• Dzisiaj jest:
  środa, 17 lipca 2024
 • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
  19 °C

Zakończona Akcja „LATO 2015”

Zakończona Akcja „LATO 2015”

W Gminie Dobrzeń Wielki zakończyła się akcja „LATO 2015”. Zajęcia dla 153 zapisanych dzieci w wieku od 6 do 15 lat, które nie miały możliwości wyjazdu na wypoczynek letni w tym roku, odbywały się w okresie od 06 lipca do 14 sierpnia br., od poniedziałku do piątku, w godzinach od 900 do 1400

Akcję zorganizowała Gmina Dobrzeń Wielki przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim, który podczas zajęć zapewnił dzieciom posiłek regeneracyjny w postaci drugiego śniadania.

Zajęcia odbywały się w siedmiu sołectwach gminy:

 • Dobrzeń Wielki – Gminny Ośrodek Kultury (28 uczestników)

 • Czarnowąsy – sala wiejska (21 uczestników)

 • Krzanowice – sala wiejska (44 uczestników)

 • Świerkle – sala wiejska (15 uczestników)

 • Borki – sala wiejska (15 uczestników)

 • Kup – Zespół Szkolno-Przedszkolny (15 uczestników)

 • Chróścice – Zespół Szkół (15 uczestników)
   

  Wśród zrealizowanych zabaw i zajęć tematycznych znalazły się:

 • gry i zabawy świetlicowe,
 • zajęcia plastyczno-techniczne,
 • zajęcia taneczne,
 • zajęcia audiowizualne,
 • zajęcia sportowe oraz ruchowe na świeżym powietrzu,
 • konkursy, zagadki, łamigłówki,
 • wycieczki.

 

W dniu 21.07.2015r., przy współudziale Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w  Łosiowie, zorganizowano już po raz trzeci wyjazd dla dzieci do Brzegu na przygotowany przez I Pułk Saperów „Piknik na Florydzie”. Uczestnicy pikniku brali udział w takich atrakcjach jak: przejażdżka amfibią, pływanie łódką, strzelanie z pistoletu pneumatycznego, pokaz działania i wyposażenia radiowozów, pokaz działania straży pożarnej, pokaz sprzętu inżynieryjnego, pokaz broni, pokaz sprzętu saperskiego, udzielanie pierwszej pomocy. Na terenie jednostki dzieci brały udział w zawodach sprawnościowych oraz zostały poczęstowane prawdziwą żołnierską grochówką.
floryda1.jpeg floryda2.jpeg floryda3.jpeg

 

 

 

W dniu 22.07.2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim zorganizowany został teatrzyk, dla wszystkich dzieci z gminy biorących udział w półkoloniach.

W dniu 27.07.2015r. Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzeniu Wielkim zorganizowała konkurs plastyczny pn. „Ilustracja do ulubionej bajki”. W konkursie wzięło udział 15 dzieci.

Dnia 28.07.2015r. zorganizowano drugi konkurs plastyczny „Zakładka do książki”, w którym brało udział 15 uczestników półkolonii. Dzieciom biorącym udział w konkursach przyznano nagrody książkowe.

29 lipca 2015 roku dzieci odwiedziły wioskę indiańską „Hocioka”. Każda grupa otrzymała przewodnika, który opowiadał o życiu i kulturze Indian. Dzieci mogły obejrzeć prawdziwe Tipi oraz mnóstwo misternie wykonanych przedmiotów codziennego użytku, strojów, instrumentów muzycznych oraz różnego rodzaju broń. Eksponaty wykonane zostały z materiałów naturalnych: kości, skór, koralików, piór, drewna czy włosów. Dzieci korzystały z następujących atrakcji: indiański tor przeszkód, strzelanie z łuku, rzut włócznią i rzutkami do celu, malowanie twarzy. Po całodziennych zmaganiach każde dziecko otrzymało kiełbaskę z grilla i zimny napój.

Indiańska wioska 1.jpeg Indiańska wioska 2.jpeg

 

 

 

W dniu 30.07.2015 r. dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe do GOK w Dobrzeniu Wielkim odwiedziły miejscowy Komisariat Policji. Na miejscu czekał już dzielnicowy asp. Marek Godecki, który oprowadził dzieci po komisariacie. Goście mieli okazję zapoznać się z miejscem pracy policjantów oraz poznać specyfikę funkcjonowania jednostki. Dzieci z zainteresowanie przyglądały się policjantom, którzy opowiadali na czym polega ich praca. Policjant przeprowadził również pogadankę z dziećmi na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji i nie tylko. Każde dziecko otrzymało zeszyt edukacyjny „Bezpiecznie nad wodą”.
komisariat1.jpeg komisariat2.jpeg

 

 

 

Dzieci zapoznały się także z numerami telefonów alarmowych i dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz jak unikać zagrożeń.

05 sierpnia 2015 roku dzieci odwiedziły Ogród Zoologiczny w Opolu, gdzie z dużym zainteresowaniem obserwowały wszystkie zwierzęta. Był też czas na lody i zabawę na placu zabaw. Pomimo upalnego dnia wycieczka była bardzo udana.
zoo.jpeg

 

 

 

W dniu 12.08.2015r. zorganizowano wyjazd na kryty basen do Brzegu. Oprócz korzystania z atrakcji wodnych, dzieci zwiedziły również Zamek Piastów Śląskich.

14.08.2015r. uczestnicy półkolonii brali udział w zawodach sportowych, zorganizowanych na boisku w Świerklach.

Dzieci ze świetlicy w Dobrzeniu Wielkim odwiedziły również jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzeniu Wielkim. Pan Marcin Lisowski opowiedział na czym polega praca strażaków. Dzieci miały okazję zapoznać się również z wyposażeniem wozów strażackich.
osp1.jpeg osp2.jpeg

 

 

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim, oprócz atrakcji dla dzieci korzystających z półkolonii, zorganizowane były ogólnodostępne warsztaty z: baletu, tańca towarzyskiego i bębnów afrykańskich.
gok1.jpeg

 

 

 

W okresie wakacyjnym, na terenie gminy Dobrzeń Wielki, odbyło się wiele imprez kulturalnych zorganizowanych przez GOK w Dobrzeniu Wielkim, Rady Sołeckie, Ochotniczą Straż Pożarną i Kluby Sportowe:

- 04 – 05.07.2015r. – Festyn Borki,
- 05.07.2015r. – Piknik „RETRO” – Dobrzeń Mały,
- 11 - 12.07.2015r. - VIII Zlot Oldtimerów Ośrodek Rekreacji „Balaton” w Dobrzeniu Wielkim (organizatorzy: Gmina Dobrzeń Wielki, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim, Automobiklub Opolski i Polski Związek Motorowy),
- 18, 19 lipiec – Festyn Chróścice - Boisko „Victoria” Chróścice,
- 25, 26 lipiec – Festyn Świerkle.
- 01, 02 sierpień – Festyn Czarnowąsy - parking przy Małej Panwi oraz Festyn Chróścice - plac OSP Chróścice,
- 08, 09 sierpień – Festyn Dobrzeń Wielki boisko LZS TOR Dobrzeń Wielki,
- 14 - 16 sierpień – Koncert Orkiestr Dętych.

Ośrodek Rekreacji „BALATON”, w okresie od 01 lipca do 31 sierpnia 2015 roku zapewnił, wypoczywającym nad kąpieliskiem, opiekę ratowników.

Dzieci, oprócz atrakcji wakacyjnych w gminie Dobrzeń Wielki, korzystały również z kolonii letnich zorganizowanych przez inne instytucje:

 • Kuratorium Oświaty w Opolu

W tym roku kolonia trwała 9-22.07.2015 r. w ośrodku wypoczynkowym „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach. Uczestniczyło w niej 9 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych funkcjonujących na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Organizatorem wypoczynku było Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa w Opolu.

 • Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

Gmina Dobrzeń Wielki z opolskiego TSKN-u otrzymała 4 miejsca na kolonie zagraniczne do Bautzen (Niemcy). Na kolonie pojechało: 2 dzieci z PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim, 1 dziecko z ZS w Dobrzeniu Wielkim oraz 1 z PSP w Kup).

 • Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu

Na odpłatną kolonię organizowaną przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu wyjechało 14 uczniów (7 z ZS w Chróścicach, 5 z PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim, 2 z ZS w Czarnowąsach). Wypoczynek zorganizowany był w Ośrodku Szkoleniowym Niwki w okresie 13 - 17.07.2015r.(I turnus) i 20-24.07.2015r. (II turnus).

 • Ochotnicze Straże Pożarne

Wypoczynek letni w postaci obozu szkoleniowego dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Dobrzeń Wielki zorganizował również Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Dobrzeniu Wielkim. W okresie 05-17.07.2015r., 10 uczniów z gminy, wypoczywało w Ośrodku ZOSP „Strażak” w Turawie.

Dzięki licznie prowadzonym zajęciom podczas tegorocznych wakacji, dzieci i młodzież aktywnie spędziły czas ucząc się współpracy w grupie, szacunku i wzajemnej tolerancji, koleżeństwa, umiejętności rozwiązywania konfliktów, propagowania pozytywnych postaw społecznych oraz promowania bezpiecznych zabaw i zachowań.

                                                                                           Zastępca Wójta
                                                                                            Irena Weber

 

Zebrała: A. Pietrzyk

Data publikacji: 17-09-2015 08:18 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 17-09-2015 08:20 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej