• Dzisiaj jest:
    środa, 17 lipca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    19 °C

Turystyka

TURYSTYKA

Od 2016 roku, po podziale Gminy Dobrzeń Wielki, w jej obszar wchodzą cztery sołectwa Dobrzeń Mały, Dobrzeń Wielki, Chróścice i Kup. Na malowniczy pejzaż gminy mają wpływ nadbrzeża Odry, lasy, pola i pastwiska, a także zabudowa szeregowa, zabytkowe kościoły i przydrożne kapliczki. Uwagę przyciągają zadbane domostwa i pięknie utrzymane ogrody.  Część gminy znajduje się na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, co również dodaje lokalnego kolorytu. Siedliska chronionych roślin i zwierząt były powodem objęcia części gminy specjalną strefą „NATURA 2000”.  Są to tzw. „Grondy Odrzańskie”. Prócz ciekawej fauny i flory znajdują się tu cieki wodne, stare koryta rzeczne i pozostałości rozlewisk.

W Dobrzeniu Wielkim znajduje się również zagospodarowane i strzeżone kąpielisko „Balaton”. Obecność Nadleśnictwa w miejscowości Kup sprzyja edukacji ekologicznej dzięki istniejącej Izbie Leśnej i zaangażowaniu pracowników nadleśnictwa. Z kolei Chróścickie pejzaże są urzekające o każdej porze roku.

 

ROWERY

Bliskość stolicy regionu, a także trasy wiodące w stronę Brzegu, wzdłuż drogi 457 i w stronę Namysłowa drogą nr 454, są doskonałym pretekstem do wycieczek rowerowych i spędzenia kilku godzin na terenie Gminy Dobrzeń Wielki. System ścieżek rowerowych prowadzący z Opola przez gminę Dobrzeń Wielki do następnych miejscowości sprzyja tej formie aktywności.   

Opisy tras rowerowych wraz z mapami znajdują się tutaj; TRASY ROWEROWE

 

WODA

Dorzecze Odry sprzyja turystyce wodnej. Na terenie gminy Dobrzeń Wielki znajdują się dwie przystanie dla małych jednostek pływających – kajaków, małych motorówek. Pierwsza z nich wybudowano w Dobrzeniu Małym przy ul. Brzegowej, a drugą w Dobrzeniu Wielkim przy ul. Ks. Fiecka tzw. Odrze „Ślum”. W pobliżu obydwu przystani usytułowane są place zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej oraz boiska do piłki nożnej. Przystanie są połączone trasą wiodącą przez wał przeciwpowodziowy i drogę przy ul. Odrzańskiej w Dobrzeniu Małym, na których znajduje się wyasfaltowana ścieżka rowerowa. Rolkarze i spacerowicze również mogą z niej skorzystać. Trasa na wale przeciwpowodziowym prowadzi do elektrowni wodnej i śluzy na Odrze w Dobrzeniu Wielkim.

Ulubionym miejscem spędzania czasu wolnego w czasie wakacji jest kąpielisko Balaton w Dobrzeniu Wielkim, do którego można dojechać od strony ul. Namysłowskiej skręcając w ulicę Stawy. Na północno wschodnim brzegu „Balatonu” znajduje się plaża, zjeżdżalnia i plac zabaw dla dzieci.  W pobliżu są również siłownia plenerowa, wiaty grillowe z paleniskiem i teren rekreacyjny, na którym odbywają się imprezy plenerowe – „Zlot Oldtimerów”, Biegi „Od jeziora do jeziora” i wiele innych.  Wędkarze korzystają z pobliskich stawów zwanych „Okoniówką”. Chętnie też łowią na nadbrzeżach Odry w okolicach Dobrzenia Małego, Dobrzenia Wielkiego i Chróścic.  

Pejzaż Gmina Dobrzeń Wielki Odra w okolicach Grądów Odrzańskich. Zdj. Przemysław Supernak.jpeg Pejżaże nadbrzeża Odry gm. Dobrzeń Wielki zdj. Tomasz Chabior.jpeg Dobrzeń Wielki kąpielsko Balaton.jpeg

 

Miejscowe Atrakcje

Dobrzeń Mały

Na drodze polnej będącej odnogą ul. Krótkiej, w Dobrzeniu Małym, znajduje się kapliczka św. Urbana patrona wsi. Co roku, w maju przy kapliczce jest odprawiana msza święta odpustowa. Kapliczka powstała około 1910 roku. Dwie pozostałe zabytkowe kapliczki znajdują się przy ul. Odrzańskiej. Na tej trasie, prócz kapliczek, znajdują się również zabytkowe chałupy z 2 połowy XIX wieku budowane w stylu śląskim. W czasach pruskich rygor budowlany ukształtował zabudowę wsi jako zwarty, leżący w jednej linii układ domów na rzucie prostokąta, ustawionych szczytem do drogi, gdzie budynki mieszkalne leżały w jednym ciągu z budynkami gospodarczymi i inwentarskimi. Podwórka często zamykały stodoły z charakterystycznym wysokim, dwuspadowym dachem.  W ten sposób powstał we wsi charakterystyczny obszar, gdzie ściany budynków połączone ogrodzeniami przechodzą w płaszczyznę drogi.

Przy drodze wojewódzkiej nr 454 w Dobrzeniu Małym w centralnej części miejscowości znajduje się remiza OSP z placem zabaw dla dzieci. W okresie od wiosny do jesieni odbywają się tam cykliczne giełdy staroci oraz jarmarki adwentowe i wielkanocne.

Na terenie Zespołu Szkół z siedzibą w Dobrzeniu Małym, przy ul. Opolskiej zrewitalizowano zaplecze gospodarcze szkoły i utworzono salę wiejską, w której organizowane są spotkania Koła Gospodyń Wiejskich, warsztaty zielarskie i inne ciekawe wydarzenia warsztatowe.

Teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, siłownią zewnętrzną, miejscem na grilla, ławeczkami, boiskiem piłkarskim z bieżnią lekkoatletyczną są położone przy ul. Brzegowej, w bliskim sąsiedztwie przystani kajakowej i miejscem na ognisko nad Odrą. 

Dla strudzonych wędrówkami i osób, które chcą zorganizować uroczystości rodzinne lub firmowe polecamy Pensjonat Dalina znajdujący się przy ul. Opolskiej 111 w Dobrzeniu Małym.

Dobrzeń Mały kapliczna św. Urbana.jpeg Dobrzeń Mały przystań kajakowa przy ul. Brzegowej.jpeg

Dobrzeń Wielki

Dobrzeń Wielki od wieków był ważną miejscowością pątniczą na Górnym Śląsku, do której przybywali pielgrzymi modlący się o zdrowie i pomyślność. Ich patronem był Św. Roch. Najstarsza istniejąca świątynia w Dobrzeniu Wielkim została wzniesiona na cześć świętego. Kościół pw. św. Rocha znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Namysłowskiej i Św. Rocha.  Kościół był ufundowany w roku 1657 przez norbertanki z Czarnowąsów. Przy kościele znajduje się cmentarz. Przed wejściem na teren cmentarza i kościoła stoi pomnik ofiar o sugestywnej wymowie antywojennej. Jest to dzieło Maxa Habersetzera z 1931 r. Na lewej ścianie płaskorzeźby widać lamentujące kobiety, po prawej żołnierzy maszerujących do wieczności, w środku tablice z nazwiskami poległych w I wojnie światowej żołnierzy-mieszkańców Dobrzenia.

Przed kościołem znajduje się biała figura św. Rocha z 1913 r. Święty został przedstawiony zgodnie z tradycją ikonograficzną, w stroju pielgrzyma, z ręką wskazującą na skaleczone kolano i psem u boku. Zwierzę trzyma chleb w pysku. Na postumencie, na którym stoi figura, znajdują się modlitwy do świętego w języku polskim (z przodu) i niemieckim (z tyłu). Wejście do kościoła ma ganek wsparty jest na 4 słupach. Z ganku można wejść na chór muzyczny. Dookoła kościoła znajdują się soboty na słupach z zastrzałami, kryte tak jak i dach gontem. Nad nawą prezentuje się dwuspadowy dach z niewielką wieżyczką na sygnaturkę z baniastym hełmem i latarnią. Ołtarz główny kościoła jest barokowy z około 1700 roku
z obrazem adoracji św. Rocha, ołtarze boczne: lewy z płaskorzeźbą adoracji Trójcy Świętej, prawy z obrazem św. Jadwigi. W kościele są też inne dwie figury św. Rocha przy lewym ołtarzu i na ścianie z prawej strony.

Niezwykle uroczyste odpusty w kościele obchodzone są w niedzielę po 16 sierpnia. Święto patrona jest celebrowane przez trzy dni i rozpoczyna się od procesji, z figurami świętych, z kościoła parafialnego pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej do kościoła św. Rocha. Uroczyste nieszpory i msze święte odprawiane są na placu przed kościołem, w pobliżu cmentarza. Tradycją jest zdobienie figury św. Rocha i grobów bliskich pachnącymi kwiatami Mieczykami i zniczami. Odpust św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim to czas spotkań rodzin, znajomych, pielgrzymów i wspólnego świętowania.

W pobliżu kościoła św. Rocha znajduje się jedno z najstarszych liceów wiejskich w Polsce, które w 2023 roku obchodzi 70-lecie istnienia. Szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. 

W miejscowości znajdują się jeszcze dwa inne obiekty sakralne. Na samym początku wsi przy ul. Namysłowskiej znajduje się budynek dawnego kościoła św. Katarzyny i św. Walentego, datowany na XV lub XVI w., znacznie przebudowany w 1842 r. po pożarze mającym miejsce 10 lat wcześniej. W południowej części wieży odsłonięty spod tynku wątek gotyckiej cegły. Do 1934 roku był to kościół parafialny, później jego rolę przejął nowy wielki kościół pod wezwaniem św. Katarzyny. Obecnie zaadaptowany jest na ośrodek opieki Caritasu.

 Na ulicy Kościelnej znajduje się obecnie kościół parafialny pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Został on poświęcony przez kardynała Adolfa Bertrama 4 października 1934 r. Świątynia jest wybudowana w stylu barokowym i liczy 45 metrów długości oraz 21 metrów szerokości. Wieża kościelna ma wysokość 40 metrów. Na wieży znajdują się cztery duże dzwony i zegar z 4 tarczami. Budowa tego kościoła rozpoczęła się 1 sierpnia 1933 r. Prace budowlane postępowały bardzo szybko. W drugiej połowie października budowla została wyprowadzona pod dach i poświęcono kamień węgielny. Plan budowy kościoła wykonał architekt Ehl z Bytomia. Nad wykonaniem robót czuwał budowniczy Kurt Kowohl z Opola, a polierem był Piotr Panek z Kępy.

Interesującym obiektem jest Dom Pomocy Społecznej znajdujący się przy ul. Kościelnej 11.  Budynek został uznany za najpiękniejszy obiekt użyteczności publicznej w 2019 roku, w ramach konkursu pn.: „Najpiękniejsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego”, który jest organizowany przez marszałka województwa. Budynek został doceniony za realizację nowoczesnego, funkcjonalnego domu dla osób starszych – wymagających opieki, z rozwiązaniami architektonicznymi służącymi budowaniu relacji międzyludzkich, poprzez otwarcie na część ogrodową, oraz wewnętrzne patia, a także przemyślane strefowanie wnętrz, rozświetlonych naturalnym światłem, stwarzających przyjazną, domową atmosferę i prostotę i subtelny minimalizm formy architektonicznej obiektu oraz konsekwentnie zastosowane naturalne materiały, przez co obiekt dobrze komponuje się z otoczeniem i jednocześnie wraz z przebudowanym klasztorem tworzy nową i estetyczną jakość w krajobrazie Dobrzenia Wielkiego.

Miejscowość posiada także park z fontanną przy Osiedlu Energetyk oraz boiska sportowe wraz z zapleczem należące do LSZ TOR Dobrzeń Wielki. W centrum Dobrzenia i wzdłuż drogi głównej umiejscowione są liczne punkty handlowe i  usługowe, w tym znakomicie zaopatrzone sklepy ogrodnicze i spożywcze.

Goście i mieszkańcy chętnie korzystają z terenów rekreacyjnych położonych przy ul. Fiecka nad Odrą „Ślum”. Całe rodziny korzystają z boisk, siłowni terenowej i placu zabaw. Kajakarze mają do dyspozycji przystań wodną.

Najpopularniejszy teren rekreacyjny znajduje się na kąpielisku „Balaton” przy ulicy Stawy. Strzeżone kąpielisko, plac zabaw, siłownia, chaty grillowe  z paleniskiem i duży teren zielony są ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Dzieci i młodzież chętnie korzystają ze zjeżdżalni, a wędkarze ze stawów „Okoniówka”.

W Dobrzeniu funkcjonuje kilka boisk trawiastych utrzymywanych przez klub sportowy TOR Dobrzeń Wielki. LZS działa przy ul. Sportowej 1.

W Dobrzeniu Wielkim można skosztować tradycyjnej kuchni śląskiej w dwóch restauracjach „Pod lasem” przy ul. Namysłowskiej 117, tel. 77 4695523 oraz w Plazie Restaurant & Bowling przy ul. Wrocławskiej 32, tel. 882802011. 

Gmina Dobrzeń Wielki Odra w okolicach Grądów Odrzańskich. Zdj. Przemysław Supernak.jpeg Dobrzeń Wielki kościół odpustowy św. Rocha. Zdj. Przemysław Supernak.jpeg Kościół pw. św. Katarzyny i św. Walentego w Dobrzeniu Wielkim. Obecnie stacja Caritas.jpeg

Chróścice

To jedna z najbardziej rozległych wsi województwa opolskiego. Posiada integralne części Babi Las, Dąbrowę, Gajówkę, Kąty, Kwaśno, Ług, Młyn, Ostrówek i Wiatraki. Na terenie miejscowości istnieje jeszcze kilkadziesiąt gospodarstw rolnych. Rozwija się również przemysł. Na ulicy Cebuli znajduje się park kasztanowy założony w 1928 rok z dwoma pomnikami w formie głazów. To piękne miejsce nadaje charakter tej części miejscowości i przypomina o ciekawych założeniach architektonicznych charakterystycznych dla pruskiej zabudowy z początku XX wieku.  U zbiegu ulic 1 Maja i Powstańców Śląskich znajduje się najstarsza barokowa kapliczka przydrożna z figurą św. Jana Nepomucena, którą wybudowano w 1722 roku. Jak wiadomo kapliczki ku czci św. Jana Nepomucena stawiano w miejscowościach, które były zagrożone powodzią. Niestety pobliska rzeka Odra niejednokrotnie zalewała okolice.  

Chróścice słyną z przydrożnych i przydomowych kapliczek, które były wznoszone przez mieszkańców.   Geneza ich budowy wywodzi się z klęski głodu, która poprzedziła tzw. Wiosnę Ludów. Mieszkańcy Chróścic oddali się wtedy w opiekę bożą i budowali kapliczki, które stoją do dziś.  W 1861 roku postawiono także nowy kościół pod wezwaniem świętej Jadwigi, a Chróścice stały się samodzielną parafią. Obecny kościół został wzniesiony wg. projektu F. Hinssena w latach 1936-37. Obecnie jest to trójnawowa bazylika w stylu neobarokowym. Najstarszym jej elementem jest wieża zachowana z poprzedniego kościoła, nadbudowana o jedną kondygnację. We wnętrzu uwagę zwraca neobarokowy ołtarz główny, zbudowany z wykorzystaniem elementów barokowych. W ołtarzu obraz św. Jadwigi oraz figury św. św. Mikołaja, Pawła, Antoniego i Franciszka oraz w zwieńczeniu Trójca Święta w glorii. Ołtarze boczne MB Bolesnej oraz św. Józefa SĄ w stylu barokowym z XVIII w., z nowszymi obrazami
z pocz. XX w. i chrzcielnicą klasycystyczna z pocz. XIX w.

Naprzeciw kościoła po przekątnej znajduje się siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej i szkoła podstawowa.

W miejscowości działa klub sportowy LZS Victoria Chróścice, które korzysta z boiska trawiastego i zaplecza sportowego.

Mieszkańcy są mocno związani z miejscowością i podejmują wiele aktywności społecznych. Przejeżdżając przez Chróścice widać zadbane ulice, skwery, przydomowe ogrody.

Pisząc o Chróścicach nie można zapomnieć o odrestaurowanym młynie znajdującym się w otoczeniu ogrodów, stawów i pastwisk. Droga do młyna prowadzi m.in. z ulicy Młyńskiej przez las. Historia młyna ma ponad 400 lat, a pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się w 1566 roku. Był to jeden z dwóch młynów działających w Chróścicach. Ostatni czynny młynarz zmarł w 1966 roku. Czasy powojenne były dość „łaskawe” dla obiektu ze względu na jego wady - jak podaje portal Opowiecie.info Przede wszystkim młyn jest położony z dala od centrum wsi, nad rzeką Bryniczanką. Poza tym był za mały, by przynosić duże dochody, stąd zainteresowanie Rosjan osłabło i dzięki temu udało się zachować budynki i wyposażenie. Do dziś można podziwiać turbinę Francisa umiejscowioną przy młynie.

Chróścice warto zwiedzać na rowerze. A jest co oglądać. Park, kapliczki, kościół młyn, dorzecze Odry dopełniają piękny obraz zadbanej śląskiej wsi. Osoby, które lubią łowić ryby i spędzać czas nad wodą mogą rowerem dojechać się do baru rybnego „Ostrówek”, gdzie serwowane są smaczne dania z ryb. Warto też udać się na śluzę wodną, która można przejść na drugi brzeg rzeki.

Chróścice kościół św. Jadwigi Śląskiej.jpeg Chróścice śluza na Odrze zdj. Tomasz Chabior.jpeg Chróścice zabytkowy młyn.jpeg

Kup

W XIX i na początku XX wieku Kup stanowiło bardzo ważny ośrodek administracyjny w gminie. Mieścił się tu sąd, urząd pocztowy i administracja wójta. Obecność tych urzędów wymusiła odpowiedni projekt zagospodarowania przestrzennego, a także projekty architektury budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych. Pierwszy projekt powstał w 1780 dla trzydziestu kolonii rzemieślniczych. Było to założenie urbanistyczne oparte na rzucie koła autorstwa Johanna Martina Pohlmanna. W centrum kolistego rzutu usytuowano budynek urzędu podatkowego wraz z domami kancelisty i poborcy. Przebiegała tędy główna droga dzieląca plac centralny na połowy, a także wychodziły dwie promieniste aleje. Oprócz gmachu urzędu na centralnym placu uformowano zieleń podkreślającą reprezentacyjność gmachu urzędowego. Stały tu też piekarnia i remiza strażacka. Na obwodzie okręgu otaczającego plac pobudowano dwanaście budynków - osiem mieszkalnych, jak również kuźnię, browar, gospodę oraz dom wójta z aresztem. Założenie o tak wysokich walorach urbanistycznych wyróżniało się znacząco wśród innych. Było związane ze zmianami społecznymi drugiej połowy XVIII wieku - zamiast dworu, centralne miejsce osady zajął obiekt administracji państwowej, co wyrażać miało podstawową ideę pruską tamtego czasu: sprawnie zarządzane państwo z odpowiednim systemem urzędniczym. W 1945 i później zabytkowe budynki uległy zniszczeniu. Większość tej zabudowy przekształcono. Obecnie z założenia Pohlmanna pozostał układ urbanistyczny: okrągły plac, droga okólna oraz układ działek. Zabudowa jest bezstylowa. Zmieniony nieco przebieg drogi wojewódzkiej nr 454 (Opole - Namysłów) zakłóca pierwotną kompozycję z XVIII wieku.

W Kup znajduje się także siedziba Nadleśnictwa, które prowadzi liczne warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony przyrody i zasobów leśnych. W miejscowości rozpoczyna się obszar chroniony Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajdują się przepiękne lasy pełne jagód i grzybów.

W Kup funkcjonuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Ludowy Klub Sportowy KUP, który dysponuje pełnowymiarowym boiskiem trawiastym do piłki nożnej przy ul. Ligonia.

Przy drodze prowadzącej do Namysłowa widać dwie świątynie dawny kościół ewangelicki pełniący obecnie funkcję kaplicy pogrzebowej oraz kościół parafialny. pw. św. Jerzego, z 1897 r. Po przeciwległej stronie drogi widać budynek szkoły o dość oryginalnej architekturze.

W Kup warto odwiedzić również cmentarz rzym.-kat., ul. Ligonia, z 1899 r. i cmentarz ewangelicki znajdujący się przy ul. Brynickiej, z 1857 r.

Od lat w Kup funkcjonuje Stobrawskie Centrum Medyczne, które przyjmuje na oddziały szpitalne pacjentów pulmonologicznych, reumatologicznych oraz geriatrycznych, a także Zespół Niepublicznych Szkół im.: „Alicji po drugiej stronie lustra” dla dzieci z autyzmem.

Do Kup można dojechać rowerem ścieżkami prowadzącymi z Dobrzenia Wielkiego, Chróścic czy Brynicy.

W Kup przy ul. Młyńskiej 1 funkcjonuje lokalna piekarnia Prohaska znana w całej okolicy z doskonałych wyrobów.

Droga z Kup na żwirownię w Chróścicach zdj. Tomasz Chabior.jpeg Kup kościół ewangelicki. Obecnie kaplica pogrzebowa zdj. Tomasz Chabior.jpeg Kup kościół parafialny pw. św. Jerzegozdj. Tomasz Chabior.jpeg

Zapraszamy do Gminy Dobrzeń Wielki!

 

Droga św. Jakuba na terenie Gminy Dobrzeń Wielki


Dobrzeń Wielki (46 km / 272 / 3424)

Miejscowość ta była przez długi czas jednym z ważniejszych miejsc pątniczych na Górnym Śląsku. Pielgrzymów nawet z dalszych okolic ściągał tutejszy kościół św. Rocha. Wieś posiada jednak aż trzy zabytkowe kościoły i warto obejrzeć wszystkie trzy.

Na samym początku miejscowości po lewej stronie drogi mijamy budynek dawnego kościoła św. Katarzyny i św. Walentego (b. rzadkie wezwanie kościoła!), datowany na XV lub XVI w., znacznie przebudowany w 1842 r. po pożarze mającym miejsce 10 lat wcześniej. W południowej części wieży odsłonięty spod tynku wątek gotyckiej cegły. Do 1934 roku był to kościół parafialny, później jego rolę przejął nowy wielki kościół pod wezwaniem św. Katarzyny. Obecnie zaadaptowany jest na ośrodek opieki Caritasu.

Dalej idziemy zgodnie z drogą nr 454 skręcamy w prawo; odbijając od niej za zakrętem jeszcze raz w prawo, w ulicę Kościelną, znajdziemy się przed kościołem parafialnym św. Katarzyny. Wybudowany w  latach 1933-34 w niedalekim sąsiedztwie poprzedniego kościoła jest interesującym przykładem nowoczesnego budownictwa sakralnego z okresu międzywojennego.

Idąc dalej wzdłuż drogi na Namysłów docieramy do trzeciego, najbardziej interesującego obiektu sakralnego w Dobrzeniu Wielkim. Na końcu wsi na niewielkim wzniesieniu zajętym przez cmentarz stoi odpustowy kościół drewniany pod wezwaniem św. Rocha, ufundowany w roku 1657 przez norbertanki z Czarnowąsów.

Tuż przed wejściem na cmentarz znajduje się pomnik ofiar wojny o wyjątkowo sugestywnej wymowie antywojennej, dzieło Maxa Habersetzera z 1931 r. Na lewej ścianie płaskorzeźbione lamentujące kobiety, po prawej żołnierze maszerujący do wieczności, w środku tablice z nazwiskami poległych w I wojnie światowej żołnierzy-mieszkańców Dobrzenia. Na cmentarzu przed kościołem biała figura św. Rocha z 1913 r. Św. Roch przedstawiony został zgodnie z tradycją ikonograficzną, w stroju pielgrzyma, ręką wskazuje na skaleczone kolano, przy nim pies z chlebem w pysku. Na postumencie, na którym stoi figura, znajdują się modlitwy do świętego w języku polskim (z przodu) i niemieckim (z tyłu).

Wejście do kościoła ma ganek wsparty na 4 słupach, z ganku możliwy jest dostęp do chóru muzycznego, dookoła kościoła soboty na słupach z zastrzałami, kryte tak jak i dach gontem, nad nawą dach dwuspadowy z niewielką wieżyczką na sygnaturkę z baniastym hełmem i latarnią. Kościół konstrukcji zrębowej, z krótkim, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, zwróconym na północ, nawa szersza, w przejściu do prezbiterium skośne ściany. Strop kościoła jest płaski, z tęczą o wykroju ściętego trójliścia. Ołtarz główny barokowy z około 1700 roku z obrazem adoracji św. Rocha, ołtarze boczne: lewy z płaskorzeźbą adoracji Trójcy Świętej, prawy z obrazem św. Jadwigi. W kościele są też inne dwie figury św. Rocha przy lewym ołtarzu i na ścianie z prawej strony. Ambona barokowa, na koszu rzeźby 4 ewangelistów, a na baldachimie Dzieciątko Jezus na globie ziemskim; prospekt organowy z około 1750 r. Niezwykle uroczyste odpusty w kościele obchodzone są w niedzielę po 16 sierpnia. By nie powtórzyć dramatycznych losów kościoła św. Anny w Czarnowąsach, dobrzeńska świątynia chroniona jest od roku 2008 specjalnym systemem przeciwpożarowym. W razie niebezpiecznego podwyższenia się temperatury automat rozpoczyna spryskiwanie mgłą wodną, która opada na drewniane elementy kościoła.

W pobliżu kościoła, przy ulicy Konopnickiej znajduje się źródełko, z którym związana jest legenda. Pewną kobiecinę dobrzeńską dręczyła od kilku lat ciężka choroba oczna. Żadne lekarstwa nie przynosiły najmniejszej ulgi. Pewnej nocy ukazała się jej Matka Boska i wezwała ją kilka razy, aby w pobliżu Św. Rocha szukała źródełka, którego woda wyleczy jej chorobę. Nie znalazłszy źródła uważała zjawienie Matki Bożej za złudzenia, jednakże dalej prosiła o pomoc w swym cierpieniu. Matka Boża ukazała się jej powtórnie i zachęciła do powtórnego szukania. Tym razem kobieta je znalazła i umywszy się orzeźwiającą jego wodą zupełnie wyzdrowiała. Od tego czasu już niejednemu proszącemu o uzdrowienie ulgę przyniosło. Wykopano w tym miejscu studzienkę i po dziś dzień przychodzą tu ludzie z całej okolicy, aby wody zaczerpnąć. Używa się jej przede wszystkim przy chorobach ocznych.

Chróścice (50 km / 268 / 3420)

Z kościółka św. Rocha idziemy w stronę ul. Konopnickiej, dalej ul. Mickiewicza (przez tzw. Amerykę) i przy stadionie sportowym wchodzimy do Chróścic (50 km / 268 / 3420) ulicą, której nie bez przyczyny patronuje św. Roch. W centrum wsi, przy poczcie, kierujemy się w ul. Korfantego i wraz z nią do ul. Powstańców Śląskich, gdzie skręcamy w lewo.

W centrum wsi mijamy oryginalny pomnik inwestycji komunalnej, jaką była budowa linii gazowej sfinansowanej przez szwajcarskie miasto Wil w latach 2002-03. Dalej przy tej głównej ulicy po prawej mijamy pomnik ofiar obu wojen światowych, a po przeciwnej stronie - kościół św. Jadwigi z 1802 r., rozbudowany w 1937 r. Jest to trójnawowa bazylika; we wnętrzu na filarach po obu stronach nawy głównej figury świętych, m.in. Jan Nepomucen, Roch, Florian, Jerzy, Józef, Tadeusz, Katarzyna, Teresa, Rozalia. W ołtarzu głównym św. Jadwiga, w otoczeniu czterech świętych.

Za kościołem skręcamy w lewo, w ul. Kośnego, opuszczając drogę nr 457 i po kilku zakrętach wychodzimy na ulicę Babi Las prowadząca do przysiółka o tej samej nazwie. Za nim skręcamy w prawo i idziemy polną drogą pod wałem przeciwpowodziowym. Po minięciu przysiółka Biedaszki dochodzimy do śluzy Zawada, przy której trzymamy się prawej strony i wchodzimy na leśną drogę, która po kilkuset metrach dochodzi do kolejnej, oznakowanej jako zielony szlak rowerowy. Tu  skręcamy w lewo i leśną drogą (po prawej stronie skrywa się leśniczówka z możliwością uzyskania miejsc noclegowych) dochodzimy do dość ruchliwej drogi nr 458 (Popielów – Skorogoszcz). Tu skręcamy w lewo i mostem drogowym w Mikolinie przekraczamy Odrę.

 

Droga św. Jakuba Via Regia Śląsk Opolski - przewodnik

PDFPrzewodnik Droga sw jakuba opolskie nowy.pdf (24,78MB)

Data publikacji: 25-08-2011 14:19 Opublikował(a): Izabela Kołodziej