• Dzisiaj jest:
    poniedziałek, 17 czerwca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    14 °C

Walka o przetrwanie gminy Dobrzeń Wielki

Drodzy mieszkańcy,

Pragniemy poinformować Państwa o działaniach podejmowanych przez nasz samorząd w sprawie ratowania gminy Dobrzeń Wielki. W ostatnich dniach doszło do wielu spotkań z politykami wszystkich opcji, m.in. z posłami Ryszardem Wilczyńskim, Ryszardem Gallą, Pawłem Kukizem oraz senatorem Zygmuntem Frankiewiczem. Wczoraj byliśmy na spotkaniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w Sejmie RP, gdzie prezentowaliśmy dramatyczną sytuację finansową gminy Dobrzeń Wielki. Nasze problemy wynikają z podziału gminy pięć lat temu. Dzięki rozsądnie prowadzonej polityce, w przeciągu kilku ostatnich lat, mieliśmy jeszcze oszczędności. Dokonaliśmy również  gruntowych cięć budżetowych i byliśmy dotowani przez Opole. W tej chwili planując budżet na przyszły rok stoimy przed dramatycznymi decyzjami co zlikwidować, a co zostawić.   Brakuje nam środków na utrzymanie szkół, ośrodka kultury, stacji Caritas, klubów sportowych i ochotniczych straży pożarnych czy sołectw, na utrzymanie zimowe dróg, na plany zagospodarowania przestrzennego, na politykę senioralną i wsparcie dla osób chorych i wielu innych ważnych zadań. Nie stać nas na utrzymanie rozbudowanej infrastruktury. Deklaracje strony rządowej w sprawie dotacji z rezerwy budżetowej rządu wydają się mocno mgliste i nie pokryją deficytu jaki nam się szykuje. Na wszystkich spotkaniach pokazywaliśmy przyczynę tego stanu rzeczy i domagaliśmy się podjęcia konkretnych kroków mających na celu poprawę naszej sytuacji finansowej.

 

Link do transmisji

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?fbclid=IwAR0EoDMDMNz9Q5xA-CdO6Vc2XGlhkC-SmVHfzGYNETyXJfXvK_VLlZoMlcE#DC103C0F3A0ADC86C125874900385F9F

 

JPEGWójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa wraz ze swoim zastępcą Piotrem Jonkiem podczas prezentacji problemów finansowych gminy na komisji sejmowej (18,76KB)
 

Data publikacji: 15-09-2021 15:04 Opublikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz
Data modyfikacji: 16-09-2021 12:33 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej