Wizyta w partnerskiej gminie Heuchelheim

W dniu 20 września 2019 roku 32 osobowa delegacja naszej gminy udała w trzydniową wizytę do partnerskiej gminy Heuchelheim w Niemczech. W delegacji udział wzięli radni obecnej i poprzednich kadencji, przedstawiciele gminnej oświaty, rad sołeckich oraz osoby zaangażowane w gminną kulturę, sport i sprawy dotyczące lokalnej społeczności.

Podczas pierwszego dnia wizyty zwiedzano Park Narodowy Kellerwald słynący z rozległych lasów bukowych wpisany niedawno na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz urokliwe jezioro zaporowe Edersee o powierzchni  11,8 km2 i długości 27km. Poprzez drastycznie obniżoną taflę jeziora uczestnicy delegacji mogli naocznie przekonać się o skutkach suszy, która dotyka od dłuższego czasu nasz rejon Europy. Dopełnieniem tego niezwykle bogatego we wrażenia dnia była wizyta na średniowiecznym zamku Waldeck, z którego roztacza się przepiękny widok na wcześniej zwiedzany Park Narodowy i jezioro.

W niedzielę uczestnicy delegacji mieli możliwość zwiedzenia kilku gminnych obiektów, między innymi nowego przedszkola w Kinzenbach oraz Leśnego Przedszkola w Heuchelheim. Szczególnie ten drugi obiekt wzbudził  zainteresowanie delegacji z Dobrzenia Wielkiego. Specyfika i założenia takiej formy edukacji przedszkolnej są dla nas czymś nowym, a być może nawet dla niektórych szokującym. Przedszkole bez ścian i sufitów, w którym dzieci spędzają czas wyłącznie na zewnątrz praktycznie przez cały rok kalendarzowy, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym, co znajdą i co same sobie lub ich rodzice zbudują. Pomimo wcześniejszej nieufności ze strony rodziców, w tej chwili to przedszkole cieszy się dużą popularnością i na przyjęcie do niego czeka się w kolejce. Przedstawiciele polskiej strony zastanawiali się głośno jak wyglądałaby realizacja takiego przedsięwzięcia ze strony prawnej u nas i czy uzyskałaby akceptację wszystkich instytucji odpowiedzialnych za sprawy oświatowe, sanitarne, budowlane, ochrony środowiska itp. Mieliśmy poważne wątpliwości.

W godzinach popołudniowych przedstawiciele gminy brali udział w międzynarodowym festynie kulturowym, którego ideą przewodnią było przedstawienie różnych kultur zamieszkujących w tej chwili w Hesji, jak też spędzali czas z rodzinami, które ich gościły.

Wieczorem podczas uroczystej kolacji podsumowano dotychczasowe partnerstwo , podziękowano osobom odpowiedzialnym za organizację wizyty oraz podkreślono i wyrażono wdzięczność za gościnność gospodarzy.

Zarówno w domach goszczących przedstawicieli gminy Dobrzeń Wielki, podczas wspólnych wyjazdów i na oficjalnych spotkaniach rozmawiano i poruszano kwestie trapiące oba współpracujące ze sobą samorządy. Z naszej strony oczywiście były to przede wszystkim problemy wynikłe ze zmiany granic naszej gminy, zaś po stronie naszych partnerów mające związek z pożarem przedszkola i koniecznością budowy nowego, wielokulturowością, która w pewien sposób  wzbogaca lokalną społeczność ale rodzi też dla samorządu określone problemy oraz z zapędami sąsiadującego  z Heuchelheim, liczącego 90 tys. mieszkańców miastem Gieβen, które w swoim postępowaniu w stosunku do mniejszego sąsiada zaczyna przypominać Opole.

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki