• Dzisiaj jest:
    czwartek, 12 grudnia 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    0 °C

Współpraca zagraniczna

Współpraca z gminami zaprzyjaźnionymi w Niemczech oraz w Szwajcarii, polega na wymianie doświadczeń w zakresie zarządzania, gospodarki komunalnej, oświaty i kultury. Odbywa się regularna wymiana szkolnych grup młodzieżowych, zespołów artystycznych oraz wyjazdy samorządowców. Wszystkie działania, a zwłaszcza bezpośrednie kontakty w sposób bardzo istotny przyczyniają się do większego otwarcia na świat i tolerancji, co w dobie integracji europejskiej jest szczególnie ważne i cenne. 

Wappen_Heuchelheim_(Hessen).png Gmina Heuchelheim

      Gmina Dobrzeń Wielki zawarła umowę o partnerstwie i współpracy z gminą Heuchelheim 6 czerwca 1992 r. Jest to gmina niemiecka położona w zachodniej części powiatu Gießen w Hesji. Gminę Heuchelheim tworzą dwie miejscowości: Heuchelheim i Kinzenbach.
      Można tu znaleźć piękne jeziora, tereny zielone z obszarem chronionym „Lahnauen”, w którym miejsca lęgowe znajdują różne gatunki ptaków wodnych. Wartymi uwagi są również: „Muzeum Małej Ojczyzny” utworzone w budynku byłego dworca kolejowego w Kinzenbach, Muzeum Kamer, jak również Stary Ratusz czy kościół pw. św. Marcina w Heuchelheim. Charakterystycznym akcentem krajobrazu Heuchelheim są budynki wykonane w konstrukcji muru pruskiego, okolicę wokół Heuchelheim zdobią natomiast liczne twierdze i zamki. 
      Burmistrzem tej gminy jest Pan Lars Burkhard Steinz.

 
www.heuchelheim.de

XX-lecie partnerskiej współpracy

W dniach od 4 do 7 października  w gminie Dobrzeń Wielki gościła  37-osobowa delegacja z niemieckiej gminy Heuchelheim


506px-Wappen_Stadt_Wil_SG_svg.png  Miasto Wil

     W 1991 r. gmina zapoczątkowała współpracę z miastem Wil w Szwajcarii. Wil jest typowym miastem kupieckim o znaczeniu regionalnym. Handel oraz komunikacja ożywiają miasto oraz od stuleci kształtują jego obraz. Wil uchodzi za metropolię w trójkącie geograficznym pomiędzy St. Gallen, Winterthur i Frauenfeld.
     Dzięki swej zmiennej historii Wil może szczycić się bogactwem zabytków. Dostępne są dokumenty oraz dowody reprezentujące niemalże wszystkie epoki oraz style: stare miasto z budynkiem Hauptmannshaus przy rynku, z rynkiem w Wil (pochodzącym z XV wieku, będącym niegdyś rezydencją książąt opatów z St. Gallen), z arystokratyczną posiadłością Barona/Baronenhaus, budynkami o konstrukcji muru pruskiego oraz malowniczymi uliczkami, placami. Wszystko to sprawia, że Wil uchodzi za najlepiej zachowane miasteczko wschodniej Szwajcarii. 
     Burmistrzem miasta jest Pani Susanne Hartmann, a odpowiedzialnym za kontakty z Gminą Dobrzeń Wielki z ramienia Rady Miasta jest Rolf Benz.

  

www.stadtwil.ch

ROK 2022
Partnerska wizyta w Wil
30 lecie współpracy Heuchelheim i Dobrzenia Wielkiego

ROK 2019
Wizyta przedstawicieli partnerskiego miasta Wil w Gminie Dobrzeń Wielki
Wizyta w partnerskiej gminie Heuchelheim

ROK 2016
Wizyta przedstawicieli gminy partnerskiej Heuchelheim w Dobrzeniu Wielkim

ROK 2013
Wizyta w Wil
Koncert młodzieżowej orkiestry z Wil

ROK 2012
XX-lecie partnerskiej współpracy

ROk 2011
WIZYTA W GMINIE HEUCHELHEIM


PDFAlbum - 25 lat współpracy z WIL.pdf (27,58MB)

Data publikacji: 25-08-2011 14:25 Opublikował(a): Izabela Kołodziej