TRASA 2 – WOKÓŁ BORÓW STOBRAWSKICH

 

MAPA TRASY

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Rodzaj trasy: średnio trudna / turystyczno-terenowa
Długość trasy: 48,3 km
Czas przejazdu: 3,5 – 4,5 h
Drogi asfalt/bruk: 20,4 km
Drogi gruntowe:27,9 km
Suma podjazdów:794 m
Suma zjazdów:794 m
Najwyższy punkt:191 m n.p.m.
Najniższy punkt:125 m n.p.m.
Dojazd samochodem:parking Dobrzeń Wielki, ul. Reymonta (przy parku)
Dojazd pociągiem:Dobrzeń Wielki (trasa Opole Główne / Wschodnie – Jelcz-Laskowice – Wrocław)

grafika przedstawia profil wysokościowy trasy rowerowej

Średniej długości trasa wokół jednego z najpiękniejszych obszarów leśnych Opolszczyzny – Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz rozległych i gęstych Borów Stobrawskich podczas wycieczki odwiedzimy także liczne stawy rybne, których spore zagęszczenie znajduje się w okolicach Pokoju. Po drodze czeka nas też kilka interesujących historycznie miejsc i zabytków. To m.in. pocztówkowo położony młyn w Chróścicach, przepiękna miejscowość Pokój z dwoma sporymi kościołami i zabytkowym parkiem oraz miejscowość Kup, w którym obok siebie stoją dwa ciekawe, neogotyckie kościoły.

 

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

DOBRZEŃ WIELKI – KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ

Pierwszy murowany kościół stał w tym miejscu w XVII wieku. Spłonął jednak w 1716 roku, a po pożarze został rozebrany i zastąpiony nową, drewnianą świątynią. Również ona spłonęła. Obecny kościół stanął w Dobrzeniu w 1934 roku. Składa się on z trzech głównych części: prezbiterium, nawy głównej i pięknego gotyckiego ołtarza głównego. Charakterystyczna wieża zegarowa to główny element panoramy Dobrzenia Wielkiego. Niedaleko znajduje się jeszcze dawny kościół ewangelicki, który obecnie również należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

01 - Dobrzeń Wielki, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.jpeg

DOBRZEŃ WIELKI – KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA

Drewniany kościół św. Rocha zbudowano w 1658 roku. Później kilkukrotnie go odnawiano lub lekko przebudowywano. Kiedy pod koniec II wojny światowej przechodziła przez Dobrzeń Armia Czerwona, podpalała kościół kilkukrotnie, lecz mieszkańcom za każdym razem udało się go ugasić. Do dziś kościół zachował się w nietkniętym stanie, a w środku przetrwały barokowe ołtarze i ambona oraz nieco późniejsze obrazy św. Barbary i św. Katarzyny.

02 - Dobrzeń Wielki, kościół św. Rocha.jpeg

DOBRZEŃ WIELKI – KĄPIELISKO „BALATON”

Położone na północno-wschodnich krańcach Dobrzenia Wielkiego kąpielisko to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców gminy. Nad niewielkim stawem znajduje piaszczysta plaża ze zjeżdżalnią, wiata turystyczna, plac zabaw i boiska sportowe. Akwen otoczony jest zielenią i zachęca do odpoczynku. Tuż obok znajduje się drugi staw z łowiskiem „Okoniówka”.

03 - Dobrzeń Wielki, Kąpielisko Balaton.jpeg

CHRÓŚCICE

Jedna z największych wsi Opolszczyzny składająca się z kilku dawnych osad rozrzuconych nad Odrą. Chróścice szczególnie szczycą się licznymi, zabytkowymi kapliczkami rozrzuconymi po całej miejscowości. Spotkać je można zarówno na prywatnych posesjach jak i przy drogach polnych. We wsi warto również zobaczyć zabytkowy kościół św. Jadwigi z lat 1936-37 z wieżą z 1804 roku. W centrum Chróścic stoi również monument upamiętniający mieszkańców okolic poległych w I i II wojnie światowej.

04 - Chróścice, kościół św. Jadwigi Śląskiej.jpeg

CHRÓŚCICE, MŁYN

Dawny młyn w Chróścicach położony jest na skraju Borów Stobrawskich. To ładnie odrestaurowany zabytkowy budynek będący obecnie w rękach prywatnych. Tuż przy nim znajduje się niewielki staw pełniący funkcję krajobrazową. Kawałek dalej przy przepływającej obok Brynicy położone są dwa większe stawy hodowlane.

05 - Chróścice, młyn.jpeg 06 - Chróścice, staw przy młynie.jpeg

NOWE SIOŁKOWICE, KĄPIELISKO

Pięknie zagospodarowany teren wypoczynkowy znajduje się w odległości ok. 2 km na południe od trasy głównej wycieczki. Przy piaszczystej plaży funkcjonuje tu sezonowe, strzeżone kąpielisko z placem zabaw. Na stawie zbudowano drewniane podesty spacerowe, a tuż obok plaży stanął budynek edukacji rybackiej z ogólnodostępną przebieralnią z natryskiem oraz toaletami.

STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Jeden z najpiękniejszych terenów leśnych Opolszczyzny rozciąga się od Dąbrówki Łubniańskiej na południowym wschodzie po okolice Namysłowa i Wołczyna na północy oraz okolice Brzegu i Lubszy na zachodzie. To największy obszar chroniony w woj. opolskim, obejmujący 52 tys. hektarów. Wytyczono tu aż 210 km pieszych i rowerowych szlaków turystycznych pokazujących nie tylko walory przyrodnicze, ale również zabytkowe i kulturowe. W obrębie parku znajduje się ponad 300 starorzeczy będących siedliskami rzadkich roślin i zwierząt, ponad 100 obszarów wydmowych dochodzących do 30 m wysokości, kilka intersujących zabytków (dawna huta w Zagwiździu, zamek w Karłowicach, miejscowość Pokój z zabytkowym parkiem, średniowieczne grodziska w okolicach Krzywej Góry i Murowa) oraz rozległe obszerne lasy z bardzo różnorodnymi drzewostanami.

07 - Stobrawski Park Krajobrazowy, stawy w Krzywej Górze.jpeg 08 - Stobrawski Park Krajobrazowy, okolice Pokoju.jpeg 09 - Stbrawski Park Krajobrazowy, las w okolicach Kup.jpeg

POKÓJ, STAW ZOFII

Jeden z kilkunastu stawów w okolicach Pokoju. Tuż przy jego brzegu znajdują się groby oraz tablica pamiątkowa przypominająca o tragicznym zdarzeniu jakie miało tu miejsce. Pod koniec II wojny światowej żołnierze radzieccy dokonali tutaj zbiorowego mordu, w którym zginęła Siostra Franciszkanka Maria Herais oraz jej szesnaścioro podopiecznych starszych osób.

POKÓJ

Początki Pokoju sięgają XVIII wieku, kiedy postanowił się tu osiedlić książę wirtemberski Carl Christian Erdmann von Wurtemberg. Pierwotna nazwa Pokoju wzięła się od jego imienia. Brzmiała ona Carlsruhe, co oznacza „spokój Karola” i doskonale oddaje sielski charakter okolicy. Dzięki walorom przyrodniczym kiedyś funkcjonowało tu uzdrowisko. Na uwagę zasługuje doskonale zaprojektowany układ urbanistyczny miejscowości z centralnym rondem i promieniście rozchodzącymi się ulicami. Na dwóch końcach centralnej ulicy znajdują się dwa zabytkowe kościoły. Po stronie północno-wschodniej stoi ewangelicko-augsburski kościół księżnej Zofii z zabytkowym cmentarzem obok. Z kolei po stronie południowo-zachodniej mamy katolicki kościół Podwyższenia św. Krzyża.

POKÓJ, ZABYTKOWY PARK

Część dawnego uzdrowiska oraz posiadłości książąt wirtemberskich. Park składał się z trzech części: ogrodu francuskiego, parku angielskiego z kompleksem stawów oraz parku uzdrowiskowego z XIX wieku. Ślady dawnego układu alejek są wyraźnie widoczne do dziś. Park pełen był niezwykłych budowli jak pałacyk myśliwski w Winnej Górze, „pałac szwedzki”, ptaszarnia japońska, oranżeria, latarnia, rotunda oraz liczne rzeźby i altany ogrodowe. Tylko część z nich przetrwała do dziś. W północnej części parku stoją ruiny dawnego Salonu Wodnego zwanego również Herbacianym. Otoczone są kolistą fosą. W głębi parku zachowały się: rzeźba śpiącego lwa, pomnik cesarza Wilhelma II zwany „starym Frycem” oraz uszkodzone posągi Muzy, Diany, Wenus i Germanii. Wciąż stoją też dawne, kamienne altany, zwane świątyniami (Świątynia Matyldy, Świątynia Eugena Wilhelma). W południowej części parku, nieopodal drogi wojewódzkiej nr 454 zachowały się pozostałości rotundy zwanej Elizjum. Kiedyś zdobiły ją piękne malowidła. Niezwykłe są też sztuczne ruiny zbudowane obok Stawu Matyldy. Stanowiły one romantyczną scenerię do plenerowych przedstawień teatralnych i koncertów. Obecnie trwają prace renowacyjne mające przywrócić parkowi dawną świetność. Niestety do dnia dzisiejszego nie przetrwał pałac książęcy, który stał niegdyś przy parku.

KUP

Miejscowość w gminie Dobrzeń Wielki, która swoją nazwę wzięła od staropolskiego słowa kupa lub kopa, ze względu na znajdującą się tu dawniej górę. Po górze nie pozostał żaden ślad, gdyż spożytkowano ją do celów hutniczych (produkcja szkła). Początki osadnictwa w wiosce datuje się na 1607 rok, kiedy powstał tu młyn. Niegdyś Kup był najważniejszym ośrodkiem administracyjnym w okolicy. Miejscowość może się pochwalić dwoma godnymi uwagi zabytkami. Pierwszy to neogotycki kościół parafialny św. Jerzego z 1897 r. Tuż obok stoi dawny kościół ewangelicki, a obecnie kaplica rzymskokatolicka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zbudowana w 1894 r. i utrzymana również w stylu neogotyckim.

10 - Kup, kościół św. Jerzego.jpeg

SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY

DOBRZEŃ WIELKI (park – ul. Namysłowska – ul. Wrocławska) • CHRÓŚCICE (DW 457 – ul. Ligonia – ul. Boczna – ul. Józefa Cebuli – ul. Podlesie – ul. Młyńska – młyn)  • NOWE SIOŁKOWICE • czarny szlak turystyczny • Stobrawski Park Krajobrazowy • stawy w Krzywej Górze • żółty szlak rowerowy • Staw Zofii • POKÓJ (ul. Kościelna – rondo – ul. Wolności – zabytkowy park) • WINNA GÓRA • Staw Matyldy • Staw Pauliny • Staw Anny • Staw August • Staw Rogoźnik • czerwony szlak turystyczny • OKOŁY – CZARNA WODA OKOŁYKUPILAS • Bory Stobrawskie • droga pożarowa nr 25 • droga dojazdowa do Murowa • Bory Stobrawskie • KUP (ul. Polna – ul. 1 Maja – rondo – ul. Katowicka) • droga dla rowerów wzdłuż DW 454 • DOBRZEŃ WIELKI (ul. Namysłowska – ul. Stawy – kąpielisko „Balaton” – ul. Dworcowa – ul. Namysłowska – park)

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY

0,0 km

Dobrzeń Wielki – Nowe Siołkowice (długość odcinka – 8,9 km)

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Dobrzenia Wielkiego, w parku zaczynającym się na tyłach Urzędu Gminy. Jedziemy główną ul. 1 Maja w kierunku Namysłowa do pierwszego skrzyżowania. Tu skręcamy w lewo, w kierunku Popielowa. Jedziemy ciągiem pieszo-rowerowym do Chróścic. Tu na początku wioski skręcamy w pierwszą w prawo ul. Ligonia i za chwilę skręcamy w lewo. Następnie skręcamy w pierwszą w prawo ul. Boczną i jedziemy nią do końca. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto ul. Księdza Cebuli, która po chwili przejeżdża wiaduktem nad torami kolejowymi. Za wiaduktem skręcamy w lewo i na następnym rozwidleniu w prawo. Wjeżdżamy do Borów Stobrawskich i jedziemy cały czas prosto, aż dotrzemy do malowniczo położonego młyna w Chróścicach. Tuż za nim jedziemy drogą pomiędzy dwoma stawami i na pierwszym rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Po chwili dojeżdżamy do Nowych Siołkowic. W lecie warto tutaj zajrzeć na strzeżone kąpielisko położone na żwirowni po południowej stronie wioski. Aby do niego dotrzeć, skręcamy na początku wioski w pierwszą drogę w lewo i jedziemy nią do końca. Następnie skręcamy w prawo, a na kolejnym skrzyżowaniu w lewo i docieramy do kąpieliska. Powrót na trasę główną tą samą drogą.

8,9 km

Nowe Siołkowice - Pokój (długość odcinka – 11,9 km)

W Nowych Siołkowicach jedziemy początkowo drogą z betonowych płyt. Gdy po prawej stronie skończy się las, skręcamy w prawo i jedziemy skrajem lasu do następnego skrzyżowania, na którym znów skręcamy w prawo. Poruszamy się teraz czarnym szlakiem turystycznym. Po chwili przecinamy prosto asfaltową drogę. Czeka nas teraz 5 kilometrowy odcinek leśny przez porośnięte jagodami Bory Stobrawskie. Początkowo droga jest nieco zapiaszczona i wyboista, jednak na dalszych odcinkach nawierzchnia się poprawia. Pasjonaci obserwacji zwierząt mogą skorzystać z jednej z wielu ambon obserwacyjnych umieszczonych przy drodze. Pięć kilometrów dalej dojeżdżamy do kompleksu stawów hodowlanych nad Budkowiczanką w Krzywej Górze. Tu jedziemy prosto pomiędzy pierwszymi dwoma stawami i na następnym rozwidleniu za nimi skręcamy w prawo. Na kolejnym rozwidleniu jedziemy w lewo i wjeżdżamy w głąb lasu. Po chwili jedziemy żółtym szlakiem rowerowym, który dołączył do nas z lewej strony. Jadąc cały czas prosto, na drugim leśnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i żółtym szlakiem dojeżdżamy nad Staw Zofii. Jedziemy wzdłuż jego brzegu, mijając po drodze groby zakonnic po lewej stronie drogi. Kilometr za stawem wjeżdżamy do Pokoju tuż obok sporego kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża i 200 m dalej docieramy do ronda w Pokoju z pięknym widokiem na monumentalny kościół ewangelicki.

20,8 km

Pokój - Okoły (długość odcinka – 10,0 km)

W Pokoju jedziemy ok 500 m ul. Wolności z centralnego ronda na południowy wschód. Skręcamy w lewo, w szeroką aleję biegnącą w głąb zabytkowego parku. Gdy dojedziemy do ruin Pawilonu Herbacianego po prawej stronie, skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do figury śpiącego lwa i na rozwidleniu przed nim skręcamy w lewo. Na kolejnym rozwidleniu znów jedziemy w lewo i szerokim łukiem okrążamy park. Docieramy do altany na wzgórzu i skręcamy przy niej łagodnie w prawo, wjeżdżając na drogę asfaltową prowadzącą przez Winną Górę. Tu jedziemy cały czas prosto, aż droga asfaltowa zmieni się w szutrową. Na kolejnych dwóch rozwidleniach w lesie jedziemy prosto. Droga zakręca lekko w lewo i po krótkim podjeździe dociera nad brzeg rozległego Stawu Matyldy. Poruszamy się wzdłuż niego do pierwszego rozwidlenia, na którym skręcamy w lewo. Na kolejnym skrzyżowaniu znów skręcamy w lewo i dojeżdżamy do pamiątkowego głazu ustawionego na skrzyżowaniu grobli pomiędzy czterema stawami. Tu skręcamy w prawo i jedziemy pomiędzy stawami Anny i Olgi. Po chwili docieramy nad brzeg Stawu August, skręcamy w prawo i zaraz potem w lewo, jadąc cały czas wzdłuż brzegu stawu. Kawałek dalej mijamy kolejny, mniejszy Staw Rogoźnik, za którym czeka nas niewielki podjazd. Około 400 m później dojeżdżamy do drogi poprzecznej i skręcamy w lewo. Na rozwidleniu przy linii kolejowej skręcamy w prawo i przejeżdżamy na drugą stronę torów, by zaraz za nimi skręcić w prawo. Jedziemy teraz czerwonym szlakiem turystycznym. Po chwili droga szutrowa zmienia się w asfaltową, a my wjeżdżamy do przysiółka Czarna Woda. Na jego końcu skręcamy w prawo, w głąb lasu. Dojeżdżamy do drogi poprzecznej i skręcamy w prawo, dojeżdżąjąc do Okołów.

30,8 km

Okoły – Dobrzeń Wielki (długość odcinka – 17,5 km)

W Okołach kierujemy się w stronę Krzywej Góry. Za wioską droga zakręca w lewo i dociera do skrzyżowania, na którym jedziemy prosto. Za kolejnym zakrętem w lewo docieramy do przysiółka Kupilas. Tu droga zakręca w prawo i przejeżdża przez mostek na Budkowiczance. Za mostkiem droga zakręca w lewo, a 600 metrów dalej w prawo. Tu na rozwidleniu jedziemy prosto, w głąb lasu. Nasza droga zakręca po chwili po szerokim łuku w prawo i dociera do rozwidlenia, na którym jedziemy prosto. Trzymając się cały czas najszerszej z dróg (droga pożarowa nr 25), po chwili docieramy do asfaltowej drogi do Murowa. Skręcamy w prawo i jedziemy ok. 2 km szosą z umiarkowanym ruchem samochodowym. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z leśną drogą, przy której stoi duża wiata turystyczna, skręcamy w lewo, w dojazd pożarowy nr 54. Jedziemy szeroką, utwardzoną tłuczniem drogą leśną, która najpierw zakręca w lewo, a później w prawo i dociera do rozwidlenia. Jedziemy na nim w prawo, dalej trzymając się drogi pożarowej nr 54. Czeka nas teraz długa prosta, na końcu której dojeżdżamy do drogi poprzecznej i skręcamy w prawo. Skrajem lasu docieramy do Kup, gdzie na głównej drodze wojewódzkiej nr 454 skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż niej ciągiem pieszo-rowerowym, który doprowadzi nas do Dobrzenia Wielkiego. W Dobrzeniu skręcamy w lewo tuż przed wiaduktem nad linią kolejową. Ulicą Stawy docieramy do kąpieliska „Balaton”, przy którym skręcamy w lewo, przejeżdżając wiaduktem nad torami kolejowymi. Po chwili skręcamy w prawo i mijamy z drewniany kościół św. Rocha, za którym wracamy do drogi wojewódzkiej i skręcamy w lewo. Kilometr dalej docieramy do mety naszej wycieczki w parku na tyłach Urzędu Gminy.

ZIPPobierz plik gpx - Objazd z Kup do Dobrzenia przez Brzezie (1,32KB)
ZIPPobierz plik gpx - wokół Borów Stobrawkich (7,22KB)
 

 

Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa: Przemysław Supernak, SuperGlob

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki