• Dzisiaj jest:
    środa, 21 lutego 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    7 °C

AKCJA LATO 2019

Zakończyła się Akcja „LATO 2019”, którą Gmina Dobrzeń Wielki corocznie organizuje dla dzieci i młodzieży szkolnej przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim.

Zajęcia odbywały się w siedzibie GOK w Dobrzeniu Wielkim w okresie od 8 lipca do 9 sierpnia 2019r., od poniedziałku do piątku, w godzinach 900 -1400. Zapisanych zostało 73 dzieci. Każdego dnia średnio w zajęciach uczestniczyło od 27 do 38 dzieci.

Koszt jaki ponieśli rodzice za udział dzieci w półkolonii opiewał na kwotę 30,00 zł.
W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 6 do 15 lat zamieszkałe na terenie gminy. Zajęcia prowadzone były przez cztery opiekunki i dwie praktykantki. W czasie pobytu w świetlicy, dzieci miały zagwarantowany jeden posiłek w postaci drugiego śniadania.
W ramach integracji trzy razy przygotowywały samodzielnie śniadania.

Zajęcia dla uczestników Akcji „Lato 2019” prowadzone były na dużej sali tanecznej, w sali nr 4 GOK, na Boisku Sportowym Orlik, placu zabaw w parku i przy kąpielisku „Balaton”. Dzieci korzystały z różnorodnych form spędzania wolnego czasu: przeprowadzono dla nich dwa konkursy czytelnicze, konkursy talent show, grę w chowanego, prace plastyczne, salon urody, konkursy sportowe, zorganizowano gry planszowe, na dużej sali zajęcia cyrkowe, taneczne, manualne. Dzieci odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną i Komisariat Policji w Dobrzeniu Wielkim. 38 uczestników Akcji „Lato 2019” odwiedziło Opolskie ZOO.

Dzięki prowadzonym zajęciom podczas wakacji, dzieci uczyły się współpracy w grupie, koleżeństwa, propagowania pozytywnych postaw społecznych, promowania bezpiecznych zabaw i zachowań.

Dodatkowo zostały zorganizowane warsztaty i obozy poszczególnych sekcji działających w GOK:

- instruktorzy GOK Gwiazda Dobrzeń Wielki zorganizowali następujące obozy: Cesenatico Włochy – 29 osób, Dziwnów – 12 osób, Kluczbork – 28 osób,

- sekcja Mażoretki Seniorita zorganizowała obóz w Chorwacji – 70 osób,

- instruktorzy Dance Team zorganizowali obóz w Pokrzywnej – 38 osób,

- Grupa Baletowa Arabesqe uczestniczyła w warsztatach – 28 osób, które prowadził instruktor baletu GOK.

Dzięki współpracy gminy z innymi organizacjami, dzieci i młodzież bezpiecznie w tym roku spędziły czas na koloniach letnich, w których udział wzięło 8 osób, i tak: 

Kuratorium Oświaty w Opolu przydzieliło gminie Dobrzeń Wielki 5 miejsc na bezpłatną kolonię dla dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat w Ośrodku „Kormoran” w Darłówku, której organizatorem była Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna z siedzibą w Kluczborku. Dzieci uczestniczyły w kolonii od 15 do 28 sierpnia 2019 r.

Z opolskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Gmina Dobrzeń Wielki otrzymała 2 miejsca do Głuchołaz. Dzieci wypoczywały w okresie od 26 czerwca do 9 lipca b. r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Bonanza”.

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zorganizował bezpłatne warsztaty letnie dla dzieci i młodzieży w postaci półkolonii, realizowane w ramach projektu „Wspólna akcja segregacja – działania informacyjno-edukacyjne”. W turnusie trwającym od 26 do 30 sierpnia b. r. udział brało 1 dziecko z Dobrzenia Wielkiego.

Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu zorganizował w Ośrodku Szkoleniowym w Niwkach odpłatną kolonię letnią w dwóch terminach: 15-20.07.2019r. i 22-27.07.2019 r.  

9 uczennic z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim (piłka ręczna dziewcząt) wyjechało na obóz sportowy do Hiszpanii. Obóz zorganizowany był w okresie od 22 czerwca do 3 lipca 2019 r. 

W gminie, w okresie wakacyjnym, odbyły się imprezy kulturalne organizowane przez GOK, Rady Sołeckie, OSP, LZS:

  • Festyn Sportowy – Boisko Sportowe w Kup (29-30.06.2019 r.),
  • Piknik Retro – plac zabaw w Dobrzeniu Małym (07.07.2019 r.),
  • Festyn Chróścice – Boisko LZS „Victoria” w Chróścicach (20-21.07.2019 r.),
  • Festyn Chróścice – plac OSP w Chróścicach (03-04.08.2019 r.),
  • Festyn Dobrzeń Wielki – boisko LZS TOR w Dobrzeniu Wielkim (10-11.08.2019 r.).

W dniach 27-28.07.2019r. w Dobrzeniu Wielkim odbył się XI SUMMER REVIVAL, VIII Zlot Samochodów Zabytkowych, których organizatorami byli: GOK Dobrzeń Wielki, Stowarzyszenie Obrony Samorządności „Na swoim” oraz Stowarzyszenie „Borki – aktywni razem”.

Dzieci, młodzież i dorośli, podczas tegorocznych wakacji, mogli skorzystać z zajęć prowadzonych przez animatorów na Boisku Sportowym Orlik, a także z kąpieliska na ośrodku rekreacji „Balaton” w Dobrzeniu Wielkim, gdzie zapewniona była opieka ratowników.    Wszystkie podjęte przez Gminę Dobrzeń Wielki oraz instytucje z nią współpracujące inicjatywy profilaktyczno-prewencyjne w okresie tegorocznych wakacji, zapewniły bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży.

Zebrała: A. Pietrzyk

 

 

Data publikacji: 02-09-2019 07:44 Opublikował(a): Izabela Kołodziej