• Dzisiaj jest:
    sobota, 13 lipca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    25 °C

Wspaniały jubileusz i specjalny dodatek za wiek dla stulatków.

Wspaniały jubileusz i specjalny dodatek za wiek dla stulatków.

W 2023 roku nastąpił  wzrost liczby stulatków, którym KRUS wypłaca  dodatkowe świadczenie za wiek.  W  2022 roku  świadczenie honorowe z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR w Opolu pobierało 17 osób a w kolejnym roku  liczba ta wyniosła już 19 osób. Dodatek  ten przysługuje z tytułu  osiągnięcia 100 lat życia a każdy ze stulatków może otrzymać świadczenie w różnej wysokości, w zależności od miesiąca, w którym osiągnął ten piękny wiek. Wpływ na wysokość dodatku ma kwota bazowa, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Osobom, które ukończyły 100 lat życia po 28.02.2023 r. KRUS wypłaca świadczenie honorowe w wysokości 5 540, 25 zł brutto.   

Listę beneficjentów świadczenia honorowego z KRUS w 2023 r. wieńczy Pani Łucja Gawlik zamieszkała w miejscowości Wysoka. W grudniu 2023 r. Pani Łucja z okazji tak pięknego jubileuszu odebrała na uroczystym  spotkaniu list gratulacyjny Prezes KRUS Pani dr Aleksandry Hadzik. Z tej okazji dostojną jubilatkę odwiedziła Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Strzelcach Opolskich Pani Ernestyna Wilczek, jak również Starosta Powiatu Strzeleckiego Pan Józef Swaczyna oraz Burmistrz Leśnicy Pan Łukasz Jastrzembski. W imieniu własnym oraz całej społeczności gminy złożyli oni najserdeczniejsze życzenia urodzinowe oraz wręczyli kwiaty i listy gratulacyjne. 

Szanowna jubilatka urodziła się w rodzinie wielodzietnej jako najmłodsza z jedenaściorga dzieci i przez całe swoje życie zawodowe pracowała w gospodarstwie rolnym. Pani Łucja doczekała się 4 dzieci, 12 wnuków, 14 prawnuków i 3 praprawnuków. Jak twierdzi Pani Łucja długowieczność zawdzięcza genom, jej rodzeństwo także cieszyło się długim, minimum 90- letnim życiem. Pani Łucja  stara się nie brać  żadnych medykamentów i prowadzić harmonijne życie. W chwili obecnej mieszka w domu pod opieką syna.

Aktualnie najstarsza osoba w naszym województwie pobierająca z KRUS dodatek dla stulatka  ma 104 lata i jest mieszkanką Opola.

Czy trzeba składać wniosek o dodatek z tytułu ukończenia 100 lat życia ?

Nie ma takiej potrzeby, gdyż  prawo do dodatku KRUS przyznaje z urzędu, co miesiąc wraz z pobieraną dotychczas rentą lub emeryturą od miesiąca , w którym senior kończy 100 lat życia. Tak przyznane honorowe świadczenie nie ulega zmianie i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości.

KRUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca takie świadczenia. Dodatki dla 100 latków pobierają również beneficjenci ZUS oraz resortowych zakładów emerytalnych MSWiA i MON

 

Opracowano na podstawie Informacji KRUS

 

Iwona Porowska

Zastępca Dyrektora ds. Świadczeń OR KRUS w Opolu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 09-01-2024 11:13 Opublikował(a): Izabela Kołodziej
Data modyfikacji: 09-01-2024 11:13 Modyfikował(a): Izabela Kołodziej