• Dzisiaj jest:
    sobota, 15 czerwca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    22 °C

Wizyta w partnerskiej gminie Heuchelheim

W dniu 20 września 2019 roku 32 osobowa delegacja naszej gminy udała w trzydniową wizytę do partnerskiej gminy Heuchelheim w Niemczech. W delegacji udział wzięli radni obecnej i poprzednich kadencji, przedstawiciele gminnej oświaty, rad sołeckich oraz osoby zaangażowane w gminną kulturę, sport i sprawy dotyczące lokalnej społeczności.

Podczas pierwszego dnia wizyty zwiedzano Park Narodowy Kellerwald słynący z rozległych lasów bukowych wpisany niedawno na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz urokliwe jezioro zaporowe Edersee o powierzchni  11,8 km2 i długości 27km. Poprzez drastycznie obniżoną taflę jeziora uczestnicy delegacji mogli naocznie przekonać się o skutkach suszy, która dotyka od dłuższego czasu nasz rejon Europy. Dopełnieniem tego niezwykle bogatego we wrażenia dnia była wizyta na średniowiecznym zamku Waldeck, z którego roztacza się przepiękny widok na wcześniej zwiedzany Park Narodowy i jezioro.

W niedzielę uczestnicy delegacji mieli możliwość zwiedzenia kilku gminnych obiektów, między innymi nowego przedszkola w Kinzenbach oraz Leśnego Przedszkola w Heuchelheim. Szczególnie ten drugi obiekt wzbudził  zainteresowanie delegacji z Dobrzenia Wielkiego. Specyfika i założenia takiej formy edukacji przedszkolnej są dla nas czymś nowym, a być może nawet dla niektórych szokującym. Przedszkole bez ścian i sufitów, w którym dzieci spędzają czas wyłącznie na zewnątrz praktycznie przez cały rok kalendarzowy, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym, co znajdą i co same sobie lub ich rodzice zbudują. Pomimo wcześniejszej nieufności ze strony rodziców, w tej chwili to przedszkole cieszy się dużą popularnością i na przyjęcie do niego czeka się w kolejce. Przedstawiciele polskiej strony zastanawiali się głośno jak wyglądałaby realizacja takiego przedsięwzięcia ze strony prawnej u nas i czy uzyskałaby akceptację wszystkich instytucji odpowiedzialnych za sprawy oświatowe, sanitarne, budowlane, ochrony środowiska itp. Mieliśmy poważne wątpliwości.

W godzinach popołudniowych przedstawiciele gminy brali udział w międzynarodowym festynie kulturowym, którego ideą przewodnią było przedstawienie różnych kultur zamieszkujących w tej chwili w Hesji, jak też spędzali czas z rodzinami, które ich gościły.

Wieczorem podczas uroczystej kolacji podsumowano dotychczasowe partnerstwo , podziękowano osobom odpowiedzialnym za organizację wizyty oraz podkreślono i wyrażono wdzięczność za gościnność gospodarzy.

Zarówno w domach goszczących przedstawicieli gminy Dobrzeń Wielki, podczas wspólnych wyjazdów i na oficjalnych spotkaniach rozmawiano i poruszano kwestie trapiące oba współpracujące ze sobą samorządy. Z naszej strony oczywiście były to przede wszystkim problemy wynikłe ze zmiany granic naszej gminy, zaś po stronie naszych partnerów mające związek z pożarem przedszkola i koniecznością budowy nowego, wielokulturowością, która w pewien sposób  wzbogaca lokalną społeczność ale rodzi też dla samorządu określone problemy oraz z zapędami sąsiadującego  z Heuchelheim, liczącego 90 tys. mieszkańców miastem Gieβen, które w swoim postępowaniu w stosunku do mniejszego sąsiada zaczyna przypominać Opole.

 

Data publikacji: 31-10-2019 10:00 Opublikował(a): Dominika Jonek