• Dzisiaj jest:
    sobota, 24 lutego 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    6 °C

Wizyta przedstawicieli gminy partnerskiej Heuchelheim w Dobrzeniu Wielkim

W dniach od 30 września do 3 października br. w gminie Dobrzeń Wielki gościła 22 osobowa delegacja z gminy partnerskiej Heuchelheim, z landu Hesja w Niemczech. Wśród członków tegorocznej delegacji byli między innymi były burmistrz, a zarazem Honorowy Obywatel Gminy Dobrzeń Wielki - Helmut Fricke.        
Przez trwającej dwadzieścia cztery lata wymiany partnerskiej gmin, goście mieli okazję już doskonale poznać naszą gminę. Podczas tegorocznej wizyty najciekawszym punktem programu, było zwiedzanie placu budowy Elektrowni Opole. W sobotnie przedpołudnie delegacja miała okazję obejrzeć plac budowy z tarasu mieszczącego się na dachu budynku odsiarczania. Goście byli bardzo zainteresowani wielką inwestycją, czego dowodem były liczne pytania kierowane do oprowadzającego. Kolejnym punktem było zwiedzanie nowobudowanej części budynku szkoły w Czarnowąsach. W czasie wizyty w szkole, gości oprowadzono po salach dydaktycznych i pracowniach oraz zapleczu sali gimnastycznej. Bardzo gościom podobał się program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Czarnowąsach, a w szczególności quiz na temat wiedzy o Polsce, przygotowany przez uczniów gimnazjum.

Część oficjalna wizyty, połączona była tym razem z jubileuszem 20-lecia partnerstwa i pomocy humanitarnej na Śląsku Opolskim, Kawalera Maltańskiego, również Honorowego Obywatela Gminy Dobrzeń Wielki – Bernharda Serwuschoka.

Podczas tegorocznego, krótkiego pobytu, goście zwiedzali także Śląski Rzym – Nysę, która również zachwyciła zwiedzających licznymi zabytkami. Na zakończenie dnia, goście mieli czas na relaks nad Jeziorem Nyskim. Była to również dobra sposobność, do rozmów na temat rozwoju naszych gmin w ostatnich latach.

Podczas całej wizyty można było zaobserwować, jak w czasie minionych lat nawiązały się piękne przyjaźnie rodzin niemieckich i polskich. Budujący jest również fakt, włączania się w wymianę coraz młodszych mieszkańców gminy Heuchelheim.

Przy tej okazji, kieruję słowa podziękowania, do wszystkich rodzin goszczących oraz do osób zaangażowanych w pielęgnowanie stosunków partnerskich pomiędzy gminami.

                                                          Zastępca Wójta Gminy

                                                                   Irena Weber

 

Data publikacji: 06-10-2016 10:41 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 07-10-2016 13:10 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej