• Dzisiaj jest:
    czwartek, 30 listopada 2023
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    -1 °C

TRASA 1 - WOKÓŁ GMINY DOBRZEŃ WIELKI

MAPA TRASY

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Rodzaj trasy: łatwa, rekreacyjna
Długość trasy: 32,3 km
Czas przejazdu: 2 - 3 h
Drogi asfalt/bruk: 22,3 km
Drogi gruntowe:10,0 km
Suma podjazdów:584 m
Suma zjazdów:584 m
Najwyższy punkt:187 m n.p.m.
Najniższy punkt:131 m n.p.m.
Dojazd samochodem:parking Dobrzeń Wielki, ul. Reymonta (przy parku)
Dojazd pociągiem:Dobrzeń Wielki (trasa Opole Główne / Wschodnie – Jelcz-Laskowice – Wrocław)

grafika przedstawiająca profil wysokościowy trasy rowerowej


Niezbyt długa i łatwa wycieczka pozwalająca odkryć najważniejsze atrakcje gminy Dobrzeń Wielki. Trasa jest doskonałą propozycją na rodzinną wycieczkę i w całości można ją przejechać również na rowerach rekreacyjnych. W przeważającej części biegnie rzadko uczęszczanymi szosami oraz dobrze utrzymanymi drogami leśnymi. Po drodze odwiedzimy największe miejscowości gminy, Bory Stobrawskie, dwa ukryte w lesie stawy rybne, a także brzegi drugiej największej polskiej rzeki – Odry.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

DOBRZEŃ WIELKI – KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ

Pierwszy murowany kościół stał w tym miejscu w XVII wieku. Spłonął jednak w 1716 roku, a po pożarze został rozebrany i zastąpiony nową, drewnianą świątynią. Również ona spłonęła. Obecny kościół stanął w Dobrzeniu w 1934 roku. Składa się on z trzech głównych części: prezbiterium, nawy głównej i pięknego gotyckiego ołtarza głównego. Charakterystyczna wieża zegarowa to główny element panoramy Dobrzenia Wielkiego. Niedaleko znajduje się jeszcze dawny kościół ewangelicki, który obecnie również należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

01 - Dobrzeń Wielki - kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.jpeg

DOBRZEŃ WIELKI – KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA

Drewniany kościół św. Rocha zbudowano w 1658 roku. Później kilkukrotnie go odnawiano lub lekko przebudowywano. Kiedy pod koniec II wojny światowej przechodziła przez Dobrzeń Armia Czerwona, podpalała kościół kilkukrotnie, lecz mieszkańcom za każdym razem udało się go ugasić. Do dziś kościół zachował się w nietkniętym stanie, a w środku przetrwały barokowe ołtarze i ambona oraz nieco późniejsze obrazy św. Barbary i św. Katarzyny.

02 - Dobrzeń Wielki, kościół św. Rocha.jpeg

DOBRZEŃ WIELKI – KĄPIELISKO „BALATON”

Położone na północno-wschodnich krańcach Dobrzenia Wielkiego kąpielisko to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców gminy. Nad niewielkim stawem znajduje piaszczysta plaża ze zjeżdżalnią, wiata turystyczna, plac zabaw i boiska sportowe. Akwen otoczony jest zielenią i zachęca do odpoczynku. Tuż obok znajduje się drugi staw z łowiskiem „Okoniówka”.

DOBRZEŃ WIELKI – „ODRA-ŚLUM”

Tereny rekreacyjne położone nad Odrą. Obok kwiecistych łąk idealnych na piknik stoją tu wiaty turystyczne, jest boisko, plac zabaw, miejsca na grilla i ognisko. Często odbywają tu gminne imprezy plenerowe. Wzdłuż rzeki biegnie promenada spacerowa z ładnym widokiem na Odrę i licznymi ławeczkami zachęcającymi do odpoczynku.

DOBRZEŃ MAŁY

Kameralna miejscowość położona na terenie gminy Dobrzeń Wielki. W wiosce zachowało się kilka starych domów wiejskich z przełomu XIX i XX wieku. Warto tu również zajrzeć nad Odrę, gdzie na wale przeciwpowodziowym powstała krótka aleja spacerowa z ławkami i pięknym widokiem na rzekę. Nieopodal znajduje się nowo zbudowana przystań kajakowa, a w pobliżu zaczynają tereny dawnych starorzeczy Odry.

03 - Dobrzeń Mały.jpeg 04 - Dobrzeń Mały, przystań kajakowa.jpeg

STAWY ŚRÓDLESIE

Dwa stawy rybne położone w lesie na północ od Elektrowni Opole. Na obydwu akwenach funkcjonują łowiska. Szczególnie atrakcyjny pod tym względem jest staw Śródlesie 2, gdzie przy brzegu zbudowano kilkanaście podestów dla wędkarzy. Nad stawem Śródlesie 1 funkcjonowało kiedyś kąpielisko z plażą. Zostało jednak zlikwidowane. Dzisiaj zarośnięta trawą plaża to świetne miejsce na piknik.

08 - Brzezie, Staw Śródlesie.jpeg

KUP

Miejscowość w gminie Dobrzeń Wielki, która swoją nazwę wzięła od staropolskiego słowa kupa lub kopa, ze względu na znajdującą się tu dawniej górę. Po górze nie pozostał żaden ślad, gdyż spożytkowano ją do celów hutniczych (produkcja szkła). Początki osadnictwa w wiosce datuje się na 1607 rok, kiedy powstał tu młyn. Niegdyś Kup był najważniejszym ośrodkiem administracyjnym w okolicy. Miejscowość może się pochwalić dwoma godnymi uwagi zabytkami. Pierwszy to neogotycki kościół parafialny św. Jerzego z 1897 r. Tuż obok stoi dawny kościół ewangelicki, a obecnie kaplica rzymskokatolicka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zbudowana w 1894 r. i utrzymana również w stylu neogotyckim.

09 - Kup.jpeg

CHRÓŚCICE

Jedna z największych wsi Opolszczyzny składająca się z kilku dawnych osad rozrzuconych nad Odrą. Chróścice szczególnie szczycą się licznymi, zabytkowymi kapliczkami rozrzuconymi po całej miejscowości. Spotkać je można zarówno na prywatnych posesjach jak i przy drogach polnych. We wsi warto też zobaczyć zabytkowy kościół św. Jadwigi z lat 1936-37 z wieżą z 1804 roku. W centrum Chróścic stoi również monument upamiętniający mieszkańców okolic poległych w I i II wojnie światowej.

10 - Chróścice.jpeg

SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY

DOBRZEŃ WIELKI (park – ul. Irysowa – ul. Wspólna – ul. Opolska – ul. Księdza Fiecka – promenada nad Odrą) • DOBRZEŃ MAŁY OPOLEBORKI OPOLE–CZARNOWĄSY • Staw Śródlesie 1 • Staw Śródlesie 2 • Bory Stobrawskie • KUP (ul. Szpitalna – Rynek – ul. 1 Maja) • Bory Stobrawskie • Staw Kaniowski • CHRÓŚCICE (ul. Kośnego – ul. Boczna – ul. Św. Rocha – ul. Leśna) • DOBRZEŃ WIELKI (ul. Mickiewicza – ul. Konopnickiej – ul. Namysłowska – ul. Reymonta – park)

 

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY

 

0,0 km

Dobrzeń Wielki – Kup (długość odcinka – 19,7 km)

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Dobrzenia Wielkiego, w parku zaczynającym się na tyłach Urzędu Gminy. Jedziemy przez cały park w kierunku osiedla i tuż przed nim skręcamy w prawo, w ul. Irysową, która po chwili zmienia nazwę na ul. Wspólną. Jedziemy nią do końca, do głównej ul. Opolskiej, skręcamy w prawo i od razu w pierwszą w lewo ul. Księdza Fiecka. Na trzech kolejnych rozwidleniach jedziemy najpierw w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Wjeżdżamy na promenadę spacerową i jedziemy dalej wzdłuż Odry, mijając tereny rekreacyjne zwane „Odra Ślum”. Tuż za nimi przejeżdżamy przez dawną stocznię remontową, w której zachowały się stare budynki przemysłowe. Zaraz za stocznią wjeżdżamy do Dobrzenia Małego. Jedziemy ul. Brzegową, przy której stoi kilka około stuletnich domów wiejskich. Gdy skończą się zabudowania, wjeżdżamy na wał przeciwpowodziowy po prawej stronie drogi. Z góry rozpościera się piękny widok na Odrę i nowo zbudowaną przystań kajakową. Zjeżdżamy z wału i skręcamy w prawo, w drugą bramę w murze przeciwpowodziowym. Jadąc wzdłuż muru, docieramy do Opola – Borków. Tu wracamy na zewnętrzną stronę muru, skręcamy w prawo i za chwilę jeszcze raz w prawo, na kolejny wał przeciwpowodziowy. Na jego końcu mijamy niewielką kapliczkę i zjeżdżamy na ul. Ochronną. Po prawej stronie za murem widać jedno ze starorzeczy Odry. Przejeżdżamy przez całe Borki po zewnętrznej stronie muru i na końcu zabudowań skręcamy w lewo, jadąc w stronę fermy kurzej. Za kurnikami skręcamy w prawo i jedziemy drogą techniczną wzdłuż obwodnicy Opola-Czarnowąsów. Przy moście na Małej Panwi zawracamy o 180 stopni pod obwodnicą, skręcamy w prawo i przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym. Po chwili docieramy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w centrum Czarnowąsów. Tu jedziemy dalej prosto ul. Wolności, aż na koniec zabudowań, gdzie przy pętli autobusowej skręcamy w lewo, jadąc dalej betonową drogą skrajem lasu. Po chwili skręcamy w pierwszą drogę w prawo i dojeżdżamy nad staw Śródlesie 1. Okrążamy go jego lewą stroną, trzymając się cały czas drogi z betonowych płyt. Za stawem droga ta biegnie w głąb lasu i dociera do zbiornika Śródlesie 2. Zaraz za nim kończą się betonowe płyty, a zaczyna droga gruntowa. Kilometr dalej dojeżdżamy do asfaltowej szosy i skręcamy w prawo. Gdy za łagodnym zakrętem w prawo ujrzymy w oddali zabudowania, skręcamy w drugą drogę leśną w lewo (przy słupku nr 259). Jedziemy prosto przez 2 skrzyżowania i na trzecim skręcamy w lewo, w szeroką gruntowo-tłuczniową drogę leśną. Czeka nas teraz 4-kilometrowa prosta przez las. Nawierzchnia drogi w większości jest dobra, choć na odcinku ok. 1 km pojawia się nierówna i lekko piaszczysta nawierzchnia. Za lasem wjeżdżamy do Kup tuż przy szpitalu i docieramy do centralnego placu we wsi.

19,7 km

Kup – Dobrzeń Wielki (długość odcinka – 12,6 km)

Z centralnego placu w Kup jedziemy ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż drogi do Namysłowa. Po drodze mijamy zabytkowe kościoły Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Jerzego. Po drugiej stronie ulicy widzimy stary budynek szkoły. Kawałek dalej musimy przejechać na drugą stronę jezdni. Pod koniec miejscowości przechodzimy z powrotem przejściem dla pieszych i skręcamy w lewo zgodnie z drogowskazem do żwirowni w Chróścicach. Dalej jedziemy pustą asfaltową drogą ok. 2 km do dużego leśnego skrzyżowania. Skręcamy na nim w lewo, kierując się dalej drogowskazem do żwirowni. Tu kończy się asfalt i zaczyna droga gruntowo-tłuczniowa. Po chwili przejeżdżamy mostek na Brynicy i z prawej strony widzimy Staw Kaniowski. Po kolejnych 2 km docieramy do asfaltowej szosy, jedziemy dalej prosto i wyjeżdżamy z lasu do Chróścic. Przejeżdżamy wiaduktem nad torami i na następnym rozwidleniu dróg jedziemy w lewo, w ul. Boczną. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w ul. Św. Rocha i poruszamy się dalej słynnym szlakiem pielgrzymkowym św. Jakuba. Po niedługim czasie docieramy do Dobrzenia Wielkiego i drogi wojewódzkiej nr 454. Skręcamy w prawo i ciągiem pieszo-rowerowym docieramy do siedziby Urzędu Gminy. Tu skręcamy w lewo, w ul. Reymonta i kończymy wycieczkę w parku na tyłach urzędu.

ZIPPobierz plik gpx (6,08KB)
ZIPPobierz plik gpx - skrót z Kup do Dobrzenia (869,00)
 

 

Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa: Przemysław Supernak, SuperGlob

Data publikacji: 17-05-2022 12:14 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 30-05-2022 08:59 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej