• Dzisiaj jest:
    niedziela, 16 czerwca 2024
  • Temperatura w Gminie Dobrzeń Wielki:
    14 °C

Sacrum w poezji

VII Edycja Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w Poezji” już za nami.

W ubiegłym tygodniu w Sali Wiejskiej w Chróścicach odbył się już po raz siódmy konkurs recytatorski poezji religijnej na poziomie klas 1-8 szkoły podstawowej. Tym razem już o zasięgu wojewódzkim. Z roku na rok konkurs cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Celem konkursu jest propagowanie piękna poezji, zainteresowanie uczniów szczególnie poezją religijną, a zarazem poszukiwanie literackich wzorców, ponadczasowych wartości, kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień. Do konkursu przystąpiło 37 uczestników m.in. ze Starych Siołkowic, Popielowa, Dobrzenia Wielkiego, Murowa, Zagwiździa, Starych Budkowic, Luboszyc, Opola-Publiczna Szkoła Katolicka oraz Szkoła Podstawowa nr 31 UNICEF i oczywiście organizatorzy - PSP w Chróścicach. Uczniowie zaprezentowali utwory autorstwa Władysława Bełzy, Franciszka Karpińskiego, Antoniego Kucharczyka, ks. Jana Twardowskiego, ojca Józefa Kozłowskiego oraz wielu innych. Jury w składzie: pan Krystian Czech (Muzeum Wsi Opolskiej), pani Danuta Orzeszyna (poetka, pisarka) oraz pani Bogusława Stanik (nauczyciel ed. wczesnoszkolnej, polonista i bibliotekarz) wyłoniło zwycięzców :

a) kategoria wiekowa 1-3 Szkoły Podstawowe

1. Pola Ressel - PSP nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim

2. Zofia Pieczarka – PSP nr 3 w Dobrzeniu Wielkim

3. Amelia Milek – PSP w Starych Siołkowicach

WYRÓŻNIENIE : Amanda Puscz – PSP im. M. Konopnickiej w Chróścicach

b) kategoria wiekowa 4-6 Szkoły Podstawowe

1. Małgorzata Malik – PSP w Starych Budkowicach

2. Sandra Roy – PSP im. ks. J. Bosko w Luboszycach

3. Emilia Ressel - PSP nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim

WYRÓŻNIENIE : Antonina Górska – PSP w Zagwiździu

c) kategoria wiekowa 7-8 Szkoły Podstawowe

1. Antonina Lacek – PSP im. ks. J. Bosko w Luboszycach

2. Liwia Worobiec - PSP nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim

3. Zuzanna Wieczorek - PSP nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim

WYRÓŻNIENIE : Nikola Halupczok- PSP im. M. Konopnickiej w Chróścicach

WYRÓŻNIENIE DODATKOWE DYREKTORA MUZEUM WSI OPOLSKIEJ :

Sebastian Madura - PSP im. ks. J. Bosko w Luboszycach.

Konkurs interpretacji wierszy religijnych ma sens wyłącznie wtedy, jeśli jest odpowiednio zorganizowany, kładzie nacisk na edukację i rozwijanie umiejętności, oraz jeśli uwzględnia indywidualne potrzeby i doświadczenia interpretatorów. To wszystko w Publicznej Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Chróścicach zagrało idealnie! Konkurs jest też dowodem na to, jak ważne w życiu małej społeczności jest wiara i lokalne działanie. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne i muzyczne w wykonaniu uczniów PSP w Chróścicach. Gościem specjalnym jak i członkiem jury była pani Danuta Orzeszyna (pisarka, poetka), która przeprowadziła warsztaty nt. Jak zacząć pisać wiersze?, które wzbogaciły program kulturalny imprezy. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Dobrzeń Wielki – pan Piotr Szlapa oraz Członkowie Zarządu Banku Spółdzielczego w Dobrzeniu Wielkim i Firmy Protec Gorąco dziękujemy za wszelką okazaną pomoc przy organizacji tegorocznego konkursu – wsparcie rzeczowe i finansowe. W tym roku szczególnie szczodrze obdarowali nas :

• Firma PROTEC Sp. z o.o. w Chróścicach

• Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielkim

• Pośrednictwo Finansowo-Ubezpieczeniowe Regina Kirchner Dobrzeń Wielki

• Stara Szwalnia w Dobrzeniu Wielkim

• Rada Rodziców PSP im. M. Konopnickiej w Chróścicach

Pani Dorota Lewandowska-Jaroń – dyrektor PSP w Chróścicach pragnie podziękować i pogratulować wszystkim recytatorom i opiekunom, którzy przygotowali uczniów do konkursu. Uczestnikom udało się stworzyć niezapomniane – przemyślane, wzruszające kreacje sceniczne. Dostarczyliście nam wielu niezwykłych wrażeń, a Wasze prezentacje zapamiętamy na długo. Gratulujemy wszystkim Laureatom !

Radio Doxa przygotowało materaił informacyjny o naszym konkursie https://doxa.fm/.../opolscy-uczniowie-recytuja-poezje.../

Data publikacji: 16-04-2024 11:30 Opublikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz
Data modyfikacji: 16-04-2024 11:31 Modyfikował(a): Dorota Michniewicz-Rybarz