Obowiązki właścicieli czworonogów

Psy i koty są kochane, ale…..

Od dłuższego czasu obserwujemy wzmożoną ilość interwencji i sąsiedzkich waśni, które dotyczą czworonogów. Posiadanie psa wiąże się nie tylko z radością, ale także z obowiązkami, o których wielu właścicieli zapomina. Każdy z nich powinien sprzątać po swoim pupilu, co wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy wyraźnie mówią o tym, że osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest obowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat do 500 złotych. Jedynie osoby niepełnosprawne i opiekunowie psów policyjnych są zwolnieni z tego obowiązku.

Na spacerze z psem powinniśmy również pamiętać o trzymaniu zwierzęcia na smyczy i założeniu kagańca.  Mówi o tym kodeks wykroczeń, który wskazuje, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych lub karze nagany.

Nasze domowe zwierzęta wymagają również opieki weterynaryjnej, szczepień i sterylizacji. Kwestie te są niestety, dość często zaniedbywane przez właścicieli, z różnych względów. Ma to wpływ na zły stan zdrowia i życia zwierząt.

Pamiętajmy, że posiadanie czworonożnych przyjaciół to obowiązki wobec zwierząt i całej społeczności, w której żyjemy.

 

 

Gwiazdka Polecamy

KMZB.jpeg

aglomeracja.png

wios_opole_powietrze.png

rodzina500.png

stobrawski.png

gmina_fair_play.jpg-1.png

Logo WKU.png

 

×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki