Kościół pw.św.Jadwigi Śląskiej w Chróścicach

logo_ołtarz.jpeg

Kościół parafialny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach

Chróścice to duża wieś w gminie Dobrzeń Wielki, ok. 18 km od Opola. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1268 r. Do 1321 r. znajdowała się w granicach księstwa wrocławskiego jako wieś graniczna, następnie przeszła pod zwierzchnictwo książąt opolskich. Była to wieś książęca, należąca do dóbr zamku opolskiego. W XIX i XX w. rozwinęła się jako prężny ośrodek koszykarstwa i wikliniarstwa.

Pierwsza kaplica została wzniesiona przed 1566 r. Następnie ufundowano drewniany kościół pw. św. Fabiana i Sebastiana, który został przeniesiony do Naroka w 1804 r. W jego miejscu zbudowano murowany kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej (1804-1808). Stanowił on obiekt filialny parafii w Starych Siołkowicach, następnie od 1884 r. siedzibę samodzielnej parafii. Ze względu na rosnące potrzeby parafii ówczesny kościół został poddany radykalnej przebudowie i częściowo rozebrany w 1936 r. Obecny kościół został wzniesiony wg. projektu F. Hinssena w latach 1936-37.

Obecnie jest to trójnawowa bazylika w stylu neobarokowym. Najstarszym jej elementem jest wieża zachowana z poprzedniego kościoła, nadbudowana o jedną kondygnację. We wnętrzu uwagę zwraca neobarokowy ołtarz główny, zbudowany z wykorzystaniem elementów barokowych. W ołtarzu obraz św. Jadwigi oraz figury św. św. Mikołaja, Pawła, Antoniego i Franciszka oraz w zwieńczeniu Trójca Święta w glorii. Ołtarze boczne MB Bolesnej oraz św. Józefa w stylu barokowym z XVIII w., z nowszymi obrazami z pocz. XX w. Chrzcielnica klasycystyczna z pocz. XIX w.

W ramach projektu wykonano kompleksową konserwację ołtarza głównego wraz z obrazem św. Jadwigi Śląskiej.

Możliwość zwiedzania przed i po nabożeństwach lub po ustaleniu z proboszczem (tel. 77 469 55 29)

 

 

4_.jpeg
5_.jpeg
7_.jpeg
8_.jpeg

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki