• Dzisiaj jest:
    środa, 21 lutego 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    10 °C

XX-lecie partnerskiej współpracy

XX-lecie partnerskiej współpracy

W dniach od 4 do 7 października  w gminie Dobrzeń Wielki gościła  37-osobowa delegacja z niemieckiej gminy Heuchelheim, była to okazja świętowania 20-lecia współpracy partnerskiej.

wszyscy.jpeg

Przedstawiciele gmin spotykają się co roku, w jednym roku w Niemczech, w następnym w Polsce. Podczas tegorocznego pobytu pokazano gościom dynamiczny rozwój gminy i jej różnorodność. Oglądano więc dobrzeńskiego „Orlika”, elektrownię wodną na śluzie w Dobrzeniu, wyremontowane przedszkole i szkołę w Czarnowąsach, a następnie zabytkowy kościół i klasztor w Czarnowąsach. W każdym ze zwiedzanych miejsc gości powitali dyrektorzy, bądź też pracownicy odwiedzanych placówek, którzy przedstawiali w różnych formach odwiedzane miejsca. Goście mogli oglądać młodych piłkarzy w akcji na boisku, dowiedzieć się o warunkach technicznych elektrowni wodnej, poznać warunki pracy w zmodernizowanym przedszkolu, odpocząć przy „kawiarnianych stoliczkach” i uczestniczyć w ciekawym programie artystycznym przygotowanym w j. niemieckim przez uczniów szkoły w Czarnowąsach, posłuchać historii obiektów zabytkowych i zapoznać się z działalnością DPS w Czarnowąsach, gdzie na zakończenie obejrzeli piękny występ dziewcząt z zespołu „ Biedronki ”.

 

 

 

   

Kolejnym punktem programu były Chróścice, gdzie po wspólnym obiedzie delegacja udała się do zmodernizowanej sali wiejskiej. Mieszkańcy Chróścic przygotowali w tym miejscu dla gości, to, czym wieś może się pochwalić. Prezentowali się miejscowi rzemieślnicy – pokaz wyrobów wiklinowych, przedsiębiorcy – prezentacja wyrobów miedzianych, rolnicy – korona żniwna, szkoła – występ uczniów, gabloty z osiągnięciami uczniów oraz zbiory z izby regionalnej, przedszkole – prace dzieci, panie prezentowały wyroby wykonane techniką decoupage, a „ Chróściczanki ” jak zwykle zachwyciły swym śpiewem.  Po dniu pełnym wrażeń na terenie gminy,  goście udali się do średniowiecznego grodu w Byczynie.

 

 

W sobotnie przedpołudnie do godz. 15:00 członkowie delegacji mieli czas wolny, podczas którego realizowali programy indywidualne wg zainteresowań gości. 

Uroczyste obchody 20-lecia partnerstwa zapoczątkowane zostały już w piątkowe popołudnie. Jako symbol partnerstwa niemieccy partnerzy przywieźli drzewo – jabłoń, typową dla Heuchelheim, którą wójtowie wspólnie posadzili w dobrzeńskim parku, a obok ustawiono ławeczkę, którą również zafundowali goście. Oficjalne obchody 20-lecia partnerstwa miały miejsce w sobotę po południu, w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. W trakcie spotkania niemieckich gości z gospodarzami gminy, urzędujący burmistrz Heuchelheim Lars Burkhard Steinz oraz wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel, a także poprzedni burmistrzowie – Willi Marx i Helmut Fricke oraz wójt Alojzy Kokot, wygłosili okolicznościowe przemówienia z okazji 20-lecia współpracy. W swych słowach wielokrotnie podkreślali korzyści, jakie obie strony czerpią z wzajemnych kontaktów -wzajemne poznawanie się, swych kultur, dzielenie się doświadczeniami w zakresie zarządzania i rozwoju gmin, podpatrywanie zastosowanych rozwiązań i stosowanie ich  w miarę możliwości na swoim terenie. Co najważniejsze, to czynnik ludzki, przez lata nawiązały się przyjaźnie między poszczególnymi rodzinami, daleko wykraczające poza ramy oficjalnych delegacji.

 

Burmistrz Lars Burkhard Steinz wspólnie z poprzednimi długoletnimi burmistrzami Willim Marxem i Helmutem Fricke, uhonorowali srebrną odznaką, największym wyróżnieniem Heuchelheim,  trzech mieszkańców naszej gminy za zainicjowanie i długoletnie prowadzenie współpracy, mianowicie: byłego wójta Alojzego Kokota oraz byłych przewodniczących Rady Gminy Stefana Warzechę i Gerarda Halamę.

 

Uroczysty charakter 20-lecia podkreśliły przepiękne występy zespołów oraz grup artystycznych GOK Dobrzeń Wielki – chór „Cantabile”, „Dobrzenianki”, pary taneczne „Dance Team”,  grupa akrobatyczna „Gwiazda”, grupa cyrkowa „Cudaki”, zespół na bębnach afrykańskich „Ethno Drums”, mażoretki „Seniorita” juniorki i seniorki, zespół baletowy „ Arabesce” oraz orkiestra dęta.
Goście byli zachwyceni tak wysokim poziomem wszystkich prezentujących się zespołów.
W dalszej części programu przedstawiono prezentację, w której ujęte zostały najważniejsze chwile okresu 20-letniej współpracy, zaprezentowano osoby, które partnerstwo zapoczątkowały oraz obszary wieloletniej współpracy. W wieczornej części uroczystość przyjęła charakter biesiadny.

Delegację pożegnano w niedzielny poranek. Goście odjeżdżając wielokrotnie podkreślali, jak wspaniałe chwile przeżyli po raz kolejny w Dobrzeniu Wielkim.

Całość wizyty mogła przebiegać miłej atmosferze, dzięki zaangażowaniu się tak wielu rodzin, które w znacznej części od wielu lat gości przyjmują. 

Przy tej okazji pragnę złożyć wszystkim rodzinom przyjmującym gości serdeczne podziękowania za gotowość pełnienia roli Rodziny Goszczącej.

Dziękuję za zaangażowanie, gościnność oraz poświęcenie prywatnego czasu na rzecz idei partnerstwa i umacniania zapoczątkowanej już przed 20-tu laty wzajemnej współpracy.

 

                                                                                                            Zastępca Wójta Gminy

                                                                                                                     Irena Weber

 

 

Data publikacji: 16-10-2012 09:34 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 16-10-2012 11:02 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej