• Dzisiaj jest:
    czwartek, 19 września 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    14 °C

Historia stacji drogi krzyżowej

STACJE DROGI KRZYŻOWEJ W KOŚCIELE PARAFIALNYM PW. ŚW. JERZEGO W KUP

Zespół obrazów stacji Drogi krzyżowej pochodzi z roku 1898. Ich autorem jest Emmanuel Lazar, ur. w XIX w. w Altendorf  ( Stara Wieś – w chwili obecnej część Raciborza ).

Lazar przez całe swoje życie był związany artystycznie ze Śląskiem. Edukację artystyczną rozpoczął w Bytomiu, w zakresie dekoratorstwa. Swój talent malarski w dalszych latach szlifował przez własne studia oraz praktyki w różnych warsztatach. Był cenionym witrażystą. Jest prawdopodobnie autorem wielu obrazów Drogi krzyżowej na Śląsku.

STACJE DROGI KRZYŻOWEJ W KOŚCIELE PARAFIALNYM PW. ŚW. JERZEGO W KUP  to olej na płótnie. Ramy obrazów złocone, wykonane  są w stylu neogotyckim, współbrzmiącym z architekturą kościoła. Obrazy mają wymiary 106 x 72 cm; zaś ramy 170 x 95cm.

Stacje Drogi krzyżowej ukazują mękę  i śmierć a także post mortem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ukazane na obrazach sceny są prostokątne, „wykrojone łukiem ostrym, w obramieniach zakończonych trójkątnymi naczółkami, ozdobionymi żabkami, ze sterczynami po bokach”. W szczycie każdej stacji znajduje się krzyż.

Centralna postacią każdego z obrazów jest Chrystus Jezus. Wokół Zbawiciela postaci zgromadzone w grupach. Sam Zbawiciel ukazany jest w sukni i płaszczu, z koroną cierniową na głowie. Inaczej jest na obrazach – stacjach XI – XIV. Tam Jego postać jest naga, osłonięta białym perizonium. Poszczególne postaci na stacjach Drogi krzyżowej ukazane są w dynamicznych pozach, odziane w szaty. Matka Najświętsza jest  ukazana w sukni oraz płaszczu, który okrywa całą Jej sylwetkę. Starszyzna żydowska w szatach i płaszczach, chusty na głowach. Żołnierze rzymscy przedstawieni są w tunikach oraz pancerzach, z hełmami na głowach. Oprawcy Zbawiciela w tunikach, z nagimi torsami. Tło poszczególnych stacji stanowią: architektura Jerozolimy, elementy pejzażu oraz niebo pokryte chmurami.

Piękno poszczególnych stacji oraz ich odrobinę ludowy charakter,  ułatwiają modlitwę oraz kontemplację Drogi krzyżowej naszego Odkupiciela, podjętej dla naszego zbawienia.

 

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 23-11-2020 11:01 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 23-11-2020 11:01 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej