• Dzisiaj jest:
    poniedziałek, 17 czerwca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    14 °C

PROJEKT "EKO GMINA - EDUKACJA, MOTYWACJA, DZIAŁANIE"

Szanowni Państwo!

Informujemy, że Gmina Dobrzeń Wielki wzięła udział w konkursie z zakresu edukacji ekologicznej, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochroni Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU WSPARCIA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ.

Nasz projekt pn.: „EKO GMINA – EDUKACJA, MOTYWACJA, DZIAŁANIE” zyskał uznanie komisji konkursowej i otrzymał dofinansowanie. Dzisiaj podpisaliśmy umowę w tej sprawie. Całkowite koszty kwalifikowane projektu wynoszą 151.269, 22 zł, w tym kwota udzielonej dotacji - 136 142, 30 zł.

Projekt zakłada szereg działań edukacyjnych, z udziałem dzieci i młodzieży, a także dorosłych mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki,  dotyczących przywracania i utrzymania stabilności ekosystemów i procesów ekologicznych oraz zachowania różnorodności biologicznej z ukierunkowaniem na poprawę retencji. Projekt będzie również promował lokalne walory przyrodnicze, gatunki rodzime oraz poszanowanie przyrody i zieleni w środowisku lokalnym.

Chcemy zadbać  także o estetykę otaczającej nas przestrzeni publicznej oraz przybliżyć lokalnej społeczności znaczenie ogrodu i sadu dla różnorodności biologicznej.  

W ramach edukacji ekologicznej będziemy organizować wycieczki uczniów do Hydropolis, gdzie prezentowane są procesy środowiskowe z udziałem wody, oraz do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Zorganizujemy również warsztaty florystyczne oraz akcje „Czysta Odra”, „Sprzątanie Świata”, „Dzień Drzewa”, „Dzień Ziemi” i konkurs filmowy. Projekt przewiduje zakup sadzonek roślin i drzew, które uatrakcyjnią różne miejsca w naszej gminie oraz inspekty dla jednej ze szkół.

Realizacja projektu rozpocznie się w tym roku i zakończy w I połowie 2025 roku.

W ramach projektu będziemy współpracować m.in. z gminnymi placówkami oświatowymi, Dyrekcją Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz edukatorami ekologii i środowiska naturalnego.

Już dziś zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli, rady sołeckie i mieszkańców do udziału w projekcie „EKO GMINA – EDUKACJA, MOTYWACJA, DZIAŁANIE”.

Dziękujemy Zarządowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu za wsparcie procesu edukacji ekologicznej w Gminie Dobrzeń Wielki.

www.wfosigw.opole.pl

Tablica informująca o dofinansowaniu projektu z zakresu edukacji ekologicznej pn.:' EKO GMINA - EDUKACJA, MOTYWACJA, DZIAŁANIE" z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Na plakacie znajdują się dwa kolorowe logotypy: pierwszy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i drugiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

 

Data publikacji: 23-11-2023 15:17 Opublikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz
Data modyfikacji: 23-11-2023 15:21 Modyfikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz