• Dzisiaj jest:
    czwartek, 30 maja 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    22 °C

Tytuł "Zasłużonego dla Gminy Dobrzeń Wielki" w rękach Pani Martyny Lityńskiej

Na dzisiejszej sesji odbyła się wyjątkowa uroczystość. Rada Gminy podjęła uchwałę o przyznaniu tytułu „Zasłużonego dla Gminy Dobrzeń Wielki” Pani Marcie Lityńskiej. Z wnioskiem o wyróżnienie zwrócił się Pan Roman Kupczyk Prezes LZS „Victorii Chróścice”   W uzasadnieniu napisano m.in.: „Od roku 1998 Pani Marta Lityńska związała się z Gminą Dobrzeń Wielki. Przyjęła propozycję szkolenia dzieci i młodzieży w nowo powstałej sekcji tenisa stołowego „Victorii” Chróścice. Staraniem ówczesnego Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Chróścicach - Pana Huberta Kołodzieja oraz Prezesa Victorii Chróścice – Pana Klemensa Webera, szkolenie dzieci i młodzieży w sali gimnastycznej PSP w Chróścicach rozpoczęły się zimą 1998 roku. Sekcja liczyła corocznie około 40 zawodników. Szkolenie prowadzone było od postaw z dziećmi, które dopiero rozpoczynały naukę w szkole podstawowej. Przez okres 24 pracy przez sekcje prowadzone przez Panią Martę Lityńską przewinęło się co najmniej 400 dzieci i młodzieży. Niewielką część tej grupy stanowiły osoby pełnoletnie, które najczęściej rekrutowały się z szeregów jej własnych wychowanków. Sukcesywna praca trenerska i zaangażowanie wychowanków owocowały niezwykłymi wynikami – chróścickie drużyny tenisa stołowego na długi czas zdominowały rozgrywki młodzieżowe i juniorskie, a potem dobrze wyszkoleni zwodnicy i zawodniczki „Victorii” z powodzeniem występowali w ligach centralnych m.in. mężczyźni w II i II lidze, a kobiety przez wiele lat w I lidze kobiet. Znaczące sukcesy zwodnicy i zawodniczki „Victorii” trenowani przez Panią Martę Lityńską odnosili w kategoriach indywidualnych. Na szczeblu wojewódzkim w tym okresie „Victoria” zebrała ponad 500 medali, łącznie z kilkoma tytułami Mistrza Województwa. Liczące się w klasyfikacjach klubowych tytuły nasi zawodnicy zdobywali m.in. na zawodach Olimpiady Młodzieży, Mistrzostwach LZS i Grand Prix Polski. W roku 2008 juniorka Aleksandra Nowak została członkinią Kadry Narodowej i reprezentowała Polskę m.in. na Mistrzostwach Europy w Kazaniu. Pani Marta pokazała, że jest nie tylko znakomitym trenerem tenisa stołowego. Jej zaangażowanie w sprawy wychowawcze i opiekuńcze nie tylko podczas pracy na miejscu, ale również podczas bardzo wielu wyjazdów do ośrodków tenisowych w całej Polsce, spowodowało, że cieszyła się bezgranicznym zaufaniem rodziców, którzy bez obaw przekazywali pod jej opiekę swoje dzieci na czas wielodniowych zawodów. W połowie 2022 Pani Marta Lityńska, ze względu na wiek, zakończyła trwającą nieprzerwanie przez 24 lata pracę szkoleniową w Chróścicach. Wiele lat służby pani Marty Lityńskiej, na rzecz Chróścic i Gminy Dobrzeń Wielki, które zaowocowały  nie tylko prestiżowymi sukcesami naszych zawodników na arenach sportowych województwa i kraju, ale przede wszystkim rozbudzeniem u młodych ludzi zamiłowania do sportu i zdrowej rywalizacji, kształtowaniem prawidłowych postaw w rozwoju młodego pokolenia, zasługuje na uhonorowanie i wdzięczność społeczności Gminy Dobrzeń Wielki.

Pani Marta Lityńska urodziła się 30 listopada 1945 roku we Lwowie, gdzie później rozwijała karierę jako zawodniczka tenisa stołowego Ukrainy (wówczas ZSRR), awansując do kadry republiki, a następnie została trenerką kadry Związku Radzieckiego. Do Polski przeniosła się w roku 1991 za namową córki, również zawodniczki tenisa stołowego. W latach 1992 – 2016 Marta Lityńska pełniła również funkcję trenerki kadry wojewódzkiej, a przez 4 lata także funkcję trenerki kadry Polski kadetek. Trenowani przez nią zawodniczki i zawodnicy wiedli prym nie tylko w województwie opolskim, ale święcili sukcesy na sportowych arenach kraju. W uznaniu zasług i pracy jako trenera i wychowawcy młodzieży, Pani Marta Lityńska była wielokrotnie nagradzana przez władze  województwa opolskiego, kraju oraz różnych organizacji sportowych, uzyskując, m.in. odznaczenie za zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego czy odznakę trenera roku. W roku 2018 została wyróżniona medalem „Pasjonat Sportowej Polski 2018”, jak również odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, której przyznanie jest aktem uhonorowania osoby lub instytucji za szczególne zasługi dla Śląska Opolskiego.

Wójt Gminy Piotr Szlapa, korzystając z okazji wręczył, podczas dzisiejszej sesji,  dyplom uznania  Panu Stanisławowi Fedorowi, który przez wiele lat pełnił funkcję trenera i opiekuna młodych zawodników Sekcji Tenisowej LSZ Victorii Chróścice. Wspólnie z Panią Martą Lityńską utworzyli niezwykle efektywną grupę zawodników, która zdominowała rozgrywki tenisa stołowego na szczeblu regionalnym i krajowym. Cała dobrzeńska społeczność była dumna z wyników jakie osiągali zawodnicy i zawodniczki Sekcji Tenisa Stołowego Victorii Chróścice.

 

Data publikacji: 25-01-2024 16:27 Opublikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz
Data modyfikacji: 25-01-2024 16:28 Modyfikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz