• Dzisiaj jest:
    poniedziałek, 17 czerwca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    14 °C

TRASA 3 – WZDŁUŻ ODRY DO UJŚCIA NYSY KŁODZKIEJ

MAPA TRASY

 

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Rodzaj trasy: średnio trudna / turystyczno-terenowa
Długość trasy: 39,4 km
Czas przejazdu: 3 - 4 h
Drogi asfalt/bruk: 19,0 km
Drogi gruntowe:20,4 km
Suma podjazdów:496 m
Suma zjazdów:496 m
Najwyższy punkt:172 m n.p.m.
Najniższy punkt:117 m n.p.m.
Dojazd samochodem:parking Dobrzeń Wielki, ul. Reymonta (przy parku)
Dojazd pociągiem:Dobrzeń Wielki (trasa Opole Główne / Wschodnie – Jelcz-Laskowice – Wrocław)

grafika przedstawiająca profil wysokościowy trasy rowerowej

Niezbyt długa i średnio trudna trasa biegnąca malowniczymi brzegami Odry. Pokochają ją zwłaszcza miłośnicy kontaktu z naturą. Po drodze przejedziemy przez gęste lasy Grądów Odrzańskich oraz dotrzemy do dzikich terenów przy ujściu Nysy Kłodzkiej do Odry. Spore odcinki trasy prowadzą drogami gruntowymi oraz częściowo wałami przeciwpowodziowymi. Przydadzą się rowery z oponami terenowymi, jednak posiadacze rowerów rekreacyjnych nie powinni mieć większych problemów z pokonaniem tej trasy.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

DOBRZEŃ WIELKI – KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ

Pierwszy murowany kościół stał w tym miejscu w XVII wieku. Spłonął jednak w 1716 roku, a po pożarze został rozebrany i zastąpiony nową, drewnianą świątynią. Również ona spłonęła. Obecny kościół stanął w Dobrzeniu w 1934 roku. Składa się on z trzech głównych części: prezbiterium, nawy głównej i pięknego gotyckiego ołtarza głównego. Charakterystyczna wieża zegarowa to główny element panoramy Dobrzenia Wielkiego. Niedaleko znajduje się jeszcze dawny kościół ewangelicki, który obecnie również należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

01 - Dobrzeń Wielki, dawny kościół

DOBRZEŃ WIELKI – KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA

Drewniany kościół św. Rocha zbudowano w 1658 roku. Później kilkukrotnie go odnawiano lub lekko przebudowywano. Kiedy pod koniec II wojny światowej przechodziła przez Dobrzeń Armia Czerwona, podpalała kościół kilkukrotnie, lecz mieszkańcom za każdym razem udało się go ugasić. Do dziś kościół zachował się w nietkniętym stanie, a w środku przetrwały barokowe ołtarze i ambona oraz nieco późniejsze obrazy św. Barbary i św. Katarzyny.

02 - Dobrzeń Wielki, kościół św. Rocha.jpeg

DOBRZEŃ WIELKI – KĄPIELISKO „BALATON”

Położone na północno-wschodnich krańcach Dobrzenia Wielkiego kąpielisko to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców gminy. Nad niewielkim stawem znajduje piaszczysta plaża ze zjeżdżalnią, wiata turystyczna, plac zabaw i boiska sportowe. Akwen otoczony jest zielenią i zachęca do odpoczynku. Tuż obok znajduje się drugi staw z łowiskiem „Okoniówka”.

03 - Dobrzeń Wielki, Kąpielisko Balaton.jpeg

DOBRZEŃ WIELKI – „ODRA-ŚLUM”

Tereny rekreacyjne położone nad Odrą. Obok kwiecistych łąk idealnych na piknik stoją tu wiaty turystyczne, jest boisko, plac zabaw, miejsca na grilla i ognisko. Często odbywają tu gminne imprezy plenerowe. Wzdłuż rzeki biegnie promenada spacerowa z ładnym widokiem na Odrę i licznymi ławeczkami zachęcającymi do odpoczynku.

ŁOWISKO I SMAŻALNIA RYB OSTRÓWEK

Pomiędzy Dobrzeniem Wielkim a Śluzą w Chróścicach położony jest niewielki staw. Nad jego brzegami powstała smażalnia ryb, w której możemy nie tylko zjeść smaczną rybę, ale również samodzielnie ją złowić. Wokół stawu zbudowano kilkanaście stanowisk dla wędkarzy. Obok restauracji działa plac zabaw dla najmłodszych.

GRĄDY ODRZAŃSKIE

Obszar chroniony programem Natura 2000 ciągnący się przez 70 km doliną Odry, od Naroka do Wrocławia. Występują tu łęgowe lasy liściaste, głównie dębowo-grabowe z niewielkimi skupiskami olch, wiązów, wierzb i topoli. Przeplatają je łąki, pastwiska, pola uprawne i liczne cieki wodne. Występuje tu ponad sto gatunków ptaków, w tym bardzo rzadkie jak: dzięcioł średni, dzięcioł zielonosiwy, dzięcioł zielony, kania czarna, trzmielojad, kobuz czy orlik krzykliwy. Dla niektórych z nich Grądy Odrzańskie to jedna z ostatnich ostoi.

05 - Odra, w okolicach Grądów Odrzańskich.jpeg

MIKOLIN, POMNIK ŻOŁNIERZY RADZIECKICH

W okolicach pomnika, pod koniec II wojny światowej toczyły się najcięższe walki na Opolszczyźnie. Niemcy wysadzili most i bronili się z umocnień artyleryjskich. Żołnierze 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej atakowali ich przyczółki pięć dni przy wsparciu czołgów. Mikolin po długich i krwawych walkach został ostatecznie zdobyty 27 stycznia 1945 roku. Zginęło ponad 400 żołnierzy radzieckich. 

UJŚCIE NYSY KŁODZKIEJ DO ODRY / ŚLUZA W RYBNEJ

Ujście Nysy Kłodzkiej do Odry to najdzikszy fragment trasy. Z zarośniętego cypla wrzynającego się pomiędzy rzeki roztacza się malowniczy widok na zabytkową śluzę w Rybnej. To unikatowa drewniano-ceglana konstrukcja zawierająca jaz kozłowo-iglicowy z jednym przęsłem wysuniętym do przodu, co nadaje budowli charakterystyczny „łamany” kształt. Śluzę zbudowano pod koniec XIX w. W 1911 r. uległa ona poważnemu uszkodzeniu na skutek posadowienia na niepewnym gruncie. W tym samym roku dokonano remontu i przesunięcia w przód uszkodzonego przęsła.

06 - Rybna, jaz na Odrze.jpeg

SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY

DOBRZEŃ WIELKI (park – ul. Irysowa – ul. Wspólna – ul. Opolska – ul. Księdza Fiecka – promenada nad Odrą – ul. Matejki) • OSTRÓWEK • śluza w Chróścicach • niebieski szlak rowerowy • GRĄDY ODRZAŃSKIE • droga wzdłuż Odry • GOLCZOWICEMIKOLIN • ujście Nysy Kłodzkiej do Odry • MIKOLIN • most nad Odrą • żółty szlak rowerowy • zielony szlak rowerowy • GĘSI STAWWIELOPOLECHRÓŚCICE (Biedaszka - Babi Las – Ostrówek) • DOBRZEŃ WIELKI (ul. Matejki – promenada nad Odrą – ul. Księdza Fiecka – ul. Opolska – ul. Wspólna – ul. Irysowa - park)

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY

0,0 km

Dobrzeń Wielki – Ujście Nysy Kłodzkiej do Odry (długość odcinka – 21,5 km)

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Dobrzenia Wielkiego, w parku zaczynającym się na tyłach Urzędu Gminy. Jedziemy przez cały park w kierunku osiedla i tuż przed nim skręcamy w prawo, w ul. Irysową, która po chwili zmienia nazwę na ul. Wspólną. Jedziemy nią do końca, do głównej ul. Opolskiej, skręcamy w prawo i od razu w pierwszą w lewo ul. Księdza Fiecka. Na trzech kolejnych rozwidleniach jedziemy najpierw w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Dojeżdżamy do promenady spacerowej i skręcamy w prawo, w wąską asfaltową drogę biegnącą w kierunku łąk. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Na kolejnym rozwidleniu znów skręcamy w lewo i po chwili mijamy łowisko i smażalnię ryb „Ostrówek”. Warto zatrzymać się tu w drodze powrotnej na smaczną rybę. Za łowiskiem droga zakręca w prawo i biegnie obok zabudowań przysiółka Ostrówek. Za przysiółkiem droga zakręca w lewo i dochodzi do poprzecznej drogi. Skręcamy w lewo, jedziemy do śluzy w Chróścicach i przechodzimy mostem na drugą stronę Odry. Zaraz za rzeką po zejściu z mostu przejeżdżamy przez mały mostek na cieku wodnym i wjeżdżamy do lasu. Tu od razu skręcamy w prawo, wjeżdżając na niebieski szlak rowerowy. Zaraz za zagajnikiem jedziemy wałem przeciwpowodziowym. Za łąką mijamy kilka opuszczon­ych domów, przy których skręcamy lekko w prawo i wjeżdżamy do lasu. Od tej pory poruszamy się przez pierwszą część Grądów Odrzańskich. Jedziemy szeroką drogą gruntową przy samym brzegu Odry. Po drodze mijamy kilka zacienionych zatoczek wędkarskich nad rzeką, w których możemy odpocząć. Na rozstaju dróg przed widoczną wioską, gdzie szlak niebieski krzyżuje się z czerwonym, jedziemy w prawo przez wał ochronny i dalej wzdłuż rzeki. Wjeżdżamy do Golczowic ul. Leśną i docieramy do głównej ul. Opolskiej, gdzie skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez całą wioskę i 2 km za nią docieramy do Mikolina. Tu przecinamy prosto drogę wojewódzką nr 458 i kierujemy się żółtym szlakiem rowerowym do ujścia Nysy Kłodzkiej oddalonego o ok. 5 km. Ten odcinek jest wyboisty, przydadzą się więc terenowe opony. W lecie ostatni fragment bywa dość mocno zarośnięty. Przy ujściu znajduje się ciekawy, łamany jaz w Rybnej – gratka dla pasjonatów dawnej architektury przemysłowej. Do Mikolina wracamy t­ą samą drogą i skręcamy w lewo, na drogę wojewódzką nr 458.

21,5 km

Ujście Nysy Kłodzkiej do Odry – Dobrzeń Wielki (długość odcinka – 17,9 km)

W Mikolinie kierujemy się w stronę mostu na Odrz­e. Po prawej stronie mijamy Pomnik Żołnierzy Radzieckich. Zaraz za mostem skręcamy w prawo na zielony szlak rowerowy (częściowo pokrywa się z żółtym), wjeżdżając do lasów łęgowych i dalszej części Grądów Odrzańskich. Leśną drogą dojeżdżamy do Gęsiego Stawu. Stąd jedziemy dalej na północ (w lewo) w kierunku przysiółka Wielopole, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy drogą polną na wschód. Mijamy jedno skrzyżowanie i na kolejnym skręcamy w lewo, by za chwilę skręcić w prawo. Jedziemy teraz asfaltową drogą do zagajnika przy wale Odry, gdzie droga zakręca w lewo. Na rozwidleniu z krzyżem jedziemy w prawo wzdłuż wału przeciwpowodziowego do przysiółka Babi Las. Możemy również przejechać cały odcinek z Gęsiego Stawu alternatywną trasą przez Popielów, Stare Siołkowice i Chróścice (opis poniżej). W Babim Lesie skręcamy w lewo i oddalamy się od rzeki. Kilometr dalej skręcamy w prawo i drogą szutrową dojeżdżamy do asfaltowej szosy prowadzącej do śluzy w Chróścicach. Skręcamy w lewo, 700 m dalej skręcamy w prawo, na następnym rozwidleniu znów w prawo i dojeżdżamy do przysiółka Ostrówek. Na końcu przysiółka szosa biegnąca wzdłuż wałów skręca w lewo i mija smażalnię i łowisko Ostrówek. Za łowiskiem przejeżdżamy obok oczyszczalni ścieków, na dwóch rozwidleniach za nią skręcamy w prawo i docieramy do promenady spacerowej w Dobrzeniu Wielkim. Skręcamy w lewo, w ul. Księdza Fiecka. Na najbliższym rozwidleniu dróg jedziemy w lewo, na kolejnym w prawo i docieramy do ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 454. Skręcamy w prawo i od razu w lewo, w ul. Wspólną. Jedziemy cały czas prosto, aż dotrzemy do parku. Tu skręcamy w lewo i przez park docieramy na tył Urzędu Gminy, gdzie kończymy wycieczkę.

OBJAZD PRZEZ POPIELÓW I CHRÓŚCICE

Całkowita długość trasy większa o 5 km.

Z Gęsiego Stawu jedziemy żółtym szlakiem rowerowym w kierunku przysiółka Wielopole. W lesie mijamy malownicze stawy i mokradła. W pewnym momencie w lewo odchodzi ścieżka do pomnika przyrody - Dębu Klara. Na końcu leśnego duktu docieramy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Popielowa. Tam skręcamy w prawo, na drogę wojewódzką 457 i jedziemy drogą dla rowerów przez Stare Siołkowice i Chróścice. Na końcu Chróścic, gdy główna droga skręca w lewo, my skręcamy w prawo, w ul. Odrzańską. Jedziemy ok. 800 m i skręcamy w lewo, wracając na trasę główną i po chwili dojeżdżając do Ostrówka.

ZIPPobierz plik gpx (6,78KB)
ZIPPobierz plik gpx - alternatywna trasa przez Popielów i Chróścice (1,92KB)
 

 

Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa: Przemysław Supernak, SuperGlob

Data publikacji: 17-05-2022 13:05 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 18-04-2024 08:32 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej