Zestawienie wyników głosowania w konsultacjach w sprawie zmiany granic gminy

Stanowcze „NIE!” dla zmiany granic Gminy Dobrzeń Wielki

Od 10 do 24 lutego 2016r. odbywały się konsultacje z Mieszkańcami Gminy Dobrzeń Wielki dotyczące podziału Gminy i przyłączenia jej części do Miasta Opola. Jak wynika z Protokołu przebiegu konsultacji, przeciw podziałowi Gminy i przyłączeniu  niektórych sołectw lub ich części do Miasta Opola  jest  99,7% spośród mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, którzy wzięli udział w konsultacjach.

Ankieta konsultacyjna  służąca do głosowania zawierała jedno pytanie:

„Czy jest Pani/Pan za zmianą granic Gminy Dobrzeń Wielki, polegającą na wyłączeniu z Gminy Dobrzeń Wielki obszaru sołectw: BORKI, CZARNOWĄSY, KRZANOWICE i ŚWIERKLE oraz części sołectw BRZEZIE i DOBRZEŃ MAŁY, i włączeniu tego obszaru do  Miasta Opola?”.

W konsultacjach oddało swój głoś 8 777 mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, co w odniesieniu do wszystkich mieszkańców Gminy, których jest  14 134[1]  odpowiada frekwencji w wysokości 62,1%.

Jest to rekordowa frekwencja w historii Gminy Dobrzeń Wielki jako jednostki samorządu terytorialnego. Dla porównania w wyborach samorządowych przeprowadzonych w listopadzie 2014r. frekwencja wyniosła 34,22%.

W konsultacjach oddano 8 776 ważnych głosów, z czego 8 750 było głosów przeciwnych zmianie granic gminy i przyłączenia części jej obszaru do miasta Opola, co stanowi 99,7% ważnie oddanych głosów.  Za zmianą granic Gminy głosowało 14 mieszkańców (0,16%), 12 mieszkańców (0,14%) wstrzymało się od głosu. 

Tym samym Mieszkańcy Gminy Dobrzeń Wielki  jednoznacznie negatywnie odnieśli się do planów podziału Gminy i włączeniu jej części do miasta Opola,  co oznacza, że powiedzieli gromkie  „NIE!” Prezydentowi Opola – Arkadiuszowi Wiśniewskiemu.

Ankiety konsultacyjne były dostępne w sekretariacie Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim oraz we wszystkich szkołach i przedszkolach publicznych na terenie gminy. Tam też ustawiono urny na wypełnione ankiety. Dodatkowo ankiety rozdawali i zbierali sołtysi oraz wolontariusze upoważnieni przez Wójta. Z możliwości oddania głosu poprzez przesłanie skanu lub zdjęcia wypełnionej ankiety za pomocą poczty elektronicznej skorzystało 113 mieszkańców.


[1] Dane z ewidencji ludności na dzień 1 lutego 2016r.,  

 

PDFProtokół przebiegu konsultacji.pdf (233,25KB)

PDFZestawienie wyników głosowania w konsultacjach w sprawie zmiany granic gminy.pdf (84,32KB)

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

Aglomeracja opolska

Informacja o jakości powietrza Wioś Opole

rodzina 500+

Stobrawski Zielony Szlak

gmina_fair_play.jpg-1.png

WKU

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki