• Dzisiaj jest:
    czwartek, 30 listopada 2023
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    0 °C

Rocznica wybuchu wojny na Ukrainie

Dzisiaj mija rok od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Słowa, które kierowaliśmy w lutym 2022 roku do włodarza zaprzyjaźnionej Gminy Strilky na Ukrainie są nadal aktualne. Życzymy wszystkim Ukraińcom, aby ich kraj wyszedł zwycięsko z tej okropnej wojny i czym prędzej odbudował zrujnowane miasta i wsie.
Przez ten rok w naszej gminie przebywało i nadal przebywa wielu uchodźców. Niektórzy przyjechali na początku wojny, inni nieco później. Część osób wróciła do swojej ojczyzny po kilku miesiącach. Na ich miejsce przybywały nowe osoby. Nie mniej jednak liczba uchodźców w Gminie Dobrzeń Wielki utrzymuje się na tym samym poziomie. Jest to około 400 osób. Są to głównie kobiety i dzieci. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 3 duże transporty z pomocą humanitarną do Gminy Strilky na Ukrainie. Organizowaliśmy także pomoc na miejscu poprzez zbiórki oraz zakupy żywności, środków higienicznych i przekazywanie ich uchodźcom. Szczególne podziękowania za pomoc uchodźcom kierujemy do mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, którzy przyjęli Ukraińców pod swój dach. Dziękujemy Ochotniczym Strażom Pożarnym  Radom Sołeckim z Dobrzenia Małego, Dobrzenia Wielkiego, Chróścic i Kup za organizację zbiórek i dystrybucję darów, a także opiekę nad uchodźcami przebywającymi w Waszych sołectwach.Dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za dystrybucję darów, organizację lekcji języka polskiego dla Ukraińców, organizację integracyjnych wydarzeń kulturalnych. Wyrazy uznania kierujemy do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy za wielkie zaangażowanie i pomoc uchodźcom w załatwianiu różnego rodzaju formalności.
Dziękujemy  bardzo serdecznie naszym kolegom samorządowcom z partnerskiego miasta Wil i Gminy Heuchelheim, którzy przekazali środki finansowe i rzeczowe dla Ukraińców. Dziękujemy członkom Stowarzyszenia "Borki - Aktywni Razem", którzy choć fizycznie nie są na naszym terenie, to bardzo aktywnie na nim działają i wspierają wszelkie akcje społeczne. Stowarzyszenie prowadziło również zbiórki darów i pieniędzy, robiło zakupy, pomagało przy załadunku transportów humanitarnych na Ukrainę.  Dziękujemy wszystkim tym, którzy przekazywali dary i pieniądze, a także poświęcali swój czas, by pomóc załatwić formalności, zawieźć do lekarza, czy załatwić pracę uchodźcom, którzy przybyli do naszej gminy.
Wszystkim Ukraińcom przebywającym na terenie Gminie Dobrzeń Wielki życzymy pokoju, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech wygra wolność i demokracja!!!
W załączeniu listy kierowane na początku wojny do włodarza Gminy Strilky na Ukrainie, do której wysyłaliśmy transporty z pomocą humanitarną.
Data publikacji: 24-02-2023 10:22 Opublikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz
Data modyfikacji: 24-02-2023 10:53 Modyfikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz