Przedszkolny (15 uczestników)

 • Chróścice – Zespół Szkół (15 uczestników)
   

  Wśród zrealizowanych zabaw i zajęć tematycznych znalazły się:

 • gry i zabawy świetlicowe,
 • zajęcia plastyczno-techniczne,
 • zajęcia taneczne,
 • zajęcia audiowizualne,
 • zajęcia sportowe oraz ruchowe na świeżym powietrzu,
 • konkursy, zagadki, łamigłówki,
 • wycieczki.

 

W dniu 21.07.2015r., przy współudziale Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w  Łosiowie, zorganizowano już po raz trzeci wyjazd dla dzieci do Brzegu na przygotowany przez I Pułk Saperów „Piknik na Florydzie”. Uczestnicy pikniku brali udział w takich atrakcjach jak: przejażdżka amfibią, pływanie łódką, strzelanie z pistoletu pneumatycznego, pokaz działania i wyposażenia radiowozów, pokaz działania straży pożarnej, pokaz sprzętu inżynieryjnego, pokaz broni, pokaz sprzętu saperskiego, udzielanie pierwszej pomocy. Na terenie jednostki dzieci brały udział w zawodach sprawnościowych oraz zostały poczęstowane prawdziwą żołnierską grochówką.
floryda1.jpeg floryda2.jpeg floryda3.jpeg

 

 

 

W dniu 22.07.2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim zorganizowany został teatrzyk, dla wszystkich dzieci z gminy biorących udział w półkoloniach.

W dniu 27.07.2015r. Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzeniu Wielkim zorganizowała konkurs plastyczny pn. „Ilustracja do ulubionej bajki”. W konkursie wzięło udział 15 dzieci.

Dnia 28.07.2015r. zorganizowano drugi konkurs plastyczny „Zakładka do książki”, w którym brało udział 15 uczestników półkolonii. Dzieciom biorącym udział w konkursach przyznano nagrody książkowe.

29 lipca 2015 roku dzieci odwiedziły wioskę indiańską „Hocioka”. Każda grupa otrzymała przewodnika, który opowiadał o życiu i kulturze Indian. Dzieci mogły obejrzeć prawdziwe Tipi oraz mnóstwo misternie wykonanych przedmiotów codziennego użytku, strojów, instrumentów muzycznych oraz różnego rodzaju broń. Eksponaty wykonane zostały z materiałów naturalnych: kości, skór, koralików, piór, drewna czy włosów. Dzieci korzystały z następujących atrakcji: indiański tor przeszkód, strzelanie z łuku, rzut włócznią i rzutkami do celu, malowanie twarzy. Po całodziennych zmaganiach każde dziecko otrzymało kiełbaskę z grilla i zimny napój.

Indiańska wioska 1.jpeg Indiańska wioska 2.jpeg

 

 

 

W dniu 30.07.2015 r. dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe do GOK w Dobrzeniu Wielkim odwiedziły miejscowy Komisariat Policji. Na miejscu czekał już dzielnicowy asp. Marek Godecki, który oprowadził dzieci po komisariacie. Goście mieli okazję zapoznać się z miejscem pracy policjantów oraz poznać specyfikę funkcjonowania jednostki. Dzieci z zainteresowanie przyglądały się policjantom, którzy opowiadali na czym polega ich praca. Policjant przeprowadził również pogadankę z dziećmi na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji i nie tylko. Każde dziecko otrzymało zeszyt edukacyjny „Bezpiecznie nad wodą”.
komisariat1.jpeg komisariat2.jpeg

 

 

 

Dzieci zapoznały się także z numerami telefonów alarmowych i dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz jak unikać zagrożeń.

05 sierpnia 2015 roku dzieci odwiedziły Ogród Zoologiczny w Opolu, gdzie z dużym zainteresowaniem obserwowały wszystkie zwierzęta. Był też czas na lody i zabawę na placu zabaw. Pomimo upalnego dnia wycieczka była bardzo udana.
zoo.jpeg

 

 

 

W dniu 12.08.2015r. zorganizowano wyjazd na kryty basen do Brzegu. Oprócz korzystania z atrakcji wodnych, dzieci zwiedziły również Zamek Piastów Śląskich.

14.08.2015r. uczestnicy półkolonii brali udział w zawodach sportowych, zorganizowanych na boisku w Świerklach.

Dzieci ze świetlicy w Dobrzeniu Wielkim odwiedziły również jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzeniu Wielkim. Pan Marcin Lisowski opowiedział na czym polega praca strażaków. Dzieci miały okazję zapoznać się również z wyposażeniem wozów strażackich.
osp1.jpeg osp2.jpeg

 

 

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim, oprócz atrakcji dla dzieci korzystających z półkolonii, zorganizowane były ogólnodostępne warsztaty z: baletu, tańca towarzyskiego i bębnów afrykańskich.
gok1.jpeg

 

 

 

W okresie wakacyjnym, na terenie gminy Dobrzeń Wielki, odbyło się wiele imprez kulturalnych zorganizowanych przez GOK w Dobrzeniu Wielkim, Rady Sołeckie, Ochotniczą Straż Pożarną i Kluby Sportowe:

- 04 – 05.07.2015r. – Festyn Borki,
- 05.07.2015r. – Piknik „RETRO” – Dobrzeń Mały,
- 11 - 12.07.2015r. - VIII Zlot Oldtimerów Ośrodek Rekreacji „Balaton” w Dobrzeniu Wielkim (organizatorzy: Gmina Dobrzeń Wielki, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim, Automobiklub Opolski i Polski Związek Motorowy),
- 18, 19 lipiec – Festyn Chróścice - Boisko „Victoria” Chróścice,
- 25, 26 lipiec – Festyn Świerkle.
- 01, 02 sierpień – Festyn Czarnowąsy - parking przy Małej Panwi oraz Festyn Chróścice - plac OSP Chróścice,
- 08, 09 sierpień – Festyn Dobrzeń Wielki boisko LZS TOR Dobrzeń Wielki,
- 14 - 16 sierpień – Koncert Orkiestr Dętych.

Ośrodek Rekreacji „BALATON”, w okresie od 01 lipca do 31 sierpnia 2015 roku zapewnił, wypoczywającym nad kąpieliskiem, opiekę ratowników.

Dzieci, oprócz atrakcji wakacyjnych w gminie Dobrzeń Wielki, korzystały również z kolonii letnich zorganizowanych przez inne instytucje:

 • Kuratorium Oświaty w Opolu

W tym roku kolonia trwała 9-22.07.2015 r. w ośrodku wypoczynkowym „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach. Uczestniczyło w niej 9 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych funkcjonujących na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Organizatorem wypoczynku było Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa w Opolu.

 • Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

Gmina Dobrzeń Wielki z opolskiego TSKN-u otrzymała 4 miejsca na kolonie zagraniczne do Bautzen (Niemcy). Na kolonie pojechało: 2 dzieci z PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim, 1 dziecko z ZS w Dobrzeniu Wielkim oraz 1 z PSP w Kup).

 • Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu

Na odpłatną kolonię organizowaną przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu wyjechało 14 uczniów (7 z ZS w Chróścicach, 5 z PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim, 2 z ZS w Czarnowąsach). Wypoczynek zorganizowany był w Ośrodku Szkoleniowym Niwki w okresie 13 - 17.07.2015r.(I turnus) i 20-24.07.2015r. (II turnus).

 • Ochotnicze Straże Pożarne

Wypoczynek letni w postaci obozu szkoleniowego dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Dobrzeń Wielki zorganizował również Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Dobrzeniu Wielkim. W okresie 05-17.07.2015r., 10 uczniów z gminy, wypoczywało w Ośrodku ZOSP „Strażak” w Turawie.

Dzięki licznie prowadzonym zajęciom podczas tegorocznych wakacji, dzieci i młodzież aktywnie spędziły czas ucząc się współpracy w grupie, szacunku i wzajemnej tolerancji, koleżeństwa, umiejętności rozwiązywania konfliktów, propagowania pozytywnych postaw społecznych oraz promowania bezpiecznych zabaw i zachowań.

                                                                                           Zastępca Wójta
                                                                                            Irena Weber

 

Zebrała: A. Pietrzyk

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki