• Dzisiaj jest:
    poniedziałek, 20 maja 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    22 °C

Zestawienie wyników głosowania w konsultacjach w sprawie zmiany granic gminy

Stanowcze „NIE!” dla zmiany granic Gminy Dobrzeń Wielki

Od 10 do 24 lutego 2016r. odbywały się konsultacje z Mieszkańcami Gminy Dobrzeń Wielki dotyczące podziału Gminy i przyłączenia jej części do Miasta Opola. Jak wynika z Protokołu przebiegu konsultacji, przeciw podziałowi Gminy i przyłączeniu  niektórych sołectw lub ich części do Miasta Opola  jest  99,7% spośród mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, którzy wzięli udział w konsultacjach.

Ankieta konsultacyjna  służąca do głosowania zawierała jedno pytanie:

„Czy jest Pani/Pan za zmianą granic Gminy Dobrzeń Wielki, polegającą na wyłączeniu z Gminy Dobrzeń Wielki obszaru sołectw: BORKI, CZARNOWĄSY, KRZANOWICE i ŚWIERKLE oraz części sołectw BRZEZIE i DOBRZEŃ MAŁY, i włączeniu tego obszaru do  Miasta Opola?”.

W konsultacjach oddało swój głoś 8 777 mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, co w odniesieniu do wszystkich mieszkańców Gminy, których jest  14 134[1]  odpowiada frekwencji w wysokości 62,1%.

Jest to rekordowa frekwencja w historii Gminy Dobrzeń Wielki jako jednostki samorządu terytorialnego. Dla porównania w wyborach samorządowych przeprowadzonych w listopadzie 2014r. frekwencja wyniosła 34,22%.

W konsultacjach oddano 8 776 ważnych głosów, z czego 8 750 było głosów przeciwnych zmianie granic gminy i przyłączenia części jej obszaru do miasta Opola, co stanowi 99,7% ważnie oddanych głosów.  Za zmianą granic Gminy głosowało 14 mieszkańców (0,16%), 12 mieszkańców (0,14%) wstrzymało się od głosu. 

Tym samym Mieszkańcy Gminy Dobrzeń Wielki  jednoznacznie negatywnie odnieśli się do planów podziału Gminy i włączeniu jej części do miasta Opola,  co oznacza, że powiedzieli gromkie  „NIE!” Prezydentowi Opola – Arkadiuszowi Wiśniewskiemu.

Ankiety konsultacyjne były dostępne w sekretariacie Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim oraz we wszystkich szkołach i przedszkolach publicznych na terenie gminy. Tam też ustawiono urny na wypełnione ankiety. Dodatkowo ankiety rozdawali i zbierali sołtysi oraz wolontariusze upoważnieni przez Wójta. Z możliwości oddania głosu poprzez przesłanie skanu lub zdjęcia wypełnionej ankiety za pomocą poczty elektronicznej skorzystało 113 mieszkańców.


[1] Dane z ewidencji ludności na dzień 1 lutego 2016r.,  

 

PDFProtokół przebiegu konsultacji.pdf (233,25KB)

PDFZestawienie wyników głosowania w konsultacjach w sprawie zmiany granic gminy.pdf (84,32KB)

Data publikacji: 29-02-2016 15:15 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 29-02-2016 15:15 Modyfikował(a): Dominika Jonek