• Dzisiaj jest:
    poniedziałek, 11 grudnia 2023
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    4 °C

Gmina Dobrzeń Wielki mówi stanowczo: nie!

W dniu 20.11.2015 r. dotarła do mnie informacja z prasy o zamierzeniach Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Jestem oburzony postępowaniem Pana Prezydenta, to jest skok na kasę, pogwałcenie praw mieszkańców i zamach na samorządność. W podobnej sytuacji znalazło się parę opolskich gmin, którym chce się zabrać, to co najważniejsze, źródło ich utrzymania. Nie chodzi tu o poszerzenie swojego terytorium, bo w takiej sytuacji zabrano by jednakowo sołectwa wszystkim gminom ościennym, a tak nie jest. Działanie jest wymierzone w konkretne strategiczne dla gmin punkty. Nazwijmy to po imieniu, miasto nie potrafi sobie poradzić ze swoimi problemami i brakiem pieniędzy dlatego, zabiera tym którzy je posiadają. To oburzający egoizm i autorytarność.

Pan Prezydent chce aby mieszkańcy, którzy uciekli z miasta znowu do niego wrócili, a czy oni tego chcą. Nie bez powodu kupili tutaj działki i wybudowali domy gdyż chcieli z niego uciec.

Zanim przystąpiono  w latach 70tych do budowy Elektrowni Opole nie pytano mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki o zgodę. Była to decyzja władz, wywłaszczano ich grunty za niewielką cenę i na co dzień musieli się borykać z niedogodnościami. Teraz gdy wszystko jest już gotowe, to właśnie wpływy z podatku mają zrekompensować mieszkańcom wszystkie niedogodności.

Gmina Dobrzeń Wielki ma spore dochody, którymi się dzieli z innymi przez płacenie tzw. Janosikowego, czyli wpłat do budżetu państwa z tytułu wysokich dochodów budżetowych, środki te przeznaczane są na dofinansowanie biedniejszych samorządów. W 2014 r. przekazano do budżetu państwa kwotę: 3.501.261 zł.

Dokładamy również środki pieniężne do innych zadań, które nie są zadaniami własnymi gminy, aby wspomóc ich realizację w trosce o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców. Bez wkładu z naszego budżetu zadania, o które walczyliśmy od wielu lat dalej stałyby pod znakiem zapytania, ze względu na brak środków instytucji za nie odpowiedzialnych.

Gmina Dobrzeń Wielki, to nie tylko terytorium i infrastruktura ale i jej mieszkańcy, kultura, zwyczaje i wewnętrzna integracja, nie pozwólmy innym pozbawić nas swojej ojczyzny.

Dlatego zwracam się do wszystkich mieszkańców Gminy i proszę o czynne wsparcie i pomoc, w walce o zachowanie naszej gminy.

                                                                     Henryk Wróbel
                                                            Wójt Gminy Dobrzeń Wielki
                                                       oraz Rada Gminy Dobrzeń Wielki

 

Data publikacji: 23-11-2015 17:28 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 25-11-2015 13:29 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej