Gmina Dobrzeń Wielki mówi stanowczo: nie!

W dniu 20.11.2015 r. dotarła do mnie informacja z prasy o zamierzeniach Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Jestem oburzony postępowaniem Pana Prezydenta, to jest skok na kasę, pogwałcenie praw mieszkańców i zamach na samorządność. W podobnej sytuacji znalazło się parę opolskich gmin, którym chce się zabrać, to co najważniejsze, źródło ich utrzymania. Nie chodzi tu o poszerzenie swojego terytorium, bo w takiej sytuacji zabrano by jednakowo sołectwa wszystkim gminom ościennym, a tak nie jest. Działanie jest wymierzone w konkretne strategiczne dla gmin punkty. Nazwijmy to po imieniu, miasto nie potrafi sobie poradzić ze swoimi problemami i brakiem pieniędzy dlatego, zabiera tym którzy je posiadają. To oburzający egoizm i autorytarność.

Pan Prezydent chce aby mieszkańcy, którzy uciekli z miasta znowu do niego wrócili, a czy oni tego chcą. Nie bez powodu kupili tutaj działki i wybudowali domy gdyż chcieli z niego uciec.

Zanim przystąpiono  w latach 70tych do budowy Elektrowni Opole nie pytano mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki o zgodę. Była to decyzja władz, wywłaszczano ich grunty za niewielką cenę i na co dzień musieli się borykać z niedogodnościami. Teraz gdy wszystko jest już gotowe, to właśnie wpływy z podatku mają zrekompensować mieszkańcom wszystkie niedogodności.

Gmina Dobrzeń Wielki ma spore dochody, którymi się dzieli z innymi przez płacenie tzw. Janosikowego, czyli wpłat do budżetu państwa z tytułu wysokich dochodów budżetowych, środki te przeznaczane są na dofinansowanie biedniejszych samorządów. W 2014 r. przekazano do budżetu państwa kwotę: 3.501.261 zł.

Dokładamy również środki pieniężne do innych zadań, które nie są zadaniami własnymi gminy, aby wspomóc ich realizację w trosce o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców. Bez wkładu z naszego budżetu zadania, o które walczyliśmy od wielu lat dalej stałyby pod znakiem zapytania, ze względu na brak środków instytucji za nie odpowiedzialnych.

Gmina Dobrzeń Wielki, to nie tylko terytorium i infrastruktura ale i jej mieszkańcy, kultura, zwyczaje i wewnętrzna integracja, nie pozwólmy innym pozbawić nas swojej ojczyzny.

Dlatego zwracam się do wszystkich mieszkańców Gminy i proszę o czynne wsparcie i pomoc, w walce o zachowanie naszej gminy.

                                                                     Henryk Wróbel
                                                            Wójt Gminy Dobrzeń Wielki
                                                       oraz Rada Gminy Dobrzeń Wielki

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki