Współpraca zagraniczna

Współpraca z gminami zaprzyjaźnionymi w Niemczech oraz w Szwajcarii, polega na wymianie doświadczeń w zakresie zarządzania, gospodarki komunalnej, oświaty i kultury. Odbywa się regularna wymiana szkolnych grup młodzieżowych, zespołów artystycznych oraz wyjazdy samorządowców. Wszystkie działania, a zwłaszcza bezpośrednie kontakty w sposób bardzo istotny przyczyniają się do większego otwarcia na świat i tolerancji, co w dobie integracji europejskiej jest szczególnie ważne i cenne. 

Wappen_Heuchelheim_(Hessen).png Gmina Heuchelheim

      Gmina Dobrzeń Wielki zawarła umowę o partnerstwie i współpracy z gminą Heuchelheim 6 czerwca 1992 r. Jest to gmina niemiecka położona w zachodniej części powiatu Gießen w Hesji. Gminę Heuchelheim tworzą dwie miejscowości: Heuchelheim i Kinzenbach.
      Można tu znaleźć piękne jeziora, tereny zielone z obszarem chronionym „Lahnauen”, w którym miejsca lęgowe znajdują różne gatunki ptaków wodnych. Wartymi uwagi są również: „Muzeum Małej Ojczyzny” utworzone w budynku byłego dworca kolejowego w Kinzenbach, Muzeum Kamer, jak również Stary Ratusz czy kościół pw. św. Marcina w Heuchelheim. Charakterystycznym akcentem krajobrazu Heuchelheim są budynki wykonane w konstrukcji muru pruskiego, okolicę wokół Heuchelheim zdobią natomiast liczne twierdze i zamki. 
      Burmistrzem tej gminy jest Pan Lars Burkhard Steinz.

 
www.heuchelheim.de

XX-lecie partnerskiej współpracy

W dniach od 4 do 7 października  w gminie Dobrzeń Wielki gościła  37-osobowa delegacja z niemieckiej gminy Heuchelheim


506px-Wappen_Stadt_Wil_SG_svg.png  Miasto Wil

     W 1991 r. gmina zapoczątkowała współpracę z miastem Wil w Szwajcarii. Wil jest typowym miastem kupieckim o znaczeniu regionalnym. Handel oraz komunikacja ożywiają miasto oraz od stuleci kształtują jego obraz. Wil uchodzi za metropolię w trójkącie geograficznym pomiędzy St. Gallen, Winterthur i Frauenfeld.
     Dzięki swej zmiennej historii Wil może szczycić się bogactwem zabytków. Dostępne są dokumenty oraz dowody reprezentujące niemalże wszystkie epoki oraz style: stare miasto z budynkiem Hauptmannshaus przy rynku, z rynkiem w Wil (pochodzącym z XV wieku, będącym niegdyś rezydencją książąt opatów z St. Gallen), z arystokratyczną posiadłością Barona/Baronenhaus, budynkami o konstrukcji muru pruskiego oraz malowniczymi uliczkami, placami. Wszystko to sprawia, że Wil uchodzi za najlepiej zachowane miasteczko wschodniej Szwajcarii. 
     Burmistrzem miasta jest Pani Susanne Hartmann, a odpowiedzialnym za kontakty z Gminą Dobrzeń Wielki z ramienia Rady Miasta jest Rolf Benz.

  

www.stadtwil.ch

ROK 2022
Partnerska wizyta w Wil
30 lecie współpracy Heuchelheim i Dobrzenia Wielkiego

ROK 2019
Wizyta przedstawicieli partnerskiego miasta Wil w Gminie Dobrzeń Wielki
Wizyta w partnerskiej gminie Heuchelheim

ROK 2016
Wizyta przedstawicieli gminy partnerskiej Heuchelheim w Dobrzeniu Wielkim

ROK 2013
Wizyta w Wil
Koncert młodzieżowej orkiestry z Wil

ROK 2012
XX-lecie partnerskiej współpracy

ROk 2011
WIZYTA W GMINIE HEUCHELHEIM


PDFAlbum - 25 lat współpracy z WIL.pdf (27,58MB)

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

Aglomeracja opolska

Informacja o jakości powietrza Wioś Opole

rodzina 500+

Stobrawski Zielony Szlak

gmina_fair_play.jpg-1.png

WKU

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki