Historia stacji drogi krzyżowej

STACJE DROGI KRZYŻOWEJ W KOŚCIELE PARAFIALNYM PW. ŚW. JERZEGO W KUP

Zespół obrazów stacji Drogi krzyżowej pochodzi z roku 1898. Ich autorem jest Emmanuel Lazar, ur. w XIX w. w Altendorf  ( Stara Wieś – w chwili obecnej część Raciborza ).

Lazar przez całe swoje życie był związany artystycznie ze Śląskiem. Edukację artystyczną rozpoczął w Bytomiu, w zakresie dekoratorstwa. Swój talent malarski w dalszych latach szlifował przez własne studia oraz praktyki w różnych warsztatach. Był cenionym witrażystą. Jest prawdopodobnie autorem wielu obrazów Drogi krzyżowej na Śląsku.

STACJE DROGI KRZYŻOWEJ W KOŚCIELE PARAFIALNYM PW. ŚW. JERZEGO W KUP  to olej na płótnie. Ramy obrazów złocone, wykonane  są w stylu neogotyckim, współbrzmiącym z architekturą kościoła. Obrazy mają wymiary 106 x 72 cm; zaś ramy 170 x 95cm.

Stacje Drogi krzyżowej ukazują mękę  i śmierć a także post mortem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ukazane na obrazach sceny są prostokątne, „wykrojone łukiem ostrym, w obramieniach zakończonych trójkątnymi naczółkami, ozdobionymi żabkami, ze sterczynami po bokach”. W szczycie każdej stacji znajduje się krzyż.

Centralna postacią każdego z obrazów jest Chrystus Jezus. Wokół Zbawiciela postaci zgromadzone w grupach. Sam Zbawiciel ukazany jest w sukni i płaszczu, z koroną cierniową na głowie. Inaczej jest na obrazach – stacjach XI – XIV. Tam Jego postać jest naga, osłonięta białym perizonium. Poszczególne postaci na stacjach Drogi krzyżowej ukazane są w dynamicznych pozach, odziane w szaty. Matka Najświętsza jest  ukazana w sukni oraz płaszczu, który okrywa całą Jej sylwetkę. Starszyzna żydowska w szatach i płaszczach, chusty na głowach. Żołnierze rzymscy przedstawieni są w tunikach oraz pancerzach, z hełmami na głowach. Oprawcy Zbawiciela w tunikach, z nagimi torsami. Tło poszczególnych stacji stanowią: architektura Jerozolimy, elementy pejzażu oraz niebo pokryte chmurami.

Piękno poszczególnych stacji oraz ich odrobinę ludowy charakter,  ułatwiają modlitwę oraz kontemplację Drogi krzyżowej naszego Odkupiciela, podjętej dla naszego zbawienia.

 

 

 

 

 

 

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki