Rozbój w biały dzień

Zakusy Prezydenta miasta Opole, Arkadiusza Wiśniewskiego wchłonięcia kilkunastu sołectw z 6 podopolskich Gmin: Dobrzenia Wielkiego, Dąbrowy, Prószkowa, Turawy, Chrząstowic i Tarnowa Opolskiego spadły na mieszkańców naszego regionu jak grom z jasnego nieba. Ugruntowany przez ostatnie 40 lat od zmian administracyjnych i 25 lat pełnej samorządności  system samorządowo- organizacyjny struktur Państwa, przy ogromnej słabości politycznej i organizacyjnej zadłużonego na ponad 270 mln zł miasta Opola i znów bardzo zagrożonego istnieniem województwa, ma szanse zostać rozsadzonym „ od środka”, przez samych opolan, stając się jednocześnie precedensem, który może mieć opłakane skutki.

Jedyną przesłanką takich a nie innych działań Prezydenta są pieniądze. A tych zadłużone Opole potrzebuje jak ryba wody. Sięga więc po te tereny gdzie bez większego wysiłku wzbogaci kasę miasta o kilkadziesiąt milionów. I mami mieszkańców, których wchłonięcie do miasta dotyczy, biletami za 1 zł do ZOO ( ale tylko dla dzieci ), dostępem do basenu, częstszymi kursami autobusów miejskich. Nie oferuje dbałości o lokalne drogi, chodniki, oświetlenie uliczne, system melioracji, lokalną zieleń i porządek . Nie oferuje większego wsparcia dla seniorów, dla kultury, sportu, oświaty i lokalnych straży pożarnych. Nie proponuje nowych dróg, lepszego funkcjonowania służby zdrowia i opieki socjalnej. Nie daje żadnych nowych nadziei rolnikom , nie mówi nic o tym by pomóc przedsiębiorcom i wstrzymać exodus ludzi młodych za granicę i do innych prężniejszych ośrodków. Nie ma nic do zaoferowania w kwestii zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów naszych gmin, bo realizowane aktualnie w tej materii zadania jeszcze dalekie są od ukończenia. Prezydent nie ma żadnej recepty na to by mieszkaniec podopolskiej wsi miał dobre warunki do mieszkania, tanie i dostępne media, sprawny i bezpieczny układ komunikacyjny a podaż na spędzenie czasu wolnego gwarantował rozwój wszelakich zainteresowań dzieci, młodzieży i starszych. Jak funkcjonuje „ miejski„ porządek we wsiach wchodzących w skład miasta widać gołym okiem, szczególnie na jego obrzeżu- we Wróblinie, Groszowicach, Grudzicach, Gosławicach , Bierkowicach otrzymujących z kasy miasta rocznie kilka lub kilkanaście tysięcy złotych na swoje niezbędne potrzeby. To Gminy wiejskie zaczynają miasto otaczać wianuszkiem instalacji biznesowych – bo miasto nie ma pomysłu jak swoje miejskie tereny wykorzystać, jak stworzyć przyjazny klimat dla inwestycji dających miejsca pracy. Bo to właśnie podopolskie wiejskie gminy zadbały o to i przygotowały plany zagospodarowania przestrzennego ( których Opole nie ma ) i wszelkimi sposobami zabiegają o tzw. inwestorów, wspomagając środkami z własnego budżetu niezbędną infrastrukturę dla nowych przedsiębiorstw. Więc prościej sięgnąć po czyjeś, po coś co już funkcjonuje i się rozwija.

Na całym świecie istnieje symbioza miasta ( jako jednostki wiodącej) i terenów około miejskich. W racjonalnej gospodarce ta symbioza daje korzyści obu stronom. Dominacja którejkolwiek ze stron staje się poważnym zagrożeniem dla rozwoju i dla bytu. A tego wyraźnie chce Prezydent Opola. Jeśli jego pomysł znajdzie poparcie Rady Ministrów i nie daj Boże dojdzie do aneksji terenów przemysłowych podopolskich Gmin, możemy mieć lawinę realizacji podobnych pomysłów – Wrocław wchłonie gminę Kobierzyce z Bielanami Wrocławskimi , gminę św. Katarzyna z Siechnicami, gminy Długołęka i Żórawina a może też Oławę; Poznań przechwyci gminę Tarnowo Podgórne, Bełchatów powiększy się o najbogatszą Gminę w Polsce – Kleszczów. I tak dalej. I czy Polska będzie wtedy bogatsza? Czy będzie gospodarniejsza? Czy będzie się lepiej rozwijać? Czy nam, mieszkańcom będzie żyło się lepiej? Czy w ogóle Polska  będzie krajem dającym możliwość spokojnego, stabilnego i dostatniego życia następnym pokoleniom?

Przewodniczący Rady Gminy Dobrzeń Wielki

Klemens Weber

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki